Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Παρτίζαν και συγκατοικεί με Ολυμπιακό και Ρεάλ στην κορυφή

Sportal / Alexandar Dimitrijevic

Νίκος Καλαμπάκας 23:29 - 28.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:39 - 28.03.2023

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Μπαρτσελόνα από την «Σταρκ Αρένα», αφού οι Καταλανοί επιβλήθηκαν της Παρτίζαν με σκορ 89-80 και πλέον συγκατοικούν στην κορυφή της Euroleague με τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Λαπροβίτολα η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Παρτίζαν (80-89) στο Βελιγράδι και έπιασε το τον Ολυμπιακό και την Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague.

Μπορεί η Παρτίζαν να είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Euroleague, όμως η Μπαρτσελόνα προέταξε την εμπειρία της και τη θέλησή της να τερματίσει πρώτη κι έτσι δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι Καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με σκορ 25-21. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν για μια ακόμα φορά τρομερή ενέργεια στο παρκέ και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Σάρας. Ο Έξουμ ήταν για μια ακόμα φορά εκπληκτικός και έδινε τον ρυθμό στους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά με σκορ 45-44.

Η τρίτη περίοδος ήταν όμως εντελώς διαφορετική. Ο Λαπροβίτολα έβγαλε το... μαγικό του ραβδάκι, μεταμορφώθηκε αγωνιστικά και οδήγησε τους μπλαουγκράνα στο 58-66 της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν ταχύτητα στο τέλος και συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς έφτασαν στη νίκη με σκορ 89-80.

MVP: Νίκολα Λαπροβίτολα

Ο γκαρντ της Μπαρτσελόνα σημείωσε 25 πόντους κι έγραψε 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Τι άλλο να κάνει για να πάρει τον τίτλο;