Με την ψυχή στο στόμα οι Πέισερς «λύγισαν» τους Γκρίζλις

Ιντιάνα Πέισερς - Μέμφις Γκρίζλις

Νίκος Καλαμπάκας 01:17 - 29.01.2024 / Ανανεώθηκε: 01:19 - 29.01.2024

Οι Πέισερς τα βρήκαν... σκούρα απέναντι στους Γκρίζλις, όμως τελικά έφτασαν στη νίκη με 116-110, σε έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τρομερό σασπένς μέχρι το τέλος του.

To Μέμφις μπορεί να βρίσκεται χαμηλά στην κατάταξη της δυτικής περιφέρειας, παρ' όλα αυτά οι Πέισερς δεν είχαν εύκολο έργο στην έδρα τους και επικράτησαν με σκορ 116-110 και την... ψυχή στο στόμα!

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν από νωρίς ρυθμό και στο πρώτο δωδεκάλεπτο πήραν διαφορά μέχρι και 8 πόντους (23-15) και έδειξαν στους παίκτες των Πέισερς ότι θα κυνηγούσαν τη νίκη. Τελικά στο τέλος της 1ης περιόδου είχαν διαφορά τεσσάρων πόντων (23-27).

Οι Πέισερς δεν έδιναν πολύ αέρα στο Μέμφις και στο 2ο δωδεκάλεπτο έκαναν αντεπίθεση και ανέτρεψαν το σκορ. Μάλιστα, πήραν και «κεφάλι» με επτά πόντους, βγάζοντας αντίδραση από το ξεκίνημά του, χωρίς όμως να καταφέρουν να τη συντηρήσουν, αφού στα τελευταία πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Το ημίχρονο βρήκε τους Γκρίζλις να προηγούνται με 53-51 και να βάζουν δύσκολα στην ομάδα του Κάρλαϊλ.

Η 3η περίοδος ωστόσο ήταν διαφορετική, αφού οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και στο τέλος της ήταν μπροστά με 92-82, νομίζοντας ότι είχαν σταματήσει τους Γκρίζλις.

Ωστόσο το Μέμφις αποδείχθηκε σκληροτράχηλο και αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του 4 δωδεκαλέπτου, κατάφερε να ισοφαρίσει (107-107) τρία λεπτά πριν το τέλος και να καρδιοχτυπήσει την Ιντιάνα!

Ο Σμιτς με τρίποντο έδωσα ανάσα στους γηπεδούχους, ο Ουίλιαμς έχασε μια βολή στη συνέεια και ο Νέισμιθ έκανε το 112-108 που έδωσε «μαξιλαράκι» στους Πέισερς. Το τελικό 116-110 ήρθε με κόπο και χρειάστηκε ο Μπένεντικτ Μαθουρίν να βάλει 24 πόντους και οι Σιάκαμ και Σμιθ από 19.

Από το Μέμφις ο Τζάρεντ Τζάκσον σημείωσε 25 πόντους ενώ τον ακολούθησαν οι Ουίλιαμς με 20 και και Τζάκσον με 19.

Δωδεκάλεπτα: 23-27, 51-53, 92-82, 116-110