Δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση του Προμηθέα ο Παναθηναϊκός

21:06 - 13.02.2023 / Ανανεώθηκε: 11:14 - 14.02.2023

Συναρπαστικός αγώνας διεξήχθη στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Προμηθέα Πατρών για την 16η αγωνιστική της Basket League. Τελικά οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 87-79.

Παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι παίκτες του τις προηγούμενες ημέρες, ο Παναθηναϊκός επικράτησε σε ένα συναρπαστικό ματς του Προμηθέα με σκορ 87-79 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Κύπελλο Ελλάδος.

Οι παίκτες του Ράντονιτς έδωσαν όλη τους την ψυχή απέναντι στον Προμηθέα και εκτός από το εμπόδιο που τους έβαλαν οι Πατρινοί, ξεπέρασαν και τα δικά τους προβλήματα, αφού ο Πονίτκα έκανε την επανεμφάνισή του στον αγώνα, σημειώνοντας 15 πόντους, ενώ και ο Γκουντάιτις έπαιξε με νάρθηκα στο δάχτυλό του και η παρουσία του ήταν κάτι παραπάνω από θετική την ώρα που οι Παπαγιάννης και Ουόλτερς βρίσκονταν εκτός 12αδας.

Ο Ουόλτερς θα πάει κανονικά στο Ηράκλειο με τον Παναθηναϊκό για το Final 8
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

19:04 - 13.02.2023

Ο Ματ Τόμας αντικατέστησε τον Νέιτ Ουόλτερς στο εν Ελλάδι ρόστερ του Παναθηναϊκού ωστόσο ο Αμερικανός γκαρντ αναμένεται να ταξιδέψει στο Ηράκλειο της Κρήτης για το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να κάνει double score (8-16) στην έδρα των πράσινων. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 5-0 όμως οι Πατρινοί δεν πτοήθηκαν και πήγαν στο δεκάλεπτο προηγούμενοι με δέκα πόντους 14-24.

Ο Προμηθέας συνέχισε δυνατά και στη β' περίοδο, όμως οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έδειξαν κι αυτοί πιο σοβαρό πρόσωπο και έτσι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου είχαν περάσει μπροστά με 43-40, αφού έτρεξαν στο δεκάλεπτο επί μέρους σκορ 29-16.

Πονίτκα και Μπέικον ανέλαβαν πρωτοβουλίες, οι Πατρινοί συνέχισαν να είναι αξιόμαχοι, όμως πλέον οι γηπεδούχοι ήταν υποψιασμένοι. Το 66-63 του 30' μαρτυρούσε... θρίλερ στο ΟΑΚΑ, όμως ο Παναθηναϊκός δεν το επέτρεψε.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τον άφηναν να πάρει διαφορά, αλλά η κλάση και η εμπειρία των «πράσινων» τους χάρισε τελικά τη νίκη με σκορ 87-79 και πλέον άπαντες στο στρατόπεδο του «τριφυλλιού» ρίχνουν το βάρος στο Final 8 του Κυπέλλου που διεξάγεται στην Κρήτη από τις 16 έως τις 19 Φεβρουαρίου.

MVP: Ματέους Πονίτκα

Μέχρι λίγες ώρες πριν το παιχνίδι ο Πολωνός του Παναθηναϊκού ήταν αμφίβολος, όμως τελικά μπήκε στο παρκέ και έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση. Σημείωσε 15 πόντους και έδειξε στον Ράντονιτς ότι μπορεί να τον υπολογίζει για το Final 8.

Δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 11, Μποχωρίδης 3, Γουίλιαμς 4 , Γ. Καλαϊτζάκης 6 (3 ριμπάουντ) , Τόμας 6, Μπέικον 13 ,Μαντζούκας 6 , Γκουντάιτις 9, Πονίτκα 15, Αγραβάνης 12 , Καλαϊτζάκης Π. 2

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 15 , Ντάνγκουμπιτς 7 , Μουράτος 5, Σίμπσον 8, Χογκ 9, Κουλμπόκα 22, Κοντίτ 10 (5 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης , Γκίκας 3, Λάγιος, Τσαϊρέλης