Με τη δύναμη της έδρας ο ΠΑΟΚ έριξε στο καναβάτσο τον Άρη

Χάρισον

Χρήστος Τσάλτας 22:26 - 18.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:44 - 18.11.2023

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στην αντεπίθεση του Άρη και κατάφερε να φτάσει σε μεγάλη νίκη με 82-76.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κατέληξε στα χέρια του ΠΑΟΚ. Σε ένα παιχνίδι που είχε δύο πρόσωπα, ένα με την καθολική υποεροχή του «δικεφάλου του Βορρά» και ένα στο οποίο ο Άρης έκανε αντεπίθεση διαρκείας και μείωσε, η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε αυτό που ήθελε και ανέβηκε στο 4-3, με το πέρας 7 αγωνιστικών, πιάνοντας στην κατάταξη την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Ο Κένταλ Σμιθ με 18 πόντους και 5/8 σουτ ήταν το πρώτο βιολί για την ομάδα του, με τον Τζάστιν Άλστον να ακολουθεί με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση μέτρησε ο Άντριου Χάρισον, με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 19 πόντους και 5/11 σουτ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να ακολουθεί με 15 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Ίσμαελ Σανόγκο μέτρησε 17 πόντους, όμως στη διάρκεια του δευτέρου μέρους τραυματίστηκε και αποχώρησε τραυματίας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να θέσει τον ρυθμό του αγώνα, με τον Άλστον και τον Φρίντρικσον να δίνουν σκορ (9-7, 3'). Ο Χάρισον προσπάθησε να ανοίξει τη διαφορά, αλλά ο Άρης αντέδρασε με Μποχωρίδη και Γκάλινατ (12-13, 5'). Ο Χάριον ήταν ορεξάτος και ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τον έλεγχο (17-13, 7'). Ο Σμιθ φώναξε παρών και με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά (22-16, 8'). Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες ο ΠΑΟΚ έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 8 πόντων για το 30-22.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ έγινε σημείο αναφοράς για τον Άρη και η ομάδα του κατάφερε να ισοφαρίσει (30-30, 12'). Ο ΠΑΟΚ βρήκε ξανά ρυθμό και με τους Σμιθ και Μπελιάουσκας ανέκτησε τον έλεγχο (40-30, 14'). Άλστον και Σμιθ συνέχισαν να χτυπάνε κοντά στο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότεορ (48-32, 18'). Οι παίκτες του Τακιανού είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με τους Τσαϊρέλη και Χάρισον να σκοράρουν το ημίχρονο έκλεισε στο +20 για το 54-34.

Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και χάρη σε σουτ από τον Σανόγκο κατάφερε να μειώσει (56-45, 24'). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, χάρη σε Άλστον και Φρίντρικσον, ανεβάζοντας τη διαορά (62-45, 25'). Ο Σανόγκο συνέχισε να δίνει σκορ στον Άρη, ο οποίος μείωσε ακόμα περισσότερο (66-59, 29'). Ο Σμιθ έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου, με βολές, για το 68-59 του ΠΑΟΚ.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Άρης είχε πάρει το μομέντουμ, με τον Τολιόπουλο και τον Γκάλινατ να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά και με την άμυνα σε υψηλά επίπεδα η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση βολής (68-66, 33'). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση. Σμιθ και Άλστον ηγήθηκαν για την ομάδα τους και ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε τη διαφορά (73-66, 35'). Ο Άρης επανήλθε στο ματς με Κατσίβελη και Χάρελ, διεκδικώντας το ματς (77-74, 39'). Ένα μεγάλο τρίποντο του Σμιθ όμως έφερε τον ΠΑΟΚ σε θέση ισχύος σε κρίσιμο σημείο (80-74, 39'). Οι παίκτες του Τακιανού κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασαν στη νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ, Χάρισον 16 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 12 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 17 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (2), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 14, Μαργαρίτης 2, Μπελιάουσκας 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 17 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (3 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Γκάλινατ 19 (2/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (2/10 τρίποντα), Καρ 2, Φίλλιος, Χάρελ 7 (9 ριμπάουντ), Μπάνκστον

Τέλος αγώνα: ΠΑΟΚ - Άρης 82-76. Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην αντεπίθεση του Άρη και έφτασε σε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

• 80-74 στο 39'. Μεγάλο σουτ του Σμιιθ, στέλνει στο +6 τον ΠΑΟΚ.
  • 75-70 στο 38'. Ο Φρίντρικσον φέρνει στο +5 τον ΠΑΟΚ με βολές.
  • 73-68 στο 37'. Ο Χάρλ μείωσε για τον Άρη ξανά.
  • 73-66 στο 35'. Ο Άλστον σκοράρει και ανεβάζει τη διαφορά εκ νέου.
  • 68-66 στο 34'. Ο Σμιθ με τον πρώτο πόντο του ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο φέρνει την ομάδα του στο +3.
  • 68-66 στο 33'. Ο Γκάλινατ φωνάζει παρών και ο Άρης μειώνει σε απόσταση βολής.
  • 68-63 στο 32'. Ο Τολιόπουλος σκοράρει και ο Άρης μειώνει ακόμα περισσότερο.

Τέλος τρίτης περιόδου. ΠΑΟΚ - Άρης 68-59. Ο Άρης κατάφερε να μειώσει με τον Σανόγκο να βγαίνει μπροστά, αλλά τον ΠΑΟΚ να κρατάει τον έλεγχο και το προβάδισμα στο ματς.

• 66-59 στο 29'. Ο Σανόγκο βγαίνει μπροστά και δίνει τη λύση στον Άρη επιθετικά, μειώνοντας κι άλλο.
  • 64-54 στο 28'. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έφερε τον Άρη στο -10.
  • 62-49 στο 27'. Ο Χάρελ με 4 προσωπικούς πόντους μείωσε.
  • 59-45 στο 25'. Ο Φρίντρικσον με τρίποντο έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ.
  • 56-43 στο 24'. Ο Σανόγκο με τρίποντο μειώνει για τον Άρη.
  • 56-38 στο 23'. Ο Άλστον πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος.
  • 54-38 στο 22'. Σανόγκο και Γκάλινατ μάζεψαν τη διαφορά για τον Άρη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΠΑΟΚ - Άρης 54-34. Απόλυτη κυριαρχία του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος που κάνει ό,τι θέλει και ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Ο Μιχάλης ΤσαΪρέλης είναι σημείο αναφοράς με 14 πόντους, 10 έχει ο Άντριου Χάρισον.

• 50-34 στο 19'. Ο Τσαϊρέλης (14π) συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και ο ΠΑΟΚ κρατάει τον έλεγχο εκεί που θέλει.
  • 46-32 στο 18'. Ο Σμιθ ακολουθεί τον Τσαϊρέλη και ο ΠΑΟΚ ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά.
  • 42-30 στο 17' Ο Σμιθ εύκολα στο λέι απ, στο +12 ο ΠΑΟΚ που ελέγχει τον ρυθμό.
  • 40-30 στο 14'. Ο Τσαϊρέλης (12π) είναι ο άνθρωπος του αγώνα ως τώρα και ο ΠΑΟΚ στο +10
  • 35-30 στο 13' Ο Μπελιάουσκας δίνει τη λύση στον ΠΑΟΚ.
  • 30-27 στο 12' Ο Γκάλινατ σκοράρει ξανά και ο Άρης μειώνει σε απόσταση βολής.
  • 30-25 στο 11. Ο Γκάλινατ με τρίποντο μειώνει για τον Άρη στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Τέλος πρώτης περιόδου: ΠΑΟΚ- Άρης 30-22. Ο ΠΑΟΚ πατάει πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, βρήκε λύσεις με τον Τσαϊρέλη και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8, ελέγχοντας τον ρυθμό.

• 28-20 στο 9'. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύεται τα λάθη του Άρη και με τον Τσαϊρέλη έστειλε τη διαφορά στο +8.
  • 22-16 στο 8'. Ο Σμιθ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ.
  • 17-13 στο 6'. Ο Χάρισον με δικές του προσπάθειες ανεβάζει τη διαφορά.
  • 12-11 στο 5'. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε.
  • 12-8 στο 4'. Ο Χάρισον με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά.
  • 9-7 στο 3'. Ο Άλστον βάζει τον ΠΑΟΚ μπροστά
  • 7-7 στο 3'. Σανόγκο και Φρίντρικσον  σκόραραν με τρίποντα.
  • 4-4 στο 2'. Ο Γκάλινατ απάντησε στο καλάθι του Χάρισον. Ισοφάρισε ο Άλστον στη συνέχεια.
  • 0-2 στο 1'. Ο Σανόγκο ανοίγει το σκορ στο παιχνίδι για τον Άρη.

Αρχίζει το παιχνίδι!

• Πάνω από 7.000 οι φίλοι του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση.
  • Η αρχική πεντάδα του Άρη: Κατσίβελης, Μποχωρίδης, Γκάλινατ, Σανόγκο, Ντε Σόουζα
  • Η αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ: Φρίντρικσον, Χάρισον, Σχίζας, Γκίλμορ, Άλστον.
  • O ΠΑΟΚ έρχεται από τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα, στην Πάτρα, την ώρα που ο Άρης γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό.
  • O ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη στο PAOK Sports Arena για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.