Επιβλητική ΑΕΚ πέρασε από το PAOK Sports Arena και... πέταξε προς την εξάδα

Χρήστος Τσάλτας 20:52 - 02.03.2024

Με κυριαρχικό δεύτερο ημίχρονο και σημεία αναφοράς τους Κουζμίνσκας και Χόλινς, η ΑΕΚ πέρασε από το PAOK Sports Arena απέναντι στον ΠΑΟΚ (94-85) και βλέπει εξάδα στην Stoiximan Basket League.

Το εφιαλτικό πρώτο δίμηνο του 2024 ανήκει στο παρελθόν για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε στον Μάρτιο με διπλό-δήλωση στην έδρα του ΠΑΟΚ. Η Ένωση ήταν σοβαρή σε όλο το 40λεπτο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με την άμυνα ως σημείο αναφοράς, αλλά και την εμπειρία των κομβικών παικτών της πήρε τη νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό η Ένωση έπιασε στη βαθμολογία τον «δικέφαλο του Βορρά» με ρεκόρ 8-11, όμως έχει τον πρώτο λόγο, ελέω των δύο νικών στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 18 πόντους έδωσε τον τόνο στην ΑΕΚ, με τον Όστιν Χόλινς να κάνει εξαιρετικό δεύτερο μέρος και να μετράει 15 πόντους, ενώ 16 μέτρησε ο Τζόρνταν ΜακΡέι, την ώρα που ο Ζώης Καράμπελας πρόσθεσε 10 πόντους και 9 ασίστ. Από πλευράς ΠΑΟΚ οι 15 πόντοι του Μάρκος Τάουνς, αλλά και οι 13 του Τσαϊρέλη δεν αρκούσαν για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ μέσα από το Sportal.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νευρικές και άστοχες οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ όμως να καταφέρνει να παίρνει προβάδισμα χάρη στον Φρίντρικσον (5-4, 4'). Η ΑΕΚ αντέδρασε μέσα από την επίθεσή της και με την είσοδο του Κουζμίνσκας απέκτησε ρυθμό και μαζί τα ηνία του αγώνα (10-14, 6'). Ο Καράμπελας ακολούθησε επιθετικά και η Ένωση ανέβασε τη διαφορά (12-18, 7'). Ο ΠΑΟΚ «σημάδεψε» στην άμυνα τον Χατζηδάκη και με Τσαϊρέλη-Άλστον να σκοράρουν μείωσε (21-22, 9'). Ο Τάουνς ήταν ορεξάτος και έγραψε τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου για το 23-22.

Ο Γκίλμορ έκανε αισθητή την παρουσία του στην επίθεση, για τον ΠΑΟΚ και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (28-25, 13'). Ο Φρίντρικσον ανέλαβε δράση και με προσωπικές ενέργειες ανέβασε τη διαφορά (34-29, 14'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με υπομονή στο παιχνίδι της και τους Κουζμίνσκας-Νάιτ να σκοράρουν ανέτρεψε την κατάσταση (36-37, 16'). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Άλστον, για να προσπεράσει εκ νέου (43-41, 19'). Ο Άλστον σκόραρε για το +4 του ΠΑΟΚ, με τον Νάιτ να γράφει τον επίλογο του ημιχρόνου, με τρίποντο, για το 45-44.

Ο Φρίντρικσον ήταν ορεξάτος και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον ΠΑΟΚ να χτίζει διαφορά (50-44, 22'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και επέστρεψε στο ματς με τους ΜακΡέι και Κουζμίνσκας να σκοράρουν (52-50, 24'). Η ΑΕΚ είχε καλό ρυθμό και δεν πτοήθηκε από τα 4 φάουλ του ΜακΡέι, με τους Χόλινς και Κουζμίνσκας να ανατρέπουν την κατάσταση (55-59, 27'). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε με τον Άλστον, αλλά ο Κουζμίνσκας είχε βρει ρυθμό και με τον Καράμπελα να ακολουθεί η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά (59-65, 29'). O Κουζμίνσκας έγραψε τον επίλογο στο τρίτο δεκάλεπτο με δική του προσπάθεια για το 61-67 της Ένωσης.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η ΑΕΚ και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κουζέλογλου και Χόλινς έδωσαν λύσεις κοντά στο καλάθι, η άμυνα έκανε τα πάντα... δύσκολα στον ΠΑΟΚ και για πρώτη φορά η Ένωση πήγε σε διψήφια επίπεδα (61-74, 32'). Ο Όστιν Χόλινς ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (66-83, 36'). O Μίχαλακ προσπάθησε να μειώσει για τον ΠΑΟΚ, αλλά η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασε στη νίκη, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα με εμφατικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94.