Ο Παναθηναϊκός επικράτησε σε ματς - θρίλερ και πήγε τη σειρά με τον Ολυμπιακό στο 1-1

Νίκος Καλαμπάκας 23:02 - 17.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:57 - 17.04.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στην παράταση με 68-65 και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Αποχώρησε με σπασμένη μύτη η Βίτολα που πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις για 18.25''!

Στην παράταση κρίθηκε ο 2ος τελικός της Α1 Μπάσκετ Γυναικών ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, με τις πράσινες να παίρνουν τελικά τη νίκη με σκορ 68-65. Οι παίκτριες της Καπογιάννη ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά και πλέον αυτή μεταφέρετι στο ΣΕΦ για το game 3 των τελικών.

Οι δύο ομάδες χάρισαν ένα ακόμα θρίλερ στο ελληνικό κοινό που παρακολουθεί το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά τη νίκη στην παράταση και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός έκανε καλύτερη εκκίνηση και έδινε τον ρυθμό στον αγώνα στο 1ο δεκάλεπτο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτριες του Νίκλα να προηγούνται στο 10' με 5 πόντους (15-20).

Οι γηπεδούχες ωστόσο βρήκαν το σθένος και αντέδρασαν στη 2η περίοδο. Η ομάδα της Καπογιάννη επιχείρησε την αντεπίθεση όμως οι Πειραιώτισες αντιστάθηκαν και διατήρησαν το προβάδισμά τους στη λήξη του ημιχρόνου (30-33).

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην 3η περίοδο, βρήκε λύσεις στο αντίπαλο καλάθι και στο 30' οι φιλοξενούμενες είχαν ανεβάσει τη διαφορά στους 7 (44-51), παρά το γεγονός ότι η Βίτολα που φέτος είναι από τις κορυφαίες της ομάδας, αποχώρησε με σπασμένη μύτη!

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στην τελευταία περίοδο βρήκε το σθένος, ανέδρασε με πρωταγωνίστρια την Τζόουνς και πήγε τον αγώνα σε παράταση (60-60 η κανονική διάρκεια).

Εκεί οι γηπεδούχες ορμώμενες από τον κόσμο τους που τους έδινε ώθηση είχαν καλύτερες αποφάσεις και έφτασαν στο τελικό 68-65 που τους έδωσε την πρώτη τους νίκη στους φετινούς τελικούς.

Δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-51, 60-60, (68-65 παρ)