Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τον Ολυμπιακό και ο τίτλος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών θα κριθεί στο ΣΕΦ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

©Intime

Sportal newsroom 17:00 - 25.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:05 - 25.04.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με σκορ 60-50, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών σε 2-2 και πλέον ο τίτλος θα κριθεί στο ΣΕΦ την Κυριακή 29/4.

Σε πέμπτο ματς που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ θα κριθεί ο φετινός πρωταθλητής της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, αφού ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με σκορ 60-50 στο Game 4 και ισοφάρισε τη σειρά τους σε 2-2.

Ανακοίνωση της Euroleague για Αταμάν και Παναθηναϊκό: «Παραπλανητικές δηλώσεις που δε θα πετύχουν τον στόχο τους»
EUROLEAGUE

15:17 - 25.04.2024

Ανακοίνωση εξέδωσε η Euroleague βάζοντας στο επίκεντρο τον Εργκίν Αταμάν και συνολικά τον Παναθηναϊκό για τις δηλώσεις που έκαναν μετά το Game 1 και την ήττα των «πρασίνων» από την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι πράσινες με κορυφαία τους παίκτρια την Τσβίτκοβιτς που σημείωσε 20 πόντους, εμφανίστηκαν πιο έτοιμες από την ομάδα του Πειραιά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τη σειρά. Πλέον, οι δύο έχουν μια ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλήτριες στο 5ο και τελευταίο ματς της σειράς.

Η 1η περίοδος βρήκε τους δύο αντπάλους να βαδίζουν χέρι - χέρι στο σκορ. Ο αγώνας σε αυτό το διάστημα δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, αφού το άγχος ήταν εμφανές και στις δύο πλευρές. Το 10-10 του πρώτου δεκαλέπτου μαρτυρά τα παραπάνω, όμως στην 2η περίοδο είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το γκάζι και με επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο 17-7 πήρε στο ημίχρονο προβάδισμα 10 πόντων (27-17).

Η 3η περίοδος βρήκε ξανά τους δύο αντιπάλους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, αλλά η κατάσταση να μην αλλάζει.. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο δεμένος στην άμυνα, όμως χωρίς την Βίτολα που απουσίασε και από αυτό το παιχνίδι οι λύσεις στην επίθεση ήταν περιορισμένες. Στο 30' το σκορ ήταν 43-33 και οι γηπεδούχες είχαν πλεονέκτημα ενόψει της τελευταίας... στροφής του αγώνα.

Οι παίκτριες της Καπογιάννη το εκμεταλλεύτηκαν, έδωσαν έμφαση στην άμυνα και περιορίζοντας το επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού έφτασαν στο τελικό 60-50.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50