Κυριαρχικό Περιστέρι bwin σκόρπισε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και είναι μέσα στο κυνήγι της πρόκρισης

Παναγιώτης Κατσαφάδος 23:13 - 13.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:42 - 13.03.2024

Το Περιστέρι bwin ισοπέδωσε (76-61) την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Ουγγαρία για την 5η αγωνιστική του Top-16 του Basketball Champions League και έμεινε ζωντανό στην διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά

Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ το Περιστέρι bwin κυριάρχησε πλήρως (76-61) της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Σομπατέλι της Ουγγαρίας για την 5η αγωνιστική του Top-16 του Basketball Champions League και έμεινε μέσα στο κυνήγι της πρόκρισης στα προημιτελικά!

Με τον Τζόε Ράγκλαντ να είναι στρατηγός έχοντας 16 πόντους και 10 ασίστ, τον Τρέβορ Τόμπσον να έχει 10 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ να τελειώνει με 15 πόντους και 4 ασίστ οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έριξαν στο... καναβάτσο τον αντίπαλο τους.

Πλέον οι «κυανοκίτρινοι» με απολογισμό 2 νίκες και 3 ήττες θέλουν νίκη στην τελευταία αγωνιστική εντός έδερας επί της Τενερίφης και ήττα της Χάποελ από την Καρσίγιακα εκτός έδρας, προκειμένου να πάρουν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά.

Από το ξεκίνημα του αγώνα το Περιστέρι bwin μπήκε αποφασισμένο για να δώσει μεγάλη «μάχη» με την Χάποελ Ιερουσαλήμ. Μετά το 3-0 των Ισραηλινών οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και πήραν μια σημαντική διαφορά (3-11 στο 3.30’’) με πρωταγωνιστή το Λεωνίδα Κασελάκη που είχε 2/2 τρίποντα.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη ανέβασαν την πίεση στην μπάλα και με τους Σπίντι Σμιθ και Λέβι Ράντολφ μπόρεσαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να μειώσουν (11-13 στο 6’), ωστόσο, οι «κυανοκίτρινοι» έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας το «πάνω χέρι» (16-17 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Σπίντι Σμιθ πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες σε καταστάσεις τρανζίσιον για την Χάποελ και οι Ισραηλινοί πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (30-24 στο 14.20’’).

Με τον Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ και τον Λεωνίδα Κασελάκη να «συνδέονται» με το καλάθι το Περιστέρι bwin έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε (34-35 στο 17’). Η πολύ καλή άμυνα και τα μόλις 2 λάθη της ελληνικής ομάδας στο πρώτο 20λεπτο έδωσαν τη δυνατότητα στους «κυανοκίτρινους» να πάρουν μια σημαντική διαφορά (37-44 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι Κασελάκης, Ράγκλαντ και Μήτρου-Λονγκ αποτέλεσαν το σημείο αναφοράς για την ομάδα του Περιστερίου bwin στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι 10 ασίστ για 2 λάθη δίνουν τις απαντήσεις για τη διαφορά έναντι των 8 ασίστ για 6 λάθη των Ισραηλινών.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μπήκαν με την ίδια ενέργεια και συγκέντρωση και «χτύπησαν» με τον Νέιτ Ρένφρο στο «ζωγραφιστό» έπειτα από υποδειγματικές συνεργασίες με τον Τζόε Ράγκλαντ στο «πικ εν ρολ».

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «κυανοκίτρινοι» να πάρουν μια διαφορά 11 πόντων (39-50 στο 25’) με καλάθι του Κένι Γουίλιαμς ο οποίος ανέβασε σ’ αυτό το διάστημα την απόδοση του.

Η Χάποελ έχοντας την υπεροχή στη ρακέτα με τα συνεχόμενα ριμπάουντ μπόρεσε να μαζέψει σταδιακά τη διαφορά φτάνοντας στο -3 (48-51 στο 27’). Εκεί, ο Ράγκλαντ και ο Ρένφρο κράτησαν την ελληνική ομάδα σε θέση.... οδηγού (54-59 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν να παίζουν την εκπληκτική άμυνα τους που αποσυντόνισε πλήρως την επίθεση της Χάποελ.

Με τον Τζόε Ράγκλαντ να ηγείται και τους Μήτρου-Λονγκ και Τόμπσον να σκοράρουν ξέφυγε στο σκορ με 12 πόντους (55-67 στο 35’) και διατήρησε μια απόσταση ασφαλείας (58-69 στο 36.30’’) από την ισραηλινή ομάδα, ολοκληρώνοντας την εκπληκτική παράσταση στο Σομπατέλι με τρίποντο του Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ στο φινάλε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς, Μπαλντίνι, Πέσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-44, 54-61, 61-76.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Καντζούρης): Μπλέιζερ 3 (1), Κάρινγκτον 9 (3/9 σουτ), Λεμάρ 7 (0/5 σουτ, 7/11 βολές), Ράντολφ 9 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Ζούσμαν, Κορνέλιους 3 (1), Χάνκινς 6, Τζόνσον 3, Λέβι 2, Σμιθ 10 (3/13 σουτ), Γουίλιαμς 9 (3/7 δίποντα, 3/9 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Κασελάκης 9 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λοβ 4 (2/9 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 15 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ράγκλαντ 16 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γουίλιαμς 8 (1), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/10 σουτ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 8 (6 ριμπάουντ), Τόμπσον 10 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Ζούγρης.