Μυθικός Σλούκας, εκτελεστής Γκριγκόνις και «διπλό» ο Παναθηναϊκός AKTOR στη Γαλλία

Ηλίας Λαλιώτης 00:00 - 15.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:06 - 15.12.2023

Ο Κώστας Σλούκας έκανε το πρώτο του double double με τον Παναθηναϊκό AKTOR και τον οδήγησε σε σημαντική νίκη (89-81) επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό AKTOR, μετά από τρεις σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα με Παρτιζάν, Εφές και Ρεάλ. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε (89-81) της Βιλερμπάν για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague, βάζοντας τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο και επιβεβαιώνοντας την ποιοτική της ανωτερότητα στα κρίσιμα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και έβαλαν πίεση.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Στην επιστροφή του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στη δράση μετά από περίπου 40 μέρες, ο Κώστας Σλούκας ήταν ο απόλυτος ηγέτης και «μαέστρος» μέσα στην εντυπωσιακή LDLC Arena, με το πρώτο του double double με την φανέλα του Τριφυλλιού. Ο Ντίνος Μήτογλου επίσης καθοριστικός με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις πέτυχε καθοριστικά τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και ο Κώστας Αντετοκούνμπο έβγαλε σπουδαίες άμυνες.

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός AKTOR, που είχε και πάνω από 100 φιλάθλους στο πλευρό του, ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-7, ενώ η Βιλερμπάν παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας της EuroLeague με 2-12.

Sportal Euroleague Show με Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός και τις μάχες του Big 4 στην Ευρώπη

Κάντε εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε στην αρχική πεντάδα τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Μπαλτσερόφκι, με τον Λιθουανό να ξεκινά παρότι είχε μόλις μια προπόνηση μέσα στην εβδομάδα. Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να χτυπήσει στα... αργά πόδια του Φαλ μέσα στη ρακέτα, κυρίως με τον Μήτογλου,, αλλά την ίδια ώρα το ίδιο έκανε και η Βιλερμπάν με Λοβέρν και Καμπαρό., αλλά δύο διεισδύσεις του Λι. Μετά το πρώτο 5λεπτο (12-12), ο Αταμάν έριξε στο παρκέ Ναν και Λεσόρ, αντί των Σλούκα και Μπαλτσερόφσκι, με τον Φαλ να αρχίζει να γίνεται επιδραστικός σε άμυνα και επίθεση, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Αταμάν χρησιμοποίησε δίδυμο Σλούκα-Ναν στα γκαρντ για το +3 της περιόδου (21-24), αλλά την αναλογία ασίστ-λαθών (3-4) να προβληματίζει.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε την επανεμφάνισή του μετά από σχεδόν 40 μέρες απουσίας, δίνοντας ανάσες στον Μήτογλου. Ταυτόχρονα, ο Παναθηναϊκός αύξησε την πίεση στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και με καλές επιλογές με κύριο εκφραστή τον Λεσόρ (καλάθι, κερδισμένο φάουλ και ασίστ σε τρίποντο του Ναν) βρέθηκε στο +9 (21-30) αναγκάζοντας σε γρήγορο τάιμ άουτ τον Ποτσέκο, μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Ένα ακόμα τρίποντο του Γκριγκόνις (βγήκε για 7 δευτερόλεπτα στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα) έκανε για πρώτη φορά τη διαφορά διψήφια (23-33), ενώ το εύστοχο τρίποντο του Ερνανγκόμεθ στην πρώτη του προσπάθεια κι ένα ακόμα του Ναν την εκτόξευσαν στο +14 (25-39) και ανάγκασαν σε νέο τάιμ άουτ τον Ποτσέκο.

Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά για το μεγαλύτερο έως εκείνο το σημείο προβάδισμα (25-41), με τη Βιλερμπάν να μαζεύει λίγο τη διαφορά σκοράροντας στο τρανζίσιον (30-41). Ο Αταμάν άφησε το σχήμα με τρία γκαρντ, επανέφερε τον Μήτογλου και έβαλε τον Χουάντσο στο «3», αλλά το πρόβλημα στο ανοιχτό γήπεδο μετά από κακή επιλογή συνεχίστηκε, με τη Βιλερμπάν να μειώνει σε μονοψήφια διαφορά (36-42) στο 17' και τον Αταμάν να επαναφέρει σχήμα με τρία γκαρντ εσπευσμένα και τον Μπαλτσερόφσκι αντί του Λεσόρ. Ένα τρίποντο του Βιλντόζα σταμάτησε τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +9 για τους «πράσινους» (36-45). Διάστημα κατά το οποίο Σλούκας (9 πόντους, 6 ασίστ) και Ναν (10 πόντους με 2/2 τρίποντα) ήταν εξαιρετικοί.

Με τον αρχηγό του να συνεχίσει να δημιουργεί εξαιρετικά και τον Ναν να εκτελεί από την περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός βρήκε γρήγορα και πάλι διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, την οποία και διατήρησε στα πρώτα 5 λεπτά, χωρίς όμως να... καθαρίσει, με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να μειώσει στους 5 (51-56) με ένα δίλεπτο ξέσπασμα και με τον Αταμάν να ρισκάρει, έχοντας στο παρκέ τον Λεσόρ με 3 φάουλ. Ένα τρίποντο του Μήτογλου έδωσε μικρή ανάσα κι ένα ακόμα του Σλούκα, μαζί με την 10η ασίστ του (για το πρώτο του double-double με την πράσινη φανέλα), επανέφεραν διψήφια διαφορά μέσα σε ένα λεπτό (53-64), αλλά στο ίδιο διάστημα η Βιλερμπάν απάντησε με 7-0 σερί κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο - 4 (60-64).

Έχοντας αφήσει «ζωντανή» τη Βιλερμπάν στο ματς, ενώ είχε τις ευκαιρίες να την «τελειώσει», ο Παναθηναϊκός ένιωθε πλέον την πίεση των γηπεδούχων, με τον Λεσόρ να κάνει με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου το 4ο φάουλ του και να μένει στον πάγκο για αρκετή ώρα. Με συνεχόμενες βολές η γαλλική ομάδα ισοφάρισε (69-69) στο 33'. Τέσσερις πόντοι από Αντετοκούνμπο και Μήτογλου, έδωσαν εκ νέου προβάδισμα, ο Λάιτι πέτυχε μεγάλο τρίποντο, αλλά ο Γκριγκόνις απάντησε, με το Τριφύλλι να προηγείται 72-76, μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο. Η Βιλερμπάν μείωσε ξανά στο καλάθι, αλλά και πάλι ο Λιθουανός την «πλήγωσε» από την περιφέρεια (74-79 στο 37'). Δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ κράτησαν ζωντανή την Βιλερμπάν, αλλά τα τρίποντα των Σλούκα, Μήτογλου και μια τάπα του Αντετοκούνμπο, τέλειωσε ουσιαστικά το ματς για τον Παναθηναϊκό.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε σπουδαίο παιχνίδι και το πρώτο του double-double (18 πόντους, 11 ασίστ) με τη φανέλα του Παναθηναϊκού AKTOR, οδηγώντας τον στη νίκη μέσα στη Γαλλία.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού, όταν η Βιλερμπάν ισοφάρισε 69-69 στο 33', για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο και έδειξε να... αγχώνεται, μαζί με τη συνεισφορά του Κώστα Αντετοκούνμπο σε άμυνα κι επίθεση σε εκείνο το σημείο και τα δύο τρίποντα του Γκριγκόνις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ - Πατέρνικο - Μπαένα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 6 (2), Λι 7 (1), Καουντί 2, Λοβέρν 10 (11 ριμπάουντ), Λουαού-Καμπαρό 17 (7/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Τζάκσον 6, Ντε Κολό 6 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εγκμπούνου 9, Φαλ 13 (6 ριμπάουντ), Λάιτι 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 1, νΑΝ 13 (3/6 τρίποντα), Λεσόρ 14 (4/5 δίποντα, 6/10 βολές), Αντετοκούνμπο 2 (0/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 19 (5/9 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 16 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ).

Επόμενος αντίπαλος:

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έχει δύσκολη διαβολοβδομάδα, ξεκινώντας την Τετάρτη (20/12, 20:00) από το Μονακό, ενώ η Βιλερμπάν δοκιμάζεται την ίδια μέρα (21:30) στο Μιλάνο.

Η περιγραφή του Sportal

Τελικό σκορ: Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός AKTOR 81-89. Στο 7-7 η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο 2-12 ο γαλλικός σύλλογος

• Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό AKTOR στη δεύτερη περίοδο. 21-30 με τρίποντο του Ναν

Τέλος πρώτης περιόδου: Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός AKTOR 21-24 με δύο εύστοχες βολές του Σλούκα

• 19-20 με τρίποντο του Σλούκα
  • 19-17 η Βιλερμπάν προσπερνάει με μικρό σερί 5-0
  • 12-15 μπροστά ο Παναθηναϊκός AKTOR με τον Μήτογλου
  • 8-6 μπροστά η γαλλική ομάδα με τον Λοβέρν
  • 2-4 o Παναθηναϊκός με τον Μήτογλου