Οδοστρωτήρες Λεσόρ και Μήτογλου έλιωσαν τη Βίρτους στην «κόλαση» του ΟΑΚΑ

Ηλίας Λαλιώτης 23:15 - 17.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:33 - 17.11.2023

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -5 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τη Βίρτους να έχει το μομέντουμ, αλλά ο Ματίας Λεσόρ πήρε μπροστά και ο Παναθηναϊκός του αγριεμένου Ντίνου Μήτογλου, με 15.000 αφηνιασμένους φιλάθλους στην εξέδρα, έλιωσε τους Ιταλούς στο ΟΑΚΑ για την τρίτη σερί νίκη του (90-76) στην EuroLeague.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague ο Παναθηναϊκός, κάνοντας το 2 στα 2 και φτάνοντας στην τρίτη σερί του νίκη.

Με μια απίθανη τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 13-0, όταν βρέθηκαν στο -5 (62-67), με τον Λεσόρ να πετυχαίνει τους 8 από τους συνολικά 10 πόντους του σε αυτό το διάστημα, επικράτησαν 90-76 της εξαιρετικής Βίρτους Μπολόνια και χάρισαν στον Εργκίν Αταμάν τη 200ή νίκη του στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο «εξωγήινος» Ντίνος Μήτογλου με 24 πόντους (είχε και 10 ριμπάουντ), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κέντρικ Ναν (11), Σλούκας (11), Μπαλτσερόφσκι (10) και Βιλτνόζα (11). Εξαιρετική εμφάνιση και πάλι από τον Γκραντ που είχε 7 πόντους, 5 κλεψίματα και 7 ασίστ, χωρίς λάθος.

Από την Βίρτους ξεχώρισαν ο Μπελινέλι με 20 πόντους (5/10 τρίποντα) και ο Σενγκλέλια με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν συνηθίζει τις εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα κι αυτό έκανε και κόντρα στη Βίρτους, ξεκινώντας στην πεντάδα με τον Κέντρικ Ναν και τους Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Μπαλτσερόφσκι. Ένα σχήμα που είχε τρομερή συγκέντρωση επιθετικά, με 5 ασίστ και 0 λάθη μετά από 5 λεπτά αγώνα. Διάστημα που με φουλ του pick n' roll και τον Μπαλτσερόφσκι να έχει 6 πόντους και τον Μήτογλου 3, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 14-11. Από τη μεριά του ο Ναν παίζοντας για 7,5 λεπτά έδειξε σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τα προηγούμενα ματς, με τρομερή προσήλωση στην άμυνα, καλές επιλογές και συνεργασίες στην επίθεση και πηγαίνοντας στον πάγκο έχοντας 4 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλεψιμο και 0 λάθη και το σκορ στο 19-14. Γενικότερα οι Πράσινοι στην πρώτη περίοδο είχαν εξαιρετική δημιουργία, με 7 ασίστ και κανέναν λάθος και πήραν δίκαιο προβάδισμα με 21-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο ξεκίνησε με τρία σερί λάθη του Λεσόρ (τα δύο από τραβηγμένες αποφάσεις των διαιτητών για επιθετικό φάουλ και... τρία δευτερόλεπτα. Η Βίρτους κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να πλησιάσει στο 30-26 με τρίποντο του Λούντμπεργκ. Με τον Ναν να φτάνει τους 11 πόντους και τον Μήτογλου να είναι ασταμάτητος ξανά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο μέγιστο +8 του πρώτου μέρους (34-26). Δεν βρήκε απάντηση στην ευστοχία του Μπελινέλι, όμως, ο οποίος με μια μαγική ασίστ του Σενγκέλια κάτω από τα πόδια σκόραρει άμεσα για τρεις. Το τριφύλλι είχε πρόβλημα δημιουργικά στο δεύτερο δεκάλεπτομε 1 μόλις ασίστ και 4 λάθη συνολικά, αλλά και μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια (3/11 τρίποντα στο 20λεπτο). Οι 14/14 βολές, όμως, τον κράτησαν μπροστά στο σκορ (45-42).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπελινέλι να πετυχαίνει δύο απίθανα τρίποντα και τη Βίρτους να παίρνει προβάδισμα (47-48) μετά το 10-11, αλλά ο Μήτογλου απάντησε με δικό του μακρινό σουτ και ο Βιλντόζα με το πρώτο του καλάθι έκανε το 52-48. Η Βίρτους που είχε 5 επιθετικά ριμπάουντ σε όλο το πρώτο μέρος, πήρε 3 μαζεμένα στις επόμενες δύο επιθέσεις και «τιμώρησε» τον Παναθηναϊκό με τρίποντα των Σμιθ και Παγιόλα για το νέο προσπέρασμα. Μπελινέλι και Σενγκέλια έκαναν μεγάλη ζημιά, με τους «πράσινους» να μη βρίσκουν τρόπο να τους σταματήσουν (ούτε με τον Γκραντ να πηγαίνει πάνω στον Ιταλί), αλλά ο Βιλντόζα που στο πρώτο μέρος σε 8,5 λεπτά δεν είχε γράψει το παραμικρό στη στατιστική με 10 πόντους σε αυτή την περίοδο και τρίποντο στο τέλος της κράτησε κοντά στο σκορ το Τριφύλλι (62-63).

Η τέταρτη περίοδος, όμως, ξεκίνησε με τους παίκτες της Βίρτους να κάνουν περίπατο στην «πράσινη» ρακέτα και να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με +5 (62-67), ενώ και ο Λεσόρ έφτασε τα 4 φάουλ. Ο Αταμάν τον άφησε στο παρκέ και παρά τις χαμένες ευκαιρίες, με δύο κατά μέτωπο επιθέσεις του Γκριγκόνις (καλάθι και φάουλ και ασίστ σε Μήτογλου), το ματς ήρθε στα ίσα 6:30 από το τέλος (67-67), ενώ ο Λεσόρ «γκρέμισε» την μπασκέτα για το 69-67, ενώ με καλάθι και φάουλ και 1/2 βολές στη συνέχεια πήγε το πράσινο σερί στο 11-0, με 5 λεπτά να απομένουν (73-67). Ο Σλούκας έκανε το 75-67, με τον Χάκετ να βάζει τέλος στο 13-0 σερί του Παναθηναϊκού με καλάθι και φάουλ. Ο Λεσόρ ήταν πλέον ασταμάτητος, ο Σλούκας δεν έχανε βολή και ο Γκριγκόνις με μια ακόμα μεγάλη άμυνα έφεραν τους «πράσινους» σε παράσταση νίκης (82-70) 2,5 λεπτά πριν το τέλος.

MVP:

Ο Ντίνος Μήτογλου είναι σε άγρια κατάσταση και δεν μπορεί κανείς να τον σταματήσει τη συγκεκριμένη περίοδο. Είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 35' λεπτά συμμετοχής, έχοντας και την ευθύνη του Σενγκέλια στην άμυνα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -5 και ο Λεσόρ συμπλήρωσε 4 φάουλ. Ο Αταμάν πήρε το ρίσκο, τον άφησε στο παρκέ και αυτός πήρε μπροστά και πάτησε τους Ιταλούς. Πέτυχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, με το Τριφύλλι να τρέχει σερί 13-0 και να τελειώνει ουσιαστικά το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:

Ματέι Μπολτάουζερ, Μεντί Ντιφαλά, Κάρλος Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.

Επόμενος αντίπαλος:

Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται και πάλι στο ΟΑΚΑ, υποδεχόμενος την Βαλένθια την Πέμπτη 23/11, 21:15), ενώ η Βίρτους Μπολόνια φιλοξενεί την ίδια μέρα (23/11, 21:30) τη Φενέρμπαχτσε.