Περίπατος για τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά τη «σκούπα» στην Μπασκόνια

realmadrid.com

Νίκος Καλαμπάκας 16:07 - 05.05.2024 / Ανανεώθηκε: 10:05 - 19.05.2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης λίγες μέρες αφού τσέκαρε το εισιτήριό της για το Final 4 του Βερολίνου επικράτησε της Γρανάδα με 94-80 και διατηρήθηκε στην κορυφή της Liga Endesa.

Εύκολη ήταν η επικράτηση της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Γρανάδα (94-80) για το πρωτάθλημα Ισπανίας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, λίγες μέρες μετά τη «σκούπα» επί της Μπασκόνια, νίκησαν και στις εγχώριες υποχρεώσεις τους και απέδειξαν ότι παραμένουν σε φόρμα λίγες εβδομάδες πριν το Final 4 του Βερολίνου.

Η ομάδα του Τσους Ματέο με κορυφαίο τον Αλμπάλδε που σημείωσε 14 πόντους επικράτησε με σκορ 94-80 και πλέον βρίσκεται ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση της 1ης θέσης της Liga Endesa.

Η Ρεάλ ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του, αφού η αντίσταση των φιλοξενούμενων μετά το πρώτο δεκάλεπτο έπεσε και το 22-19 μετατράπηκε σε 51-42 στο ημίχρονο.

Η Ρεάλ δεν έβαζε πολλή ενέργεια, ήθελε να κάνει συντήρηση και να μην υπάρξουν απρόοπτα και τραυματισμοί σε ένα παιχνίδι που έδειχνε να ελέγχει.

Έτσι συντηρούσε διαφορά άνω των 10 πόντων, μέχρι το τελικό 94-80 που της έδωσε και τη νίκη, ανεβάζοντάς την στο 27-5.