Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Εφές στο ματς του αιώνα που κρίθηκε στην τέταρτη παράταση

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 00:49 - 06.01.2024 / Ανανεώθηκε: 01:24 - 06.01.2024

Τι ματς ήταν αυτό! Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 130-126 την Αναντολού Εφές στην τέταρτη παράταση στον αγώνα των ρεκόρ.

Συγκλονιστικό, απίθανο, εξωπραγματικό! Στερεύουν οι λέξεις για τον αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με την Αναντολού Εφές για τη 19η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Τσους Ματέο πήρε τη νίκη με 130-126, σε ένα ματς που έσπασε αρκετά ρεκόρ και διήρκησε πάνω από τρεις ώρες.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την Ρεάλ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (14-13 στο 7’). Ο Ντζάναν Μούσα αποτέλεσε το σημείο αναφοράς των Μαδριλένων επιθετικά σε μια βραδιά που οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (2/15 τρίποντα, 13.3%), αλλά είχαν σκορ και από τον Έντι Ταβάρες και τον Μάριο Χεζόνια.

Γι’ αυτό και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +7 (25-18 στο 10’). Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν αντέδρασε στη συνέχεια και με λύσεις που είχε από τους Ντάριους Τόμπσον και Ελάιτζα Μπράιαντ προηγήθηκε με 2 πόντους (31-33 στο 16.30’’), αξιοποιώντας την υπεροχή στη ρακέτα (24 έναντι 18 της Ρεάλ). Οι παίκτες του Τσους Ματέο μπόρεσαν στη συνέχεια να ανακτήσουν τον έλεγχο και να προηγηθούν με 38-33 (στο 19’) πριν πάνε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +2 (38-36 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναντολού Εφές πάτησε... γκάζι και «έχτισε» μια διαφορά 10 πόντων (43-53 στο 24.30’’) με τον Ντάριους Τόμπσον και τον Σέιν Λάρκιν που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του. Η Ρεάλ με τον Ντζάναν Μούσα να σκοράρει κατά βούληση έφερε τον αγώνα στα ίσια (55-55 στο 27’) και πήρε το προβάδισμα με 64-61 9στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο 10λεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ως τοο τέλος (79-79 στο 39’). Η Αναντολού Εφές πέρασε μπροστά (79-81) και ο Μούσα ισοφάρισε (81-81, 24’’). Στην τελευταία επίθεση ο Σέιν Λάρκιν αστόχησε και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στην πρώτη παράταση η Ρεάλ ξέφυγε (88-84 στο 42’), αλλά η Αναντολού Εφές ισοφάρισε (88-88) και με τον Σέιν Λάρκιν να ευστοχεί σε δυο βολές ο αγώνας πήγε στη δεύτερη παράταση (91-91). Στη συνέχεια η τουρκική ομάδα με τρία τρίποντα από τους Λάρκιν, Τόμπσον και Πλάις προηγήθηκαν με 93-102 στο δεύτερο λεπτό της τρίτης παράτασης. Εκεί, η κλάση του Ταβάρες, του Καμπάτσο και του Χεζόνια «μίλησε» και η Ρεάλ επέστρεψε και έστειλε τον αγώνα στην τέταρτη παράταση (102-102) με καλάθι σε χρόνο μηδέν του Μάριο Χεζόνια.

Η κούραση δεν λύγισε τους παίκτες των δυο ομάδων που συμβάδιζαν στο σκορ (107-107) και έκλεισαν το παιχνίδι με κάρφωμα του Ταβάρες (111-111), καθώς διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που δεν του δόθηκε και στην τελευταία επίθεση αστόχησε ο συγκλονιστικός Σέιν Λάρκιν. Στην τέταρτη παράταση ο Μάριο Χεζόνια έδωσε μοναδική παράσταση και «αέρα» 4 πόντων (126-122) στα 35.8’’ πριν τη λήξη για την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Το τελικό 130-126 αποτελεί το κερασάκι στην τούρτα του κορυφαίου παιχνιδιού στην ιστορία της διοργάνωσης και τον επίλογο έγραψε ο Χεζόνια...

Δείτε εδώ το play by play της αναμέτρησης

🔴Sportal Euroleague Show με Βαλένθια - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Παρασκευής

MVP: Ο Ντζάναν Μούσα

Μεγαλειώδη εμφάνιση από τον άσο της Ρεάλ που τελείωσε τον συγκλονιστικότερο αγώνα στην ιστορία της διοργάνωσης με 40 πόντους, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 45.25 λεπτά συμμετοχής, όπου συγκέντρωσε 46 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Βέβαια, ο πλέον επιδραστικός παίκτης για τη «βασίλισσα» ήταν ο Μάριο Χεζόνια, που σημείωσε 31 πόντους και πήρε 12 ριμπάουντ βάζοντας μεγάλα σουτ που καθόρισαν το ματς.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η κλάση του Μάριο Χεζόνια και του Ντζάναν Μούσα κυριάρχησαν στο παιχνίδι που θα θυμούνται οι απανταχού μπασκετόφιλοι για αρκετά χρόνια. Σε αναμέτρηση τεσσάρων παρατάσεων οι μεγάλοι σκόρερ ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά.

Βέβαια, σημαντική ήταν η επίδραση του Φακούντο Καμπάτσο, αλλά και του Έντι Ταβάρες. Οι 27 ασίστ ήταν ενδεικτικό της άριστης λειτουργίας επιθετικά της Ρεάλ σε μια αναμέτρηση, που έχασε τα ριμπαουντ (48 έναντι 56 της τουρκικής ομάδας), αλλά είχε περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Βικλίτσκι, Σίλβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 38-36, 64-61, 81-81 (κ.α.), 91-91 (1η παρ.), 102-102 (2η παρ.), 111-111 (3η παρ.), 130-126 (τελικό).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 5 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 43 λεπτά), Αμπάλδε, Καμπάσο 25 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 47 λεπτά), Χεζόνια 31 (3/7 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ σε 49 λεπτά), Ροντρίγκεθ 2, Πουαριέ 5, Ταβάρες 20 (8/10 δίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα σε 49 λεπτά), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 2, Εντιαγέ, Μούσα 40 (13/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/11 βολές, 8 ασίστ, 46 PIR σε 45 λεπτά).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 32 (4/11 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Μπομπουά 10 (4/13 σουτ), Μπράιαντ 13 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπσον 21 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 13 (2/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Οτούρου 14 (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Ντάουμ 15 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 20η αγωνιστική της Euroleague, η Ρεάλ θα αγωνιστεί στο Μόναχο με τη Μπάγερν (9/1, 21:00), ενώ η Αναντολού Εφές θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (9/1, 21:15) στο ΟΑΚΑ.