Η Ζαλγκίρις «έδειρε» τον Παναθηναϊκό και ο Έβανς τον έριξε στο καναβάτσο

Ηλίας Λαλιώτης 21:48 - 02.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:56 - 02.02.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ανταποκριθεί στο «ξύλο» της Ζαλγκίρις, ενώ δεν κατάφερε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και ηττήθηκε με 80-68 στο Κάουνας, χάνοντας ευκαιρία να πατήσει ακόμα πιο γερά στην πρώτη τετράδα.

Σκληρό μάθημα για τον Παναθηναϊκό AKTOR στη Λιθουανία, με τη Ζαλγκίρις να του δείχνει πως τίποτα δεν θα χαριστεί στην προσπάθεια να εξασφαλίσει την παρουσία του στα play offs και να παλέψει για μια θέση στην τετράδα, κερδίζοντάς τον με 80-68.

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στο ξύλο που έριξε στην άμυνα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, ενώ φάνηκε και την ενέργεια ή τη διάθεση να προσπαθήσει να κάνει κάτι ανάλογο και στη δική της πλευρά του παρκέ.

Η απουσία του Σλούκα φάνηκε πιο πολύ από ποτέ, καθώς και ο Γκραντ βρέθηκε σε κακή βραδιά μετά από καιρό, με αποτέλεσμα και ο Έβανς να του κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση να μην είναι δημιουργικός, όπως και συνολικά ο Παναθηναϊκός AKTOR (12 ασίστ για 16 λάθη), παρά το ρεκόρ καριέρας του Κέντρικ Ναν στο σκοράρισμα (26 πόντοι).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε για μια ακόμα φορά να ξεκινήσει το ματς με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν με εξαιρετική ευστοχία από την περιφέρεια και να ανταλλάσουν καλάθια. Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Μπιρούτις (10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο), με τον οποίο ο Λεσόρ αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα σε άμυνα κι επίθεση μετέτρεψε το 7-10 των Πράσινων σε 18-13 υπέρ της Ζαλγκίρις στο 6ο λεπτό. Η είσοδος του Αντετοκούνμπο για λίγα λεπτά και η έξοδος του Μπιρούτις, αλλά κυρίως το γεγονός ότι Ναν και Γκριγκόνις ήταν καυτοί στην επίθεση (5/5 τρίποντα οι δυο τους) έφεραν τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο τέλος του δεκαλέπτου (27-27), μιας και η άμυνά του δεν είχε... εμφανιστεί (6 ασίστ για 1 μόλις λάθος οι Λιθουανοί).

Το έκανε όμως στο πρώτο 5λεπτο της δεύτερης περιόδου, με τον Βιλντόζα να είναι εξαιρετικός δίπλα στον Γκραντ και τον Λεσόρ να τελειώνει φάσεις κοντά στο καλάθι, είτε να κερδίζει φάουλ για βολές. Το τριφύλλι προηγήθηκε με +6 (27-33) για πρώτη φορά στον αγώνα, αλλά δύο τρίποντα των Έβανς και Μάνεκ έφεραν εκ νέου ισορροπία (35-35 στο 16'). Με τη Ζαλγκίριο Αρένα να ζεσταίνεται ακόμα περισσότερο, ο Παναθηναϊκός τα έκανε όλα λάθος στα τελευταία 4 λεπτά σε επίθεση και άμυνα. Κακές επιλογές (0/3 τρίποντα στο δεκάλεπτο), έφεραν καλάθια στο τρανζίσιον για τους γηπεδούχους και με ένα σερί 7-1 η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρέθηκε στο +6 στο τέλος του ημιχρόνου (44-38), με τα επιθετικά ριμπάουντ των Λιθουανών (8 στο πρώτο μέρος) να είναι ένα ακόμα σοβαρό πρόβλημα, ενώ Ναν και Γκριγκόνις που ήταν διψήφιοι στην πρώτη περίοδο (13 και 10, αντίστοιχα), δεν σκόραραν στη δεύτερη περίοδο.

Sportal Euroleague Show με Ζάλγκιρις - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Παρασκευής

Ο ασταμάτητος στο ημίχρονο Έβανς συνέχισε με ανάλογη διάθεση και στο δεύτερο μέρος και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (49-41), αλλά Ναν και Λεσόρ έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο με σερί 0-7. Ο Γκεντράιτις πρόσφερε ανάσα στην Ζαλγκίρις και ένα απίθανο τρίποντο του Έβανς την επανέφερε στο +5 (57-52 στο 25'). Μετά το τάιμ άουτ οι «πράσινοι» βγήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, αλλά κάποια καθαρά φάουλ σε Ναν και Βιλντόζα (ήταν μάλιστα αντιαθλητικό στον αιφνιδιασμό) δεν τον άφησαν να μειώσει. Ακολούθησαν συνεχόμενα λάθη από Μήτογλου και Ναν, με τη Ζαλγκίρις να ξεφεύγει στο σκορ (59-52 στο 28'). Ένα τρίποντο του Ναν και το καθαρό αντιαθλητικό φάουλ του Ουλανόβας που έβαλε το πόδι του στον άξονα του Αμερικανού, μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο, αλλά ήρθε ο Ράντοβιτς να δώσει αμυντικό φάουλ στον Γκριγκόνις αντί για επιθετικό του Σμιτς και να μετρήσει το καλάθι, ενώ δεν είχε καν ξεκινήσει την προσπάθεια. Το αποτέλεσμα; Η Ζαλγκίρις να ξεφύγει με +8 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-56).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αταμάν να ρίχνει στο παρκέ τους Γκραντ, Βιλντόζα, Καλαϊτζάκη, Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ. Το «ξύλο» της Ζαλγκίρις στο δεύτερο ημίχρονο συνεχιζόταν με απίστευτο ρυθμό υπό τον ανοχή του Ράντοβιτς και των βοηθών του. Οι «πράσινοι» έδειχναν να τα έχουν χαμένα, το ένα λάθος άρχισε να διαδέχεται το άλλο και η Ζαλγκίρις ξέφυγε με +19 (68-58, 6:29 πριν από το τέλος) φτάνοντας σε παράσταση νίκης.

Ο Κίναν Έβανς με 24 πόντους, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και κανένα λάθος ήταν ο MVP της αναμέτρησης με 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

© Euroleague Basketball

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στο «ξύλο» της Ζαλγκίρις στο δεύτερο ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε. Βέβαια, ευθύνη σε αυτό έχουν και ο Ράντοβιτς με τους βοηθούς του, καθώς ξέφυγε από τα όρια του φάουλ, τα οποία δεν σφυρίχθηκαν ποτέ στο βαθμό που όφειλαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-27, 44-38, 64-56, 80-68

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχεται την άλλη Παρασκευή (9/2, 21:15) στο ΟΑΚΑ τη Φενέρμπαχτσε, ενώ η Ζαλγκίρις αντιμετωπίζει την ίδια μέρα (21:00) στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα.

• Στο γήπεδο δεν πέφτει καρφίτσα, αφού έχει ανακοινωθεί sold out εδώ και αρκετό καιρό
  • «Η Ζαλγκίρις έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στην Εφές, πήρε μια μεγάλη νίκη, σκόραρε 96 πόντους. Είναι προφανές ότι η άμυνα θα είναι κλειδί, ειδικά στην έδρα της παίζει επιθετικά, τρέχει στο τρανζίσιον. Πρέπει να ελέγξουμε το παιχνίδι, να μην κάνουμε πολλά λάθη, που θα είναι κλειδί σε μια ατμόσφαιρα όπως αυτή στο Κάουνας», δήλωσε για το ματς ο Εργκίν Αταμάν.
  • Ο Εργκίν Αταμάν δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Κώστα Σλούκα
  • Η Ζάλγκιρις έχει ρεκόρ 9-15 και ο Παναθηναϊκός AKTOR 15-9
  • Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε 79-62 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική
  • Η γηπεδούχος Ζάλγκιρις νίκησε 96-70 την Αναντολού Εφές για την 24η αγωνιστική, αποτέλεσμα που στοίχισε τη θέση του Ερντέμ Τσαμ που απολύθηκε από την ομάδα της Τουρκίας.
  • Ο Παναθηναϊκός AKTOR αντιμετωπίσει τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας για την 25η αγωνιστική της Euroleague.