Ο Κάνααν... απογειώθηκε, πήρε μόνος του τη Φενέρ και «προσγείωσε» τον Ολυμπιακό στην 5η θέση και στην Μπαρτσελόνα

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:22 - 12.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:31 - 12.04.2024

Ο Ολυμπιακός, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση, χάρη στον ΑΠΙΘΑΝΟ Κάνααν, πήρε τη νίκη με 84-81, τερμάτισε στην 5η θέση και πλέον ετοιμάζεται για μια σκληρή σειρά απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός έδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι το μέταλλό του, υποτάσσοντας στην παράταση την Φενέρμπαχτσε με 84-81!

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη βέβαια και στην κανονική διάρκεια, όμως ο Γκος αστόχησε στο σουτ της νίκης, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί οι Πειραιώτες βρέθηκαν ακόμη και στο -5, όμως ο Κάνααν ήταν ΕΚΕΙ για να κάνει την διαφορά. Με 9 σερί αναπάντητους πόντους ο Αμερικανός έδωσε αέρα στον Ολυμπιακό και ουσιαστικά «τελείωσε» την υπόθεση νίκη.

Αυτό το αποτέλεσμα στέλνει τον Ολυμπιακό στην 5η θέση και πάνω στην Μπαρτσελόνα, την οποία θα αντιμετωπίσει σε σειρά με μειωνέκτημα έδρας, ενώ η Φενέρμπαχτσε έχει μπροστά της το εμπόδιο της Μονακό.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Μετά το αρχικό 2-0 (1’), ο Ολυμπιακός… κοιμήθηκε! Η ομάδα του Πειραιά δέχθηκε ένα σερί 0-11, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί εσπευσμένα τάιμ αουτ. Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά στην συνέχεια, όμως η Φενέρ είχε τον έλεγχο. Βέβαια υπολόγιζε χωρίς τον Κάνααν. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε 4 τρίποντα και 1 βολή, με… κερασάκι στην τούρτα το τρίποντό του στην εκπνοή του δεκαλέπτου, σουτ που διαμόρφωσε το τελικό 19-19 της περιόδου.

Ο Σίκμα έδωσε λύσεις με την εμπειρία του και ο Ολυμπιακός, έχοντας σφίξει την άμυνά του, κατάφερε να περάσει ξανά μετά από ώρα μπροστά (23-21, 11’). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο, ενώ η είσοδος του Μιλουτίνοφ ξεσήκωσε το κοινό, αλλά χάρισε και ουσία στους Ερυθρόλευκους, με τον Σέρβο να καθαρίζει τα ριμπάουντ και να βρίσκει σκορ μπροστά. Παρόλα αυτά η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και έμεινε κοντά, με τον ΜακΚίσικ να διαμορφώνει το 38-34 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +5 στο 22’ με τον Παπανικολάου, όμως ο εξαιρετικός Ντόρσεϊ και ο Χέιζ Ντέιβις έκαναν μεγάλη ζημιά στην συνέχεια. Ένα σερί 0-6 έκανε το σκορ 40-41 (24’), ενώ Αμερικανός λίγο μετά έκανε το σκορ 44-46 (25’). Ο Σίκμα με τρίποντο έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού, με τον Κάνααν να κάνει το σκορ λίγο μετά 51-46 (27’), όμως ο Ουίλμπεκιν, με την εκπνοή του δεκαλέπτου έκανε το σκορ 53-52.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Φενέρ έκανε το σκορ 53-58 (31’), φτάνοντας το σερί της στο 0-9, όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και ήρθε μέσα από την άμυνα. Αρχικά οι Πειραιώτες έκαναν το 58-59 με δίποντο του Φαλ (32’), ενώ στην συνέχεια ξέφυγαν με 4 (64-60, πριν τους ισοφαρίσει εκ νέου η Φενέρ (64-64, 36’). Ο Χέιζ – Ντέιβις επέστρεψε και με δικά του σουτ το σκορ έγινε 65-69 (38’), πριν μειώσει ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ και ο Γκος κάνει το 69-69 στα 38’ για το τέλος. Γκος και Παπ δεν βρήκαν στόχο στη συνέχεια, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Ο Γκούντουριτς ξεκίνησε τον έξτρα χρόνο με τρίποντο και η Φενέρ μπήκε έτσι σε ρόλο οδηγού (69-72, 41’). Μάλιστα στο 43’ ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού αλλά και την κακή περιστροφή στην άμυνα, με το σκορ να γίνεται 73-78. Ο Κάνααν ήταν και πάλι εκεί για το 76-78, ενώ λίγο μετά έκανε και το 78-78 (44’). Ο Κάνααν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με προσωπική ενέργεια έφτασε τους 7 σερί πόντους και τους 25 συνολικά, με το σκορ να γίνεται 80-78 στα 19’’ πριν το τέλος της παράτασης. Ο Αμερικανός ήταν ΚΑΙ ΠΑΛΙ εκεί για το 82-78 με βολές στα 6’’, σκορ που τελείωσε και την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 84-81 και νίκη για τον Ολυμπιακό!

MVP:

Θέλει κι ερώτημα; Μα ΦΥΣΙΚΑ ο Αϊζάια Κάνααν! Ο Αμερικανός με 27 πόντους, 5 τρίποντα και 9(!) σερί πόντους στην παράταση, ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως οι 9 πόντοι του Κάνααν στην παράταση έκαναν όλη την διαφορά στον αγώνα, με τον «Σιπ» να παίρνει από το χέρι τον Ολυμπιακό και να τον οδηγεί στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ,, Χορντόβ, Λάτισεβς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69,