Πήραν τη ματσάρα οι Σίξερς, δύσκολα αλλά τα κατάφεραν οι Νετς (vids)

printscreen

Sportal newsroom 08:30 - 10.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:42 - 10.12.2022

Η Φιλαδέλφεια χρειάστηκε την παράταση, αλλά τελικά νίκησε τους Λέικερς - Ντουράντ και Ιρβινγκ οδήγησαν τους Νετς σε νίκη επί των Χοκς

Φοβερά ματς έγιναν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ, με τους Λέικερς να προσπαθούν να κάνουν την ανατροπή αλλά να γνωρίζουν πικρή ήττα από τους Σίξερς στην παράταση και τους Νετς με τους Χοκς να δίνουν μια μοναδική παράσταση με νικητές τους πρώτους. Οι Κινγκς πέρασαν δύσκολα από το Κλίβελαντ, ενώ οι Σανς «σκόνταψαν» στη Νέα Ορλεάνη.

Μπρούκλιν Νετς - Ατλάντα Χοκς: 120-116

Ντουράντ και Ίρβινγκ «καθάρισαν τη μπουγάδα» για τους Νετς στο Μπρούκλιν, κόντρα στους Χοκς. Οι δύο παίκτες σκόραραν τους 67 από τους 120 πόντους της ομάδας τους και έτσι oi γηπεδούχοι σημείωσαν την 6η τους νίκη στα τελευταία επτά ματς, ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στην κατάταξη.

Κλίβελαντ Καβαλίερς - Σακραμέντο Κινγκς: 95-106

Τη 14η νίκη τους στη σεζόν πανηγύρισαν οι Κινγκς στην έδρα των Καβαλίερς. Το Σκαραμέντο κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και υποχρέωσε την ομάδα του Κλίβελαντ στη δεύτερη φετινή του εντός έδρας ήττα σε 13 αγώνες φέτος. Ο Σαμπόνις ήταν ο ηγέτης των νικητών αφού σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε άλλα τόσα ριμπάουντ, ενώ οι Μπαρνς, Χουέρτερ και Μάρεϊ σημείωσαν από 20,19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Ιντιάνα Πέισερς - Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: 121-111

Οι 28 πόντου του Χιλντ αποτέλεσαν season high για τον παίκτη των Πέισερς που οδήγησε την Ιντιάνα στη νίκη επί των Γουίζαρντς. Ο Χιλντ σημείωσε 12/19 σουτ, συμπεριλαμβανομένων τεσσάρων τριπόντων και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε οι Πέισερς να πάρουν τη νίκη. Έτσι, η επιστροφή τους στην έδρα τους έπειτα από τις 25 Νοεμβρίου συνδυάστηκε με νικηφόρο αποτέλεσμα, αφού οι Πέισερς είχαν δώσει επτά διαδοχικά ματς μακριά από το «σπίτι» τους.

Φιλαδέλφεια Σίξερς - Λ.Α. Λέικερς 133-122

Τρομερό παιχνίδι έγινε στη Φιλαδέλφεια ανάμεσα στους Σίξερς και τους Λέικερς, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν τελικά να φύγουν νικητές στην παράταση. Το Λος Άντζελες πάντως ήταν συγκλονιστικό και κατάφερε να επιστρέψει από το -9 στα τελευταία 34'' του αγώνα, όμως στον έξτρα χρόνο δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φοβερή ανατροπή και ηττήθηκε με σκορ 133-122. Εμπίντ με 38 πόντους και Χάρντεν με 28 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ για το Λος Άντζελες ο Ντέιβις σημείωσε 31 και ο Λεμπρόν 23.

Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Φοίνιξ Σανς: 128-117

Με τον Γουίλιαμσον να κλέβει την παράσταση με τους 35 πόντους που σημείωσε, οι Πέισερς κατάφεραν να υποτάξουν τους Πέλικανς και πάρουν την έκτη τους σερί νίκη, πιστοποιώντας ότι βρίσκονται σε ανοδική πορεία. Το Φοίνιξ μπήκε καλύτερα στον αγώνα, όμως η Νέα Ορλεάνη με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε να προηγείται μέχρι και με 16 πόντους και τελικά πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη. Ο Έιτον προσπάθησε για τους ηττημένους αλλά οι 25 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί ώστε να κάνουν τους συμπαίκτες του να χαμογελάσουν.

Γιούτα Τζαζ - Μινεσότα Τίμπεργουλβς: 108-118

Ήττα για τους Τζαζ στην έδρα τους από τους Τίμπεργουλβς στην επιστροφή του Γκομπέρ στην πρώην του ομάδα! Το 108-118 αποτυπώνει την εικόνα των δύο αντιπάλων, με τους φιλοξενούμενους να είναι κυρίαρχοι και να βλέπουν τον Ράσελ να «φορτώνει« με 30 πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Σάρλοτ Χόρνετς - Νιου Γιορκ Νικς: 102-121

Οι Νικς έκαναν εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο στην έδρα των Χόρνετς και κατάφεραν τελικά να ««δραπετεύσουν» με τη νίκη. Ο Ραντλ έδωσε ένα ακόμα σόου για τους νικητές σημειώνοντας 33 πόντους, ενώ ο Ροιζίερ προσπάθησε για τους Χόρνετς όμως ήταν απελπιστικά μόνος.

Ορλάντο Μάτζικ - Τορόντο Ράπτορς: 113-109

Τεράστια νίκη πέτυχε το Ορλάντο στην έδρα του απέναντι στους Ράπτρος. Το τελικό 113-109 ιαμορφώθηκε κυρίως χάρη στις ορέξεις των Βάγκλνερ και Μπανκέρο που έβαλαν 34 και 23 πόντους αντίστοιχα. Όσο κι αν προσπάθησε ο Σιάκαμ δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο για τους φιλοξενούμενους, αφού οι 36 του πόντοι δεν ήταν αρκετοί...

Μέμφις Γκρίζλις - Ντιτρόιτ Πίστονς: 114-103

Τρία δωδεκάλεπτα χρειάστηκαν οι Γκρίζλις ώστε να κλειδώσουν τη νίκη απέναντι στο Ντιτρόιτ. Το νταμπλ - νταμπλ του του Μοράντ ήταν «κλειδί» για τη νίκη, ενώ ο Τζάκσον με τους 20 πόντους που σημείωσε ήταν καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα. Έξι παίκτες διψήφιοι για τους ηττημένους (Μπογκντάνοβιτς 19, Μπάγκλεϊ 14, Νοξ και Στιούαρτ από 13, Άιβι και Ντουρέν από 10.