Ο ΠΑΟΚ νίκησε και τον Προμηθέα στα «Μαυροσκούφεια»

ΠΑΟΚ - Προμηθέας

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 20:39 - 24.09.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Προμηθέα με σκορ 76-64 και έκλεισε με νίκη το τουρνουά «Μαυροσκούφεια» που διοργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Με νίκη έκλεισε ο ΠΑΟΚ τη σειρά των φιλικών του στο τουρνουά «Μαυροσκούφεια» που φιλοξενήθηκε στη Θεσσαλονίκη, αφού επικράτησε του Προμηθέα με σκορ 76-64. Οι Θεσσαλονικείς άφησαν για δεύτερη μέρα καλές εντυπώσεις, αφού το Σάββατο 23/9 είχαν επικρατήσει της ΑΕΚ με 113-75 κι έτσι μια μέρα ργότερα διπλασίασαν τις νίκες τους στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ των «ασπρόμαυρων» αναδείχθηκε ο Χάρισον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, ενώ ο Φλάτεν πρόσθεσε 11.

Οι γηπεδούχοι στην 1η περίοδο είχαν ελαφριά υπεροχή, κάτι που εξαργύρωσαν πηγαίνοντας στο τάιμ άουτ του δεκαλέπτου προηγούμενοι με 3 πόντους (19-16).

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός και με κορυφαίους τους Κούρκους (13 ΄.) και Πλώτα (9), κόντραρε στα ίσια τον ΠΑΟΚ. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν σε ισορροπία αφού το σκορ ήταν στο 36-36.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ είχε πάλι το πάνω χέρι όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να διασφαλίσει τη νίκη. Στο 30' το ταμπλό έγραφε 57-54, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στους παίκτες του Τακιανού που με επί μέρους σκορ 19-10 έφτασαν στο 76-64.

Δεκάλεπτα: 19-16, 36-36, 57-54, 76-64