«Βασίλισσα» στη Σαρδηνία και φουλ για πρωτιά η AEK Betsson

Χρήστος Τσάλτας 23:36 - 25.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:14 - 26.10.2023

Παρ' ότι βρέθηκε πίσω ακόμα και με 19 πόντους και παρά τα 26 λάθη της, η ΑΕΚ Betsson με ανατροπή διαρκείας και μεγάλα σουτ του Τσέισον Ραντλ έκανε την ολική ανατροπή, έφτασε στη νίκη (83-79) και βάζει πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου στο BCL.

Τι κι αν βρέθηκε στο -19 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους; Τι κι αν υπέπεσε σε 26 λάθη και έδειχνε να μην έχει σταθερότητα στο παιχνίδι της; Η ΑΕΚ Betsson πήγε κόντρα σε κάθε μπασκετική λογική, έκανε σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια νίκη-χρυσάφι στην προσπάθειά της για πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL. Διότι πλέον έκανε το 2Χ2 στον όμιλο και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Ο Τζόρνταν ΜακΡέι ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, όμως ο παίκτης που έκανε τη διαφορά ήταν ο Τσέισον Ραντλ, που με 18 πόντους και 5 κρίσιμα τρίποντα, τα 4 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο, ανέτρεψε την κατάσταση. Από... κοντά και ο πάντα ουσιατικός Τζάστιν Τίλμαν με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ Betsson προσπάθησε να βρει σκορ, αλλά η Σάσαρι ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα, με ΜακΚίνι και Ουίτακερ (8-4, 3'). Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έγινε παράγοντας στην επίθεση της ομάδας του, με τους γηπεδούχους να χτίζουν διψήφια διαφορά, απέναντι στην Ένωση που δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση (22-11, 7'). Η άμυνα των παικτών του Πλάθα δεν μπορούσε να κρατήσει τους Ιταλούς, που κρατούσαν τη διαφορά ψηλά με τον Ντιόπ (26-14, 8'). Κουζμίνσκας και ΜακΡέι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και μείωσαν (29-20, 9'). Ντιόπ και Καπελέτι έγραψαν τον επίλογο του δεκαλέπτου, για το 33-20 των γηπεδούχων.

Η άμυνα ήταν το κλειδί για την ΑΕΚ Betsson στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους Τίλμαν και ΜακΡέι να μαζεύουν τη διαφορά (35-30, 14'). Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει ακόμα περισσότερο, όμως τα διαδοχικά λάθη των παικτών του Πλάθα αποδείχθηκαν τροχοπέδη, με τον Ταϊρί να ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά (41-31, 16'). Ο Ουίτακερ φώναξε παρών και με νέο τρίποντο έφερε την Σάσαρι στο +13 (44-31, 18'). Οι φιλοξενούμενοι πέραν των λαθών είχαν να διαχειριστούν και την αστοχία τους, με τον Ταϊρί να γράφει τον επίλογο του πρώτου μέρους για το +14 της Σάσαρι (46-32), σε ένα ημίχρονο που η Ένωση μέτρησε 16 λάθη και 11/30 σουτ.

Ο Χαραλαμπόπουλος μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο και η διαφορά «αγγιξε» τους 20 πόντους (51-32, 21'). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε με επί μέρους 9-0, με ΜακΡέι και Ραντλ (51-41, 23'). Οι παίκτες του Πλάθα προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά ο Γκομπολτ δεν το επέτρεψε (55-45, 25'). Η ΑΕΚ είχε υπομονή στο παιχνίδι της και επιβραβεύτηκε. Ο ΜακΡέι έγινε σημείο αναφοράς, η άμυνα δούλεψε πολύ καλά και η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση ενός σουτ (61-58, 29').

Η Ένωση προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά Κρούσλιν και Τζεντίλε δεν το επέτρεψαν (68-61, 33'). Ο Ραντλ ήρθε από τον πάγκο και με τρίποντο έδωσε πνοή στην ομάδα του, με το παιχνίδι να πηγαίνει ξανά στο σουτ (71-68, 35'). Ένα νέο τρίποντο δια χειρός Ραντλ έφερε την ΑΕΚ ακόμα πιο κοντά (75-73, 37'). Ο Ραντλ ήταν ζεστός από την περιφέρεια και μείωσε με νέο τρίποντο (79-78, 39'). Το φινάλε ήταν θρίλερ. Ο Ταϊρί υπέπεσε σε βήματα, με τον Ραντλ να μην μπορεί να σκοράρει με τρίποντο, 54'' για το τέλος. Η επιμονή της Ένωσης έπιασε τόπο και ο Καράμπελας, μετά από επιθετικό ριμπάουντ πάσαρε στον Ραντλ που τρίτο τρίποντο στην τέταρτη περίοδο έφερε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (79-81, 37'' για το τέλος). Η άμυνα της ΑΕΚ οδήγησε τους Ιταλούς σε λάθος, ο Καράμπελας κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές στα 19'' για το τέλος έγραψε το 79-82. Με ΜακΚίνι και Ουίτακερ η Σάσαρι είχε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά βρήκε σίδερο, με τον ΜακΡέι να είναι ψύχραιμος από τη βολή και να τελειώνει το ματς, χαρίζοντας μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83.

Ντινάμο Σάσαρι (Μπούτσι): Καπελέρι 4, Χαραλαμπόπουλος 11, Ντιοπ 19, Τζεντίλε 2, Γκομπό 10, Κρούσλιν 3, Μακίνι 6, Πισάνο, Ρασπίνο, Τρέιερ 2, Ταιρί 14, Γουίτακερ 8.

ΑΕΚ BETSSON BC (Πλάθα): Τίλμαν 19 (7 ριμπάουντ), Ραντλ 18 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 1 (4 ασίστ), Φλιώνης 6 (5 ασίστ), Νετζήπογλου, Χατζηδάκης 1, Κουζμίνσκας 10 (5 ριμπάουντ), Μάκλεμορ 5 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου (8 ριμπάουντ), ΜακΡέι 22 (5 ριμπάουντ)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Μετά τη χαμένη προσπάθεια της Σάσαρι, ο ΜακΡέι έκανε το 1/2 στις βολές και 83-79 υπέρ της ΑΕΚ.
  • 1/2 βολές από τον Καράμπελα και 82-79 υπέρ της ΑΕΚ. 16.7'' για τη λήξη.
  • Βγάζει την κρίσιμη άμυνα η ΑΕΚ! Στο 81-79 υπέρ της Ένωσης το σκορ και 18.8'' για τη λήξη.
  • Στα 39.7'' για τη λήξη.
  • ΑΣΥΛΛΗΠΤΟΣ Ραντλ! Ένα ακόμη σπουδαίο τρίποντο και 79-81. Περνάει μπροστά η ΑΕΚ.
  • 39' Ένα ακόμη μεγάλο τρίποντο του Ραντλ και 79-78!
  • 38' Ένα ακόμη μεγάλο τρίποντο από τον Ραντλ, 75-73 και τώρα πρέπει να βγάλει άμυνες η ΑΕΚ.
  • 35' Μεγάλο τρίποντο από τον Ραντλ και 71-68.
  • Το ασύλληπτο καλάθι του ΜακΡέι.
  • 32' Έχει φτάσει στα 22 λάθη ΑΕΚ, το σκορ στο 68-61.
  • Ο τραυματισμός του Κουζμίνσκας.
  • Άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο!
  • Τέλος τρίτης περιόδου: Σάσαρι - ΑΕΚ 61-58
  • 28' Φοβερός Τίλμαν, που μετρά 16 πόντους και τώρα με ένα ασύλληπτο γκολ-φάουλ του ΜακΡέι η ΑΕΚ μειώνει σε 61-58.
  • 25' Ο Κουζμίνσκας έπιασε τη μέση του και έχει βγει εκτός αγώνα. Εντωμεταξύ το σκορ στο 59-47.
  • 22' Μετά το 5-0 της Σάσαρι η ΑΕΚ απαντά με ένα 9-0 για το 51-41.
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Από 8 πόντους οι Κουζμίνσκας και ΜακΡέι για την ΑΕΚ, ενώ ο ΜακΛέμορ μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα δεν πέτυχε κανένα άλλο.
  • Μετά από μία κάκιστη πρώτη περίοδο η ΑΕΚ είχε ένα καλό πεντάλεπτο στη δεύτερη, αλλά μετά επέστρεψε η Ένωση του πρώτου δεκαλέπτου...
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Σάσαρι - ΑΕΚ 46-32
  • 18' 8-0 το σερί της Σάσαρι, που εκμεταλλεύεται την κακή αμυντική λειτουργία της Ένωσης και 44-32 το σκορ.
  • 16' Η ΑΕΚ θα μπορούσε να βρίσκεται και μπροστά στο σκορ αν δεν έκανε τόσο φθηνά λάθη. Ωστόσο, προηγείται η ιταλική ομάδα με 38-31 μετά και από τις δύο εύστοχες βολές του ΜακΚίνι.
  • 13' Σκοράρει από το ζωγραφιστό ο Τίλμαν και μειώνει σε 35-30 για την ΑΕΚ. Επί μέρους 2-10.
  • 11' Μπήκε καλά η «Βασίλισσα» και με λέι απ του ΜακΡέι στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 33-26.
  • Άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο!
  • Κακό πρώτο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ, που δέχθηκε 33 (!) πόντους.
  • Τέλος πρώτη περιόδου: Σάσαρι - ΑΕΚ 33-20
  • 8' Πολύ κακό το transition της ΑΕΚ στην άμυνά της. Με δύο εύστοχες βολές του ΜακΡέι μειώνει σε 29-18.
  • 7' Η ΑΕΚ μέσα σε επτά λεπτά έχει δεχθεί 24 πόντους, που είναι πάρα πολλοί, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος έχει τους 8 από αυτούς με δύο εύστοχα τρίποντα. 24 -11 το σκορ.
  • 4' Έτρεξε ένα σερί 7-0 η Σάσαρι, όμως η ΑΕΚ μείωσε σε 12-6 με δύο βολές του Κουζμίνσκας.
  • 2' Η Ένωση ξεκίνησε με ένα καλάθι του ΜάκΛεμορ, όμως ένα τρίποντο του Λαμπρόπουλου και ένα κάρφωμα του ΜακΚίνι στον αιφνιδιασμό έφεραν το 5-2.
  • Το ματς ξεκίνησε!
  • Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ: Φλιώνης, Ραντλ, ΜάκΛεμορ, Κουζέλογλου και Τίλμαν.
  • Αυτή τη στιγμή γίνεται η επίσημη παρουσίαση των δύο ομάδων.
  • Αξίζει να σημειωθεί πως η Σάσαρι έχει και έναν Έλληνα παίκτη, τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.
  • Στο άλλο ματς του Δ' ομίλου η Λούντβιγκσμπουργκ επικράτησε της Κινγκ Στσέτσιν με 82-78.
  • Διαιτητές του ματς θα είναι οι Αντόνιο Κόντε-Ρουίθ (Ισπανία), Κερέμ Μπακί (Τουρκία) και Φερνάντο Καλατράβα (Ισπανία).
  • Όσον αφορά τα αγωνιστικά νέα, ο Πλάθα δεν έχει στη διάθεση του, τον Καμπενγκέλε, καθώς είναι τραυματίας.
  • Η «Βασίλισσα» μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα κόντρα στη Λούντβιγκσμπουργκ με 84-79, αλλά και την 100άρα επί του Απόλλωνα Πατρών στην Basket League, θέλει φτάσει σε ακόμα μία νίκη, που θα την βοηθήσει πολύ στην προσπάθεια της να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου.
  • Τζάμπολ στις 21:30, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 4.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης της ΑΕΚ Betsson με τη Σάσαρι για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.