Αντέδρασε με Γκραντ και Σλούκα κόντρα στον ΠΑΟΚ και «σφράγισε» την πρωτιά ο Παναθηναϊκός AKTOR

Ηλίας Λαλιώτης 19:09 - 17.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:42 - 17.03.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR παρουσιάστηκε «άδειος» από ενέργεια για 30 λεπτά μετά την ήττα στο ντέρμπι, αλλά με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο επικράτησε 89-73 εκτός έδρας του ΠΑΟΚ, πριν τη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague.

Τα συνεχόμενα παιχνίδια και η ήττα από τον Ολυμπιακό στο πρόσφατο ντέρμπι της EuroLeague επηρέασαν για 30 λεπτά τον Παναθηναϊκό AKTOR στην Πυλαία. Ένα δεκάλεπτο, όμως, ήταν αρκετό για να φτάσει στην 20ή νίκη του στην Basket League, επικρατώντας με 89-73 του μαχητικού ΠΑΟΚ και εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, πριν την έξτρα φάση των play in.

Τζέριαν Γκραντ (15 πόντοι, 8 ασίστ) και Κώστας Σλούκας (10 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Έλβαρ Φρίντρικσον (13 πόντοι, 9 ασίστ) και Μίκαλ Μίχαλακ (14 πόντοι).

Πλέον, ο Παναθηναϊκός AKTOR στρέφει το ενδιαφέρον στη «διαβολοβδομάδα» που ακολουθεί στην EuroLeague με Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (20/3, 21:00) και Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (22/3, 21:15).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εύστοχος από την περιφέρεια με 3/5 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά και προηγήθηκε με 11-7. Γεγονός που έκανε τον Εργκίν Αταμάν να αλλάξει έξαλλος τα 4/5 της πεντάδας και να ρίχνει στο παρκέ τους Σλούκα, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ (αντί των Γκραντ, Καλαϊτζάκη, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι).

Μέσα σε 2 λεπτά ο Παναθηναϊκός AKTOR «έτρεξε» σερί 0-9, ενώ λίγο μετά βρέθηκε και στο +6 (13-19). Κάποια εύκολα λάθη από τους φιλοξενούμενους, έφερε συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό από τον Φρίντρικσον και με ένα τρίποντο του Μίχαλακ, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-24.

Ο Κέντρικ Ναν έκλεισε 13 σερί λεπτά στο παρκέ από την έναρξη του αγώνα, έχοντας μόλις 2 πόντους όμως, πριν κάτσει στον πάγκο για ανάσες. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός χάρη στις άμυνές του και τα μακρινά σουτ (7/12 τρίποντα στο 16') και βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ (38-34).

Στο τελευταίο 3λεπτο το παιχνίδι έγινε σκληρό και άναρχο, ο εξαιρετικός στο πρώτο μέρος Γκραντ (11 πόντοι, 7 ασίστ) πέτυχε 5 σερί πόντους και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (42-46).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το δεύτερο ημίχρονο, με τα πρώτα εντός παιδιάς καλάθια να έρχονται μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά. Ένα τρίποντο του Γκριγκόνις, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (49-54) στο 25', αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις μέσα στο καλάθι και επέστρεψε (55-57 στο 28'). Τα πολλά φάουλ έφεραν βολές και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το δεύτερο τρίποντο του Ερνανγκόμεθ στο ματς (58-64).

Με τους Σλούκα, Γκραντ, Ναν, Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με εξαιρετική άμυνα την τέταρτη περίοδο, ενώ βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφτασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-73 στο 34'). Ο Κέντρικ Ναν βρήκε την επαφή του με το αντίπαλο καλάθι και με 5 σερί πόντους, ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη για τους «πράσινους» (63-78 στο 36').

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 7 (1), ΜακΝίς 7 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (2), Φρίντρικσον 13 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7 (1), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 9 (2/6 δίποντα, 5/6 βολές), Γουίλιαμς 7 (1), Σωτηρίου, Μίχαλακ 14 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 15 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Ναν 11 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Σλούκας 10 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μήτογλου 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1)