Με θρυλική ανατροπή οι «ψυχάρες» του Μπαρτζώκα λύγισαν την Παρτίζαν στην παράταση!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:43 - 19.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:36 - 20.10.2023

Τρομερό και απλά… Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά έπαθαν black-out στην τρίτη περίοδο, μένοντας πίσω με 13 (54-67) στο 29’, κατάφεραν να επιστρέψουν, αλλά ο Νάναλι με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (85-85). Εκεί μίλησε η «ψυχή» των… 8,5 παικτών και οι Πειραιώτες επέστρεψαν στις νίκες (98-94) ανεβαίνοντας στο 2-2. Καθοριστικός ο Λαρεντζάκης με απόλυτη ευστοχία στις κρίσιμες βολές και συνολικά 19 πόντους.

Στην παράταση και με συγκλονιστικό Γιαννούλη Λαρεντζάκη και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να είναι πολύτιμος, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση της Παρτίζαν (98-94) και πέτυχε τη δεύτερη νίκη στις πρώτες τέσσερις αναμετρήσεις της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός παρά τις σημαντικές απουσίες της τελευταίας στιγμής (Μπαζντέικις-Σίκμα), αλλά και εκείνη του Σακίλ ΜακΚίσικ μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να πιέσει ασφυκτικά τον Αλέκσα Αβράμοβιτς, προκειμένου να μην αφήσει την Παρτίζαν να κάνει το παιχνίδι της. Οι «ερυθρόλευκοι» που σούταραν δυο ημέρες νωρίτερα με το «φτωχό» 26% από τα 6.75 που είναι και ένα από τα «όπλα» τους αυτή τη φορά «συνδέθηκαν» με το καλάθι με τον Αϊζάια Κάνααν και τον Άλεκ Πίτερς. Τα περιφερειακά σουτ έδωσαν «αέρα» στον Ολυμπιακό (13-8 στο 6’), η Παρτίζαν με καλάθια από τους ΛεΝτέι και Καμίνσκι ισορρόπησαν το παιχνίδι (21-20 στο 8.30’’), αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο και η καλή άμυνα των «ερυθρολεύκων» τους επέτρεψε να κλείσουν το πρώτο 10λεπτο στο +7 (28-21).

Πιο παραγωγικοί στο τρίποντο (4/11, 36.4%) και με εξαιρετική άμυνα πάνω στον Κέβιν Πάντερ, τον οποίο δεν άφηνε να πάρει ανάσα ο Τόμας Ουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το απόλυτο κουμάντο.

Παρότι είχαν σημαντικές απουσίες βρήκαν τον τρόπο να έχουν τον έλεγχο, καθώς ο Αϊζάια Κάνααν εκτός από τα σουτ από τα 6.75 έπαιζε εξαιρετική άμυνα και με την συνδρομή του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος μπόρεσαν να ανοίξουν τη διαφορά (31-23 στο 11’ και 33-26 στο 12’). Η Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπαθούσε να βρει λύση, αλλά ο Ολυμπιακός με άμυνα από ατσάλι ήταν κυρίαρχος (43-31 στο 15’). Οι Σέρβοι που αγωνίζονταν χωρίς τον Ματέους Πονίτκα προσπαθούσαν να βρουν λύση, αλλά τα λάθη στην περιφέρεια από την πίεση της ελληνικής ομάδας έδωσαν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον και ο Κάνααν διατηρούσε μια σημαντική απόσταση (49-39 στο 19’) από τον αντίπαλο. Οι Άντζουσιτς και Καμίνσκι πέτυχαν απλώς να μειώσουν το σκορ (49-43 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Τα 7/18 τρίποντα (38.9%) και τα 8/16 δίποντα (50%) του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με τα περισσότερα ριμπάουντ (17 έναντι 15 των Σέρβων, αλλά και τα λιγότερα λάθη 6 έναντι 8 των φιλοξενούμενων) ερμηνεύουν όσα συνέβησαν στο ΣΕΦ στο πρώτο ημίχρονο. Εκεί, όπου το «βαρύ πυροβολικό» της Παρτίζαν ο Κέβιν Πάντερ έμεινε «κλειδωμένος» στους 5 πόντους και με 1/2 σουτ σε 12.45 λεπτά που έμεινε στο παρκέ!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 2-16 και βρέθηκαν να προηγούνται με 59-52 (στο 26’). Οι Άντζουσιτς, Σμάιλαγκιτς και Πάντερ έδωσαν σκορ στους Σέρβους που έδειχναν πιο φρέσκοι και με περισσότερη ενέργεια. Όταν τα σουτ από την περιφέρεια δεν βρήκαν στόχο από τον Κάνααν και τον Πίτερς, η επίθεση έδειχνε σε πίεση και αυτό επέτρεψε στην Παρτίζαν να διατηρήσει μια διαφορά που διευρύνθηκε (53-67 στο 28.20’’) με το επιμέρους 4-24 των Σέρβων. Διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην έχει τα απαιτούμενα αποθέματα ενέργειας και τα περιφερειακά σουτ δεν είχαν στόχο. Οι λύσεις του Μιλουτίνοβ και του Πίτερς επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να κλείσουν το τρίτο 10λεπτο στο -10 (59-69 στο 30’). Ήταν εμφανές ότι υπήρχε δυσκολία στο περιφερειακό σουτ καθώς το ποσοτό έπεσε στο 29% (8/27 τρίποντα). Εκεί, φάνηκε και το πρόβλημα επιθετικά, καθώς δεν υπήρχαν οι πόντοι της ελληνικής ομάδας από την περιφέρεια.

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν με διάθεση να τα δώσουν όλα για να αλλάξουν το ρυθμό και φάνηκε να το επιτυγχάνουν. Τα δυο καλάθια από τους Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοβ έβαλαν «φωτιά» στο ΣΕΦ καθώς μείωσαν σε 63-69 (στο 31.20’’). Ο Πάντερ με δύσκολο σουτ μπροστά στον Ουόκαπ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (63-71 στο 32’). Ο Ουόκαπ μετά από έξι άστοχα τρίποντα βρήκε το στόχο (66-71 στο 32.10’’), όμως ο Σμάιλαγκιτς εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του και σκόραρε (66-73 στο 32’.30’’). Ο Πάντερ συνέχιζε να σκοράρει (73-77 στο 36.20’’), αλλά από την πλευρά της ελληνικής ομάδας ο Λαρεντζάκης ήταν εκείνος που είχε «συνδεθεί» με το καλάθι και σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους φέρνοντας τον αγώνα στα ίδια (79-79 στο 38’).

Ένα δύσκολο τρίποντο του Άλεν Σμάιλαγκιτς έδωσε ξανά προβάδισμα (79-82 στο 38.20’’) στην Παρτίζαν, ο Κώστας Παπανικολάου με δυο εύστοχες βολές μείωσε σε απόσταση... βολής (81-82) ενώ απέμεναν 17’’ για το φινάλε. Καταπληκτική άμυνα του Ουόκαπ στον Πάντερ που υποπίπτει στην παράβαση καθώς πάτησε τη γραμμή στο κέντρο του γηπέδου και ο Ολυμπιακός στην τελευταία κατοχή ευστόχησε από την γραμμή της φιλανθρωπίας δίνοντας προβάδισμα 3 πόντων (85-82) στην ελληνική ομάδα. Στα 5.8 δευτερόλεπτα για τη λήξη η Παρτίζαν έκανε επίθεση και με τρίποντο από τη γωνία ο Νάναλι έστειλε τον αγώνα στην παράταση (85-85).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η κόπωση ήταν εμφανής για τις δυο ομάδες, γι’ αυτό και η μπάλα έμπαινε με δυσκολία στο καλάθι. Ο Γουόκαπ και ο Νάναλι σκόραραν, ο Μιλουτίνοφ από την γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσε προβάδισμα (91-89) στην ελληνική ομάδα, ο Πάντερ απάντησε (91-91) στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ με 1/2 ελεύθερες βολές (92-91) έβαλε σε θέση... οδηγού τον Ολυμπιακού, ακολούθησε εκπληκτική άμυνα του Τόμας Ουόκαπ στον Πάντερ και στην επίθεση ο Ουίλιαμ-Γκος τελείωσε υποδειγματικά την επίθεση (94-91) στα 17’’ πριν το τέλος. Η Παρτιζάν ευστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές και έκανε αμέσως φάουλ, αλλά ο καλύτερος παίκτης επιθετικά του Ολυμπιακού Γιαννούλης Λαρεντζάκης ευστόχησε στις δυο βολές (96-93) και επί της ουσίας «κλείδωσε» τη δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού στην Euroleague σε μια μεγάλη βραδιά...

MVP:

Ο Γιαννούλής Λαρεντζάκης ήταν εκπληκτικός, έχοντας 19 πόντους.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Ο Ολυμπιακός σούταρε με 91% στις βολές, ενώ είχε και πολλούς πρωταγωνιστές, με 6 παίκτες να είναι διψήφιοι.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Ο Ολυμπιακός την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει την Έφες στο ΣΕΦ, ενώ η Παρτίζαν με τον Ερυθρό Αστέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Αλιάγκα, Μάικιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.), 98-94 (παρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 11 (2/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Oυίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάναν 11 (3/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοf 16 (2/4 δίποντα, 12/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 5 , Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα)

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Τέλος αγώνα! Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό με 98-94 στην παράταση!

• 87-87 στο 41' με καλάθι του Ντόζιερ και βολές του Μιλουτίνοφ

Τρίποντο ο Νάναλι στην εκπνοή και παράταση (85-85)

• 2/2 βολές ο Λαρεντζάκης για το 85-82 στα 5''
  • ΜΕΓΑΛΗ άμυνα από τον Τόμας Ουόκαπ που ανάγκασε σε λάθος τον Πάντερ στα 7'' πριν το τέλος
  • 83-82 στα 17'' πριν το τέλος με τον Λαρεντζάκη να αποδεικνύεται ψύχραιμος από την γραμμή των βολών
  • 81-82 στα 50'' για το τέλος με βολές του Παπ
  • Σμάλιαγκιτς σε ένα τρομερό τρίποντο για το 79-82 (39')
  • 79-79 στο 38 ΞΑΝΑ με τον Λαρεντζάκη
  • 76-77 με τον Λαρεντζάκη, αλλά στο 38' ο Πάντερ απαντά με δίποντο (76-79)
  • 73-75 στο 35' με τον Παπανικολάου να καρφώνει στο ανοιχτό γήπεδο και να φέρνει το ματς στο καλάθι!
  • 71-75 στο 34' με τον Λαρεντζάκη
  • 66-71 στο 32' με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τρίποντο του Ουόκαπ
  • 63-69 στο 31' με τον Ολυμπιακό να δείχνει αντίδραση

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 59-69 για την Παρτίζαν, η οποία έτρεξε επιμέρους 10-26 στη περίοδο

• 53-67 στο 28' με το επιμέρους της περιόδου να φτάνει στο 4-24
  • 53-65 στο 27' με τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο -12
  • 53-57 στο 26. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καλάθι για τον Ολυμπιακό!
  • 51-57 στο 25' με το επιμέρους να ανεβαίνει στο 2-20 από το 49-39 του 19'
  • 49-52 στο 22' με τον Ολυμπιακό να δέχεται σερί 0-9
  • 49-49 στο 21' και το ματς στην ισοπαλία
  • 49-46 στο 21' με την Παρτίζαν να μειώνει

Τέλος ημιχρόνου με το σκορ στο 49-43

• 49-43 στο 19 με την Παρτίζαν να βάζει πολλά σουτ «σκοτωμένα» και να μένει στο ματς
  • 49-39 στο 19', με τον Κάνααν να σκοράρει μετά από κλέψιμό του και να ξεσηκώνει όλο το ΣΕΦ!

• 5-8 στο 4' με τον Ολυμπιακό να ζορίζεται στην επίθεση και τον Ουόκαπ να μην έχει «συνδεθεί» ακόμα με το καλάθι
  • 3-0 με τον Παπανικολάου να ευστοχεί για τρεις!

Και το παιχνίδι ξεκινά!

• Λιγότερο από 10' απομένουν για το τζάμπολ
  • Στο γήπεδο είναι και ο Ζάρκο Πάσπαλι, ο οποίος μάλιστα φωτογραφήθηκε μπροστά στη φανέλα του που κοσμεί την «λεωφόρο της δόξας» στην VIP area
  • Μετά το τέλος του αγώνα μην φύγει κανείς! Έχουμε καυτό Sportal Euroleague Show με καλεσμένο τον Βαγγέλη Αγγέλου
  • Ο Ολυμπιακός πάντως έχει θέματα. Πέραν της απουσίας του Σακίλ ΜακΚίσικ την οποία την γνωρίζαμε, εκτός θα είναι και οι Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σίκμα, καθώς οι δύο τους ταλαιπωρούνται από τενοντίτιδα.
  • Ο Ολυμπιακός προέρχεται από την ήττα κόντρα στην Αρμάνι, την ώρα που η Παρτίζαν ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο Βελιγράδι.
  • Καλησπέρα σας από το ΣΕΦ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Παρτίζαν για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague.