Ουλμ-Βόννη 74-70: Από την 7η θέση στέφθηκε πρωταθλήτρια Γερμανίας!

Sportal newsroom 23:42 - 16.06.2023 / Ανανεώθηκε: 00:20 - 17.06.2023

Η Ουλμ με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη (74-70) κόντρα στη Βόννη και με 3-1 στη σειρά στέφθηκε πρωταθλήτρια Γερμανίας

Με εντυπωσιακή ανατροπή στην τελευταία περίοδο, η Ουλμ πήρε το πρωτάθλημα Γερμανίας κερδίζοντας (74-70) την Βόννη και με 3-1 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Η Ουλμ που μπήκε στα playoffs από την 7η θέση (!) έφτασε μέχρι τους τελικούς και στέφθηκε πρωταθλήτρια μετά την επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (21-23 στο 10’ και 43-41 στο 20’), όμως, στην επανάληψη η Βόννη πάτησε... γκάζι και «έχτισε» μια σημαντική διαφορά (51-59 στο 30’) δείχνοντας ικανή για να κάνει το 2-2 και να παλέψει για τον τίτλο σε πέμπτο ματς.

Ωστόσο μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, η η Ουλμ «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 18-0 στα πρώτα 7 λεπτά και πέτυχε την ανατροπή και τη νίκη. Αν και φαινόταν πως η Βόννη θα έπαιρνε την νίκη και θα έκανε το 2-2, ένα εκπληκτικό σερί των γηπεδούχων 18-0, στα πρώτα 7 λεπτά της τελευταίας περιόδου έφερε τα πάνω κάτω και έδωσε το προβάδισμα και την… κούπα στην ομάδα της Ουλμ.

Κορυφαίοι σε απόδοση για τους νικητές ήταν οι Ντος Σάντος (25π.), Πολ (15π.) και Καμπόκλο (11π.) ενώ για τη Βόννη ο Σορτς είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 43-41, 51-59, 74-70.