Πέρασε από την έδρα της Γκραν Κανάρια η Μπαρτσελόνα

Ρόκας Γιοκουμπάιτις

Νίκος Καλαμπάκας 22:14 - 15.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:14 - 15.10.2023

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα της Γκραν Κανάρια εκτός έδρας με σκορ 83-73. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ACB.

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της Γκραν Κανάρια η Μπαρτσελόνα. Δύο ημέρες μετά τη μεγάλη επικράτησή της στο ΣΕΦ, η Μπάρτσα υπέταξε εκτός έδρας και την τροπαιούχο του Eurocup επικρατώντας με σκορ 83-73.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γιουκουμπάιτις που σημείωσε 14 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσαν οι Ουίλι Ερνάνγκομεθ και Πάρα.

Οι Καταλανοί ήταν μπροστά στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 18-14, όμως οι γηπεδούχοι στο 2ο δεκάλεπτο έκαναν αντεπίθεση και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 37-32. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν πιο αμφίρροπο με τους παίκτες του Γκριμάου να πιέζουν τους γηπεδούχους και να βλέπουν στο 30' το ταμπλό να γράφει 59-56. Η Μπαρτσα αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο και τελικά πήρε νίκη με 10 πόντους διαφορά (73-83).

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Ρεάλ επικράτησε με 106-92 της Μούρθια, η Βαλένθια πέρασε με 61-59 από την έδρα της Μπρέογκαν, ενώ η Σαραγόσα ηττήθηκε από τη Μπασκόνια εντός έδρας με 80-85.