Συλλέκτης εκτός έδρας νικών ο Παναθηναϊκός AKTOR, πέρασε με «εκτελεστή» Ναν και από την Πάτρα

Ηλίας Λαλιώτης 22:12 - 24.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:44 - 24.12.2023

Ο κουρασμένος Παναθηναϊκός AKTOR πέτυχε την τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη του μέσα σε ένα δεκαήμερο και διατήρησε το αήττητο στην Basket League, επικρατώντας με 69-54 του Προμηθέα στην Πάτρα, με πρώτο σκόρερ τον Κέντρικ Ναν και κομβικό για ένα ακόμα ματς τον Κώστα Σλούκα.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρα από την ποιότητά του δείχνει και χαρακτήρα, ολοκληρώνοντας ένα δύσκολο πρόγραμμα με τέσσερις σερί εκτός έδρας αναμετρήσεις μέσα σε ένα δεκαήμερο, χωρίς την παραμικρή απώλεια.

Μετά τη Λυών, το Μόντε Κάρλο και το Μιλάνο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «άλωσε» και την Πάτρα, επικρατώντας με 69-54 του εξαιρετικού φέτος Προμηθέα, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να διαχειριστεί τις απουσίες των Χέιλ και Κόνιαρη και λύγισε από τα πολλά λάθη (25).

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 15 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας οργάνωσε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του (8 ασίστ, 5 κλεψίματα, μόλις 1 λάθος). Πολύ καλό παιχνίδι σε άμυνα κι επίθεση (13 πόντοι, με 5/7 σουτ) από τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ενώ θετικοί ήταν ξανά σε αγώνα της Basket League οι Καλαϊτζάκης (12 πόντοι) και Αντετοκούνμπο (10 πόντοι).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Γκραντ, Καλαϊτζάκη, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο (έχοντας και την απουσία του Λεσόρ), δίνοντας ξεκάθαρη εντολή να πάει η μπάλα κοντά στο καλάθι. Με τους δύο Έλληνες ψηλούς του να έχουν 9 πόντους και τον αρχηγό του 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Παναθηναϊκός AKTOR προηγήθηκε με 6-11 στο 5', αλλά με το δεύτερο rotation στο παρκέ και τον Κάουαν να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση ο Προμηθέας αντέδρασε και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 8' (14-13). Δύο προσωπικές ενέργειες του Ναν (τρίποντο από τα 10 μέτρα και καλάθι στον αιφνιδιασμό) επανέφεραν το προβάδισμα για το Τριφύλλι στο τέλος το δεκαλέπτου (15-18).

Με τον Μήτογλου ως σέντερ (αφού ο Μπαλτσερόφσκι ήταν απογοητευτικός όσο αγωνίστηκε) και τον Χουάντσο στο «4» οι «πράσινοι» με καλές άμυνες και γρήγορο παιχνίδι έφτασαν για πρώτη φορά στο +9 (19-28), εκμεταλλευόμενοι και τα πολλά λάθη των Πατρινών (13 στο πρώτο μέρος με 4 μόλις ασίστ). Η μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια, όμως, (με 1/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) επέτρεψε στους γηπεδούχους να μείνουν κοντά στο σκορ και μάλιστα να προηγηθούν και πάλι με 31-30, πριν κλείσει το 20λεπτο με δύο ενέργειες του Ναν (ασίστ στον Αντετοκούνμπο και καλάθι από προσπάθεια του Σλούκα) για το 31-34.

Ένα ημίχρονο στο οποίο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε με 28 πόντους στο «ζωγραφιστό» έναντι 12 του αντιπάλου, αλλά έχασε τα ριμπάουντ από τον Προμηθέα (21-13) και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποια ελεύθερα σουτ.

Κάτι που άλλαξε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς οι παίκτες του Αταμάν ευστόχησαν σε τρεις στη σειρά προσπάθειες με τους Σλούκα, Ναν και Καλαϊτζάκη και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση (35-45). Και πάλι, όμως, ο Προμηθέας δεν πτοήθηκε, εκμεταλλεύτηκε στιγμές αδράνειας των φιλοξενούμενων και απάντησε με ένα γρήγορο 4-0. Η αστοχία επέστρεψε για τους «πράσινους», που αδυνατούσαν να πάρουν ένα προβάδισμα ασφαλείας, αλλά ένα ξέσπασμα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, τους επανέφερε σε διψήφια διαφορά (44-54).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με.. απελπιστικό μπάσκετ από τις δύο ομάδες, με τη μία επίθεση να είναι χειρότερη από την άλλη και τον πρώτο πόντο να έρχεται για τον Παναθηναϊκό από βολή του Ερνανγκόμεθ μετά από σχεδόν 3 λεπτά! Το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στην περίοδο επετεύχθη από τον Προμηθέα με τον Κόφι μετά από 4 λεπτά, ενώ για τους φιλοξενούμενους το πρώτο καλάθι πέτυχε ο Ναν μετά από σχεδόν 7 λεπτά. Ένα τρίποντο που έφερε τη διαφορά στο +14 (46-60) και ουσιαστικά «καθάρισε» την 11η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές για την ομάδα του Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 6 (0/6 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 4 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάουαν 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ. 4 ασίστ, 9 λάθη), Κόφι 18 (20 ριμπάουντ), Στίβενς, Καραγιαννίδης 2, Πλώτας 2, Τζόουνς 2 , Μπαζίνας 7 (1/5 τρίποντα, 6 λάθη)

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (2), Σλούκας 6 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος), Γκραντ 2, Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 7 (5 ριμπάουντ), Βιλντόζα, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Ναν 15 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας.