Μπόλντουιν - Νέντοβιτς  σημειώσατε «διπλό»

Sportal

Μπόλντουιν - Νέντοβιτς σημειώσατε «διπλό»

Sportal newsroom 23:11 - 09.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:18 - 09.02.2023

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε τη Μακάμπι στο Ισραήλ με σκορ 89-86 και ανέβηκε στο 11-13 της Euroleague σε ένα παιχνίδι που μετατράπηκε σε μάχη των Νεμάνια Νέντοβιτς και Ουέιντ Μπόλντουιν.

Στην καλή του βραδιά είναι ανίκητος και αυτό απέδειξε μέσα στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Ερυθρός Αστέρας υποχρέωσε την ομάδα του Ισραήλ στην 12η ήττα της (12-12 το ρεκόρ της), με τον Νέντοβιτς να κάνει... όργια μέσα στο παρκέ και να προσπερνά κάθε τείχος που έστηναν οι αντίπαλοί του. Το ίδιο έκανε και ο Ουέιντ Μπόλντουιν για τους Ισραηλινούς, όμως ο γκαρντ της Μακάμπι άργησε να ξυπνήσει και όταν το έκανε οι Σέρβοι είχαν πάρει διαφορά ασφαλείας.

Ο Ερυθρός Αστέρας με τη νίκη του αυτή έφτασε στο 11-13 και πλέον επιχειρεί να κάνει αντεπίθεση ώστε να προλάβει στις αγωνιστικές που απομένουν το τρένο των πλέι οφς.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους δύο αντίπαλους σε απόλυτη ισορροπία. Μακάμπι και Ερυθρός Αστέρας βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ με τον Νέντοβιτς να ηγείται για τους Σέρβους στο σκορ και τους Άνταμς και Μπάλντουιν να απαντούν για την ομάδα του Ισραήλ. Το 18-18 της πρώτης περιόδου μαρτυρούσε ότι οι δύο ομάδες είχαν μπει συντηρητικά στον αγώνα και «μετρούσαν» η μια την άλλη.

Όλα αυτά εξαφανίστηκαν στη δεύτερη περίοδο. Ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε ένα σερί 12-0 και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους (30-44), με τη Μακάμπι να καταφέρνει να μειώσει στους δέκα πριν το ημίχρονο (34-44).

Στην τρίτη περίοδο οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι κι εξαφανίστηκαν. Με τον Νέντοβιτς να βρίσκει σταθερά στόχο στα σουτ του και τους Πετρούσεφ και Κούζμιτς να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά τους και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +14 (55-69).

Η τέταρτη περίοδος είχε πάντως την υπογραφή του Μπόλντουιν. Ο Αμερικάνος της Μακάμπι πήρε τον αγώνα προσωπικά και επιχείρησε να οδηγήσει την ομάδα του σε μια φοβερή ανατροπή. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έβαζε το ένα καλάθι μετά το άλλο (τελικά έφτασε τους 36 πόντους) και ροκάνιζε συνεχώςς τη διαφορά. Η Μακάμπι επέστρεψε στο - 3 (78-81). Το ματς έγινε θρίλερ 1.5'' λεπτό πριν το τέλος του. Ο Σόρκιν στα 38'' έκανε το 82-83. Ο Ντομπριτς έκανε το 82-85 και τελικά το σκορ βρήκε τους δύο αντιπάλους στο 86-89, με τον Ερυθρό Αστέρα να σπάει αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών και να γίνονται η δεύτερη ομάδα φέτος μετά την Μπαρτσελόνα που περνάει από το «Γιαντ Ελιάου».

MVP: Νεμάνια Νέντοβιτς

Ο Σέρβος; του Ερυθρού Αστέρα από το πρώτο λεπτό μπήκε «καυτός» και με τους 28 του πόντους ήταν ο κύριος λόγος της νίκης των Σέρβων. Στο τέλος «σίγησε», όμως οι συμπαίκτες του μπόρεσαν και έχτισαν πάνω στην εμφάνισή του.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89