Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και πάει για... ματς μπολ στο «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Νίκος Καλαμπάκας 14:56 - 21.04.2024 / Ανανεώθηκε: 14:58 - 21.04.2024

Προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό στην Α1 Μπάσκετ Γυναικών! Οι ερυθρόλευκες με κορυφαία την Τζόουνς επικράτησαν στο ΣΕΦ του Παναθηναϊκού με 61-53 και πλέον θέλουν μια νίκη για το πρωτάθλημα, αφού έκαναν το 2-1 στη σειρά. Επόμενος αγώνας την Τετάρτη 24/4 στην έδρα των «πρασίνων».

Το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 Μπάσκετ Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού επικρατώντας στο ΣΕΦ με 61-53. Η ομάδα του Νίκλα αγωνίστηκε χωρίς την Βίτολα όμως είδε 5 παίκτριές του (Τζόουνς, Καρλάφτη, Νικολοπούλου, Χριστινάκη και Τόμπιν) να τελειώνουν διψήφιες και πήρε προβάδισμα τίτλου, αφού πλέον θέλει μια νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Κορυφαία των νικητών η Τζόουνς με 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στην 1η περίοδο της αναμέτρησης, κάτι που αποτυπώθηκε πλήρως και στο σκορ του αγώνα. Οι παίκτριες του Νίκλα ήταν κάπως... υποτονικές, δίνοντας δικαιώματα, γεγονός που έδωσε προβάδισμα στις πράσινες στο τέλος του δεκαλέπτου με 1 πόντο (11-12).

Δείτε εδώ τον αγώνα σε streaming

Το 2ο δεκάλεπτο ωστόσο ήταν διαφορετικό. Οι ερυθρόλευκες μπήκαν πιο αποφασισμένες, έτρεξαν στην περίοδο επί μέρους σκορ 20-7 και πήραν εκείνες το προβάδισμα για τη νίκη. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 31-19 και η ομάδα του Πειραιά ήταν πλέον το φαβορί για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο σκληρά στην άμυνα στο 2ο ημίχρονο, προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά για να ξαναμπεί δυναμικά στον αγώνα, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να τη ρίξει στους 8 πόντους στο 30' (41-33).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν αγώνα ως θρίλερ. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκες έμειναν «άσφαιρες» για περίπου τρία λεπτά, μείωσαν στους 2 πόντους (52-50) όμως ένα σερί 7-0 έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στις γηπεδούχες (59-50). Παρ' όλα αυτά οι πράσινες δεν τα παράτησαν η Σταμολάμπρου μείωσε σε 59-53 με τρίποντο και στη συνέχεια η Τζόουνς αστόχησε σε βολές με 43,6'' να απομένουν. Κάπως έτσι η Καρλάφτη έγραψε τον επίλογο με καλάθι 3'' πριν το τέλος, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 61-53.

Δεκάλεπτα: 11-12, 31-29, 41-33, 61-53