ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

LIVE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Aχιλλέας Μαυροδόντης Γιώργος Γαβριλάκης 18:58 - 18.02.2023 / Ανανεώθηκε: 22:03 - 18.02.2023

Παρακολουθείστε στο Sportal με ζωντανό σχολιασμό την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό, στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης, στον δεύτερο ημιτελικό του Final 8. Το κείμενο ανανεώνεται διαρκώς...

· 81-65 μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού, ο οποίος την Κυριακή θα αντιμετωπίσει στον τελικό το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη.

· 80-64  (38'40'') με τρίποντο ο Παπανικολάου ουσιαστικά ολοκληρώνει το έργο του Ολυμπιακού. Που στην πραγματικότητα είχε ολοκληρωθεί... νωρίτερα.

Γιώργος Γαβριλάκης:
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ούτε που σκέφτηκε τρόπους για να απειλήσει. Δεν δοκίμασε τίποτα! Επαψε να περνάει τη μπάλα κοντά στο καλάθι αν και ο Γκουντάιτις έδειχνε να την... περιμένει. Προσπάθησε χωρίς αρχές να βρει πόντους και τελικά βρήκε ελάχιστους και... τυχαίους.

· 75-60 στο 35' με τρίποντο του Λαρεντζάκη

· 70-57 (33') με 2/2 βολές του Ταρίκ Μπλακ

Γιώργος Γαβριλάκης;
Έχει καύσιμο ο Παναθηναϊκός; Κουράγιο; Ο Ολυμπιακός μέσα σε δέκα αγωνιστικά λεπτά (της τρίτης περιόδου) αποφάσισε μόνος του για το ποιος θα προκριθεί. Και προφανώς επέλεξε τον... εαυτό του!

· 64-50 σκορ τρίτης περιόδου

· 62-48 στο 29'20' με λέι απ του ΜακΚίσικ

Εννιά λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός την τρίτη περίοδο για να σκοράρει πέραν από ελεύθερες βολές. Ο Πονίτκα έβαλε το πρώτο σουτ στο δεκάλέπτο που ο Ολυμπιακός έκανε το μεγάλο βήμα της πρόκρισης!

· 55-41 (26'30'') κι άλλο τρίποντο για τον Ολυμπιακό και τον Παπανικολάου. Στο 20-1 το επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό που κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός αφου είδε ότι κοντά στο καλάθι δεν μπορεί να απειλήσει με ευκολία, επέλεξε να επιταχύνει την κυκλοφορία της μπάλας. Με υπομονή βρίσκει το ελεύθερο σουτ και από τα χέρια του Κάνααν αποκτήθηκε μέσα σε πέντε λεπτά (της τρίτης περιόδου) σημαντικό προβάδισμα. Στο -12 ο Παναθηναϊκός, για να δούμε την αντίδρασή του...

Αχιλλέας Μαυροδόντης:
17-0 και τώρα θυμήθηκε να πάρει τάιμ άουτ ο Ράντονιτς. Τον ευχαριστούμε πολύ (χαχα) Στα σοβαρά, η άμυνα του Ολυμπιακού είναι για σεμινάριο. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχει αποφασίσει να περιορίσει τον Φαλ και να ρισκάρει τα σουτ από το τρίποντο, επιλογή που στην Τρίτη περίοδο δεν έχει βγει σε καμία περίπτωση.

· 52-40 κι άλλο τρίποντο του Κάνααν

· 46-40 τρίποντο του Παπανικολάου και ακολούθως καλάθι του Κάνααν

Ο Παναθηναϊκός κάνει πολύ καλή προσπάθεια στην... ομαδική άμυνα κοντά στο καλάθι. Ο Φαλ είναι εγκλωβισμένος, αλλά είναι και καλός πασέρ. Αν βρει τους ελεύθερους περιφερειακούς τότε ο Ολυμπιακός θα γίνει επικίνδυνος με τα μακρινά σουτ. Ο Παπανοκολάου και ο Κάνααν έχουν βάλει δύο τρίποντα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου...

· 41-40 μπροστά ο Ολυμπιακός με το τρίποντο του Αϊζάια Κάνααν στο 23΄

· Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο...

Ο Ολυμπιακός πρέπει να βρει εναλακτικές λύσεις για τις στιγμές που ο Σάσα Βεζένκοφ δεν είναι στο παρκέ. 14 πόντους ο σταρ του Ολυμπιακού, 21 όλοι οι υπόλοιποι.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού έχει κάνει τη διαφορά σε αυτό το πρώτο μέρος. Μόνο με τον Βεζένκοφ τα βρήκε... σκούρα. Διότι, με τους υπόλοιπους το αποτέλεσμα και ο συντελεστής είναι θετικός. Οι 35 πόντοι του Ολυμπιακού στο 20λεπτο τα λένε όλα. Κι αν δεν ήταν ο Βεζένκοφ να βάλει τους 14, τότε τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά.

· 35-40 ΗΜΙΧΡΟΝΟ

· 35-40, ο Παναθηναϊκός κάνει ένα επιμέρους σερί 8-0 και ολοκληρώνει το πρώτο μέρος προηγούμενος στο σκορ. Απομένουν βέβαια 4 δευτερόλεπτα για την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου, όλα στη διάθεση του Ολυμπιακού.

· 35-36 με 1/2 ελεύθερες βολές από τον Αρτούτας Γκουντάιτις (19')

Ο Μουσταφά Φαλ επιστρέφει στο παρκέ και ο κόουτς Ράντονιτς επαναφέρει μονομιάς τον Αρτούρας Γκουντάιτις. Το ξεκίνημα της μονομαχίας των δύο ήταν επιτυχημένο για τους «πράσινους»

· 35-33 τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 17'20''

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έχει αναλάβει το μαρκάρισμα του Ντουέιν Μπέικον. Όποιος και να είναι οι συνθήκες του αγώνα ο κόουτς Μπαρτζώκας ξέρει καλά ότι τα επιθετικά χαρίσματα του Μπέικον μπορούν να γίνουν επικίνδυνα. Ο ΜακΚίσικ έχει τα προσόντα για να τον ταλαιπωρήσει!

· 29-33 ο Μπέικον ευστοχεί για τρεις και ο Παναθηναϊκός προηγείται με 4 πόντους διαφορά στο 15ο λεπτό.

· 27-30 (4')

Το παιχνίδι έχει σπουδαίο ρυθμό και ένταση -με την καλή έννοια του όρου. Ο Πάρις Λι είναι ο άνθρωπος που τραβάει τον Παναθηναϊκό στην επίθεση. Κάνει ό,τι ο Βεζένκοφ για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός γκαρντ έφθασε ήδη τους 12 πόντους.

· 25-26 (12') μπροστά ο Παναθηναϊκός με δύο εύστοχες βολές του Πάρις Λι

· 25-24 μειώνει στον πόντο ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Ο Σάσα Βεζένκοφ για ακόμα ένα παιχνίδι είναι εκπληκτικός. Όσο ο Παναθηναϊκός δεν βρίσκει τρόπο να τον περιορίσει, δύσκολα θα μπορέσει να αλλάξει κάτι.

Ο Σάσα Βεζένκοφ είναι ασταμάτητος στο ξεκίνημα. Έχει βάλει 14 πόντους με δύο τρίποντα, την ώρα που... ολόκληρος ο Παναθηναϊκός έχει βάλει 16. Αλλωστε μιλάμε για έναν παίκτη που δεν έχει καταφέρει να τον περιορίσει καμία άμυνα φέτος σε ολόκληρη της Ευρώπη.

· 18-14 (8'15'') με δύο διαδοχικά τρίποντα του Σάσα Βεζένκοφ και νέο τάιμ άουτ από τον Ντέγιαν Ράντονιτς

· 15-14 στο 8' και τριπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μέσα οι Αγραβάνης και Παπαγιάννης για πρώτη φορά. Επιστρέφει στο παρκέ και ο Πάρις Λι.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στον Μουσταφά Φαλ, ειδικά από τον προσωπικό του αντίπαλο Αρτούρας Γκουντάιτις, αλλά και η ομαδική προσέγγιση είναι αποτελεσματική στο ξεκίνημα του αγώνα. Γι' αυτό άλλωστε ο Ντέγιαν Ράντονιτς έχει κρατήσει τον Λιθουανό μέσα όλο το πρώτο επτάλεπτο. Αυτό το match up θα κρίνει πολλά!

· 8-10 στο 5'30'' και τάιμ άουτ

· 8-6 στο 3ο λεπτό μετά τις τρεις βολές του Αϊζάια Κάνααν, που προέκυψαν από φάουλ στην προσπάθειά του για σουτ τριών πόντων

3-3 με τρίποντα του Παπανικολάου από τη μία και του Πάρις Λι από την άλλη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με... γκάζι!

Στα τρία προηγούμενα παιχνίδια των δύο αιωνίων κομβικό ρόλο έπαιξε η αντιμετώπιση (ή η αποτυχία αντιμετώπισης) του Μουσταφά Φαλ από τους ψηλούς του Παναθηναϊκού. Ο πρώτος που αναλαμβάνει τον Γάλλο είναι ο Γκουντάιτις. Θα ακολουθήσει ο Παπαγιάννης

· Για τον Παναθηναϊκό οι πρώτοι πέντε είναι οι Λι, Μπέικον, Ουίλιαμς, Γκουντάιτις και Γ. Καλαϊτζάκης

· Ο Ολυμπιακός ξεκινάει το παιχνίδι με τους Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Φαλ, Ουόκαπ και Κάνααν

· Μόλις ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων στο κλειστό «Δύο Αοράκια»

· Σε λίγα λεπτά ξεκινάει το ντέρμπι των αιωνίων στην αναμέτρηση που οδηγεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί που περιμένει το Περιστέρι!