Θεαματικός Αντετοκούνμπο, «ξεκούραστος» Παναθηναϊκός πριν τη «διαβολοβδομάδα»

Ηλίας Λαλιώτης 18:54 - 02.12.2023 / Ανανεώθηκε: 19:23 - 02.12.2023

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 9 στα 9 στην Basket League, επικρατώντας άνετα της Καρδίτσας (77-53) με εντυπωσιακό Κώστα Αντετοκούνμπο και με τον Εργκίν Αταμάν να δίνει ανάσες στους βασικούς του παίκτες.

Με τον Ματίας Λεσόρ να μένει εκτός 12άδας, τον Ντίνο Μήτογλου να μην παίζει ούτε δευτερόλεπτο και τους Γκραντ, Γκριγκόνις να παίζουν λιγότερο από 10 λεπτά ο Παναθηναϊκός AKTOR συνδύασε την 9η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στη φετινή Basket League με την ξεκούραση των βασικών του παικτών.

Μετά την ήττα στην παράταση από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, η second unit των «πράσινων» βγήκε μπροστά όπως είχε ζητήσει ο Εργκίν Αταμάν και επικράτησε 77-53 με συνοπτικές διαδικασίες της Καρδίτσας.

Πρωταγωνιστής ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 20 πόντους (8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) και πολλές εντυπωσιακές φάσεις με καρφώματα και τάπες, ενώ ο Λούκα Βιλντόζα ακολούθησε με 15 πόντους και 8 ασίστ.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός AKTOR επικεντρώνεται στη «διαβολοβδομάδα» που έρχεται στην EuroLeague, την Τρίτη (5/12, 19:30) στην Τουρκία κόντρα στην Αναντολού Εφές και την Πέμπτη (7/12, 21:15) με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν έκανε μια μίξη βασικών (Γκραντ, Γκριγκόνις) με παίκτες της second unit (Βιλντόζα, Μαντζούκα, Αντετοκούνμπο) στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους τρεις τελευταίους να παίρνουν το μήνυμα του Τούρκου μετά το ματς στη Ρόδο και να οδηγούν γρήγορα τον Παναθηναϊκό σε διψήφιες διαφορές. Συγκεκριμένα το 9-8 στο 4', έγινε μέσα σε 4 λεπτά 26-10, με τους τρεις τους να έχουν τους 22 πόντους, προσφέροντας εντυπωσιακές φάσεις σε άμυνα κι επίθεση.

Η διάθεση να δοθούν ανάσες στους παίκτες που έχουν τραβήξει κουπί μέχρι τώρα, μετά και το απαιτητικό παιχνίδι στο Βελιγράδι με την Παρτιζάν, φάνηκε από την είσοδο τον Κάιλ Γκάι (μετά από καιρό) και Αλέξανδρου Σαμοντούροβ από τα τέλη της πρώτης περιόδου (29-14). Οι «πράσινοι», μάλιστα, ανέβασαν κι άλλο τους ρυθμούς τους και με τον Σλούκα να μοιράζει ασίστ στους Μπαλτσερόφσκι και Σαμοντούροβ για το +20 στο 15' (40-20). Μια μικρή χαλάρωση έφερε μίνι ξέσπασμα από την Καρδίτσα (0-8 σερί), με το πρώτο 20λεπτο να ολοκληρώνεται εν τέλει στο 47-28, με τους 10 από τους 11 παίκτες να έχουν σκοράρει (μόνο ο Γκριγκόνις έμεινε στο 0) και κανείς να μην είναι διψήφιος (Βιλντόζα και Αντετοκούνμπο είχαν από 9).

Με τον αδερφό του Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και στην τρίτη περίοδο, με τον Εργκίν Αταμάν, να μην επαναπαύεται και να δίνει συνεχώς οδηγίες, ειδικά στους ψηλούς τους για τις συνεργασίες με τα γκαρντ και τον τρόπο που πρέπει να κινούνται στην επίθεση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +23 (64-41) με εντυπωσιακές φάσεις από τον Κώστα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι να μην ανταποκρίνεται ωστόσο στις συνθήκες του αγώνα και τον Αντετοκούνμπο να επιστρέφει για να προσφέρει κι άλλες στιγμές θεάματος για το τελικό 77-53.

Δεκάλεπτα: 29-14, 47-28, 64-41, 77-53

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόζα 15 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 4, Αντετοκούνμπο 20 (7/8 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάι 5 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαμοντούροβ 4, Ναν 4 (2/7 σουτ) , Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚάλουμ 2 (1/5 σουτ), Μπιουκάναν 5, Κλάσεν 3 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Καμπερίδης 10 (3/8 τρίποντα), Σμιθ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές), Μαλέλης 3 (1), Δίπλαρος (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χρηστίδης 9 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσούκας, Αβδάλας 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ)