«Βόμβα» του Άρη στο ΟΑΚΑ μετά από 27 χρόνια, έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού AKTOR

Ηλίας Λαλιώτης 19:17 - 05.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:43 - 05.02.2024

Με τον απίθανο Βασίλη Τολιόπουλο να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης τιμώρησε τη χαλαρότητα του Παναθηναϊκού AKTOR και τον κέρδισε με 73-70, κάνοντας διπλό στο ΟΑΚΑ για πρώτη φορά μετά από 27 χρόνια.

Έκπληξη μεγατόνων στο ΟΑΚΑ με τον σκληροτράχηλο Άρη να σπάει το αήττητο του Παναθηναϊκού AKTOR στη Basket League και να τον κερδίζει για δεύτερη φορά εκτός έδρας στην ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος και πρώτη φορά μετά το μακρινό 1997.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, βρέθηκε πίσω με 19 πόντους και παρότι επέστρεψε και προηγήθηκε με 8 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, τα μεγάλα τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου έδωσαν στους φιλοξενούμενους σπουδαία νίκη με 73-70.

19:36 - 05.02.2024

Τα πολύ κρίσιμα τρίποντα του Τολιόπουλου στην τέταρτη περίοδο

Δείτε τα πολύ κρίσιμα τρίποντα του Τολιόπουλου κατά την τέταρτη περίοδο που χάρισαν την νίκη στον Άρη εναντίον του Παναθηναϊκού μέσα στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Λεσόρ, Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου, ενώ Σλούκας, Βιλντόζα και Μπαλτσερόφσκι είναι ακόμα εκτός ρυθμού μετά τους τραυματισμούς του, αλλά η χαλαρότητα στην άμυνα στην πρώτη περίοδο, τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές του Κέντρικ Ναν στην επίθεση, χτύπησαν καμπανάκι ενόψει του κομβικού αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε για την EuroLeague (9/2, 21:15).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Άρη ήταν ο Σταρκ με 14 πόντους, ενώ ο MVP Τολιόπουλος είχε 12 πόντους, όλους στην τέταρτη περίοδο με 4 καθοριστικά τρίποντα. Από πλευράς πράσινων από 11 πόντους είχαν Γκραντ και Γκριγκόνις, ενώ ο Μήτογλου είχε 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο, απέναντι στους Τολιόπουλο, Χάρελ, Περσίδη, Μπλούμπεργκς και Μπάνκστον. Με εξαίρεση τον Έλληνα σέντερ, ωστόσο, που είχε τους 6 πρώτους πόντους, ο Παναθηναϊκός ήταν σαν μην μπήκε στο παρκέ. Χωρίς ενέργεια στην άμυνα και με την μπάλα να μένει στάσιμη και να κυκλοφορεί, ο καλοδουλεμένος Άρης βρέθηκε από την αρχή με το προβάδισμα και χάρη σε ένα σερί 0-8 προηγήθηκε 6-17 στο 7', χτυπώντας μέσα στη ρακέτα.

Οι πρώτες αλλαγές του Αταμάν δεν άλλαξαν κάτι και με τον Σταρκ να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +15 (10-25). Ενδεικτικό της εικόνας των πράσινων ήταν τα μόλις 3 ριμπάουντ (έναντι 12 των αντιπάλων), τα 6 λάθη και τα 0 εκτελεσμένα τρίποντα, αποτέλεσμα της κάκιστης κυκλοφορίας της μπάλας.

18:02 - 05.02.2024

Τρομερός Άρης, στο +15 από τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης βρέθηκε μπροστά με 15 πόντους στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, αιφνιδιάζοντας τον Παναθηναϊκό.

Με τον Χάρελ να φτάνει τους 10 πόντους, ο Άρης προηγήθηκε και με +19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (10-29). Η είσοδος του Καλαϊτζάκη, μαζί με την επιστροφή των Γκραντ, Σλούκα, Αντετοκούνμπο στο παρκέ, μαζί με τις φωνές του Αταμάν σε όλο το ΟΑΚΑ, άρχισαν να «ξυπνούν» τον Παναθηναϊκό. Η πίεση σε όλο το γήπεδο και οι αλλαγές στην άμυνα έφεραν αποτέλεσμα, με το 21-38 του 16' να γίνεται 34-39 στο τέλος του ημιχρόνου, με κορυφαίους τον Αντετοκούνμπο (8 πόντους, 2 μπλοκ) και τον Καλαϊτζάκη (5 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ).

18:51 - 05.02.2024

Ο Παναθηναϊκός αντεπιτίθεται με Καλαϊτζάκη και Γκραντ

Δείτε πως ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά από τον Άρη στους 6 πόντους, ενώ είχε βρεθεί και στο -15, με τα καλάθια των Καλαϊτζάκη και Γκραντ.

Ο Άρη συνέχισε χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για συνολικά 7 λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με σερί 8-0 και με τρίποντο του Γκριγκόνις να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα, μετά από 22 λεπτά. Με τρίποντα των Μποχωρίδη και Τολιόπουλου, ο Άρης έμενε κοντά στο σκορ, αλλά το χαμηλό σχήμα του Αταμάν με τον Μήτογλου στο 5 και τέσσερις γκαρντ (Σλούκας, Γκραντ, Ναν και Καλαϊτζάκης) έστειλε τη διαφορά στο +8 για πρώτη φορά (57-49), πριν ο Σλαφτσάκης διαμορφώσει το 57-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

19:11 - 05.02.2024

Απίθανος Καλαϊτζάκης, ξεσήκωσε τον κόσμο στο ΟΑΚΑ

Δείτε το τρομερό κάρφωμα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με το οποίο ξεσήκωσε τον κόσμο που έχει βρεθεί στο ΟΑΚΑ.

Ο Άρης δεν παραδόθηκε και με τον Σταρκ να «πυροβολεί» από την περιφέρεια έκανε σερί 0-7 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (57-58). Με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός έκανε ξανά την προσπέραση (62-58), αλλά η ομάδα του Καστρίτη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με σερί 0-10 και δύο απίθανα τρίποντα του Τολιόπουλου βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη, καθώς βρέθηκε στο +6 (62-68) με δύο λεπτά αγώνα να απομένουν. Ναν και Μήτογλου πήραν κακές επιθέσεις και ένα νέο τρίποντο του Τολιόπουλου έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 3 πόντους (70-73) και είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Καλαϊτζάκης αστόχησε και ολοκλήρωσε την έκπληξη μεγατόνων στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2

ΔΕΙΤΕ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΤΕΛΟΣ αγώνα με τον Άρη να παίρνει τεράστια νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με 70-73!

• 70-73 στα 17'' για το τέλος με βολές του Ναν
  • 62-71 στο 38 ΞΑΝΑ με τον Τολιόπουλο!
  • 62-68 στο 38' με τον Τολιόπουλο να ευστοχεί σε τεράστιο τρίποντο!
  • 62-63 στο 36' με τον Άρη να περνάει και πάλι μπροστά!

Βασίλης Τολιόπουλος © Intime
  • 39-39 στο 21' με τον Παναθηναϊκό να φέρνει ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία!

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου με το σκορ στο 34-39

• 32-38 στο 17' με τον Γκραντ να μειώνει την διαφορά κάτω από τους 10
  • 25-38 στο 16' με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να μειώνει με τον Αντετοκούνμπο
Κώστας Αντετοκούνμπο © Intime
  • 21-38 στο 14', με τον Άρη να κρατάει τον έλεγχο και να βγάζει τη μια άμυνα μετά την άλλη!
  • 17-35 στο 12' με τον Άρη να σκοράρει ακατάπαυστα από την περιφέρεια!
  • 10-19 στο 11' με τον Άρη να φτάνει στο +19!

• Ο Άρης από πλευράς του δεν έχει κάποιο πρόβλημα
  • Ο Παναθηναϊκός παραμένει μόνος πρώτος στην κατάταξη με 16-0, την ώρα που ο Άρης βρίσκεται στο 9-7.