Θρύλος - απόλαυση έλιωσε τη Φενέρ στην «κόλαση» του ΣΕΦ και πάει για κούπα στο Κάουνας!

Κώστας Σλούκας

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 23:36 - 09.05.2023 / Ανανεώθηκε: 23:54 - 09.05.2023

Αυτός ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να λείψει από το Final Four της Euroleague! Με τον Σλούκα να είναι απολαυστικός και τους Βεζένκοφ, Παπανικολάου να ακολουθούν, η ομαδάρα του Μπαρτζώκα πάτησε τη Φενέρ (84-72) στο καμίνι του ΣΕΦ και πλέον ο στόχος στο Κάουνας είναι η κούπα!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 84-72 της Φενέρ και πήρε το εισιτήριο για το Final Four του Κάουνας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Μακάμπι ή Μονακό, που κοντράρονται αύριο στο Πριγκιπάτο στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς τους

Οι ερυθρόλευκοι, καθοδηγούμενοι από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 22 πόντους και τη μαχητική ψυχή του αρχηγού τους, Κώστα Παπανικολάου, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στη σειρά με double - double (14 πόντους και 11 ριμπάουντ), υπέταξαν τους Τούρκους στο καλύτερο τους παιχνίδι στη σειρά και πήραν την πρόκριση στο Κάουνας για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, όντας η δεύτερη ευρωπαϊκή ομάδα μετά την Μπαρτσελόνα, που έχει back 2 back συμμετοχές στη μεγάλη γιορτή του ευρωπαϊκού μπάσκετ, σε τέσσερις συνεχόμενες δεκαετίες!

Η Μπέριλ ΜακΚίσικ πανηγύρισε έξαλλα το γκολ - φάουλ του συζύγου της απέναντι στον Μότλεϊ (vid)
EUROLEAGUE

22:23 - 09.05.2023

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ φώναξε παρών στο Game 5 του Ολυμπιακού απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, με το γκολ-φάουλ απέναντι στον Μότλεϊ να φέρνει τον έξαλλο πανηγυρισμό της συζύγου του, Μπέριλ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά σε άμυνα και επίθεση. Με τον αρχηγό του, Κώστα Παπανικολάου να δίνει το σύνθημα στο επιθετικό κομμάτι, φτάνοντας τους 7 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειχναν ενθουσιασμό στο παρκέ, παρασυρόμενοι από τον κόσμο τους που με τη φωνή του ήταν ο 6ος παίκτης της ομάδας.

Τρία λεπτά πριν το τέλος της α' περιόδου, η Φενέρ ισοφάρισε σε 13-13, για πρώτη φορά στον αγώνα. Ένα δίποντο του Ουόκαπ έβαλε την ελληνική ομάδα ξανά μπροστά. Τελικά η περίοδος έκλεισε στο 20-15, με τον Παπανικολάου να έχει σημειώσει σε αυτό το διάστημα 10 πόντους, τους μισούς δηλαδή της ομάδας του!

Απέναντι στον ενθουσιασμό του Ολυμπιακού, η Φενέρ είχε να αντιπαρατάξει τον Γκούντουριτς. Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εξωφρενικά εύστοχος από τα 6.75 κι έχοντας 4/6 τρίποντα, κρατούσε τους Τούρκους στο παιχνίδι, όταν οι συμπαίκτες του έδειχναν αδυναμία στο να επιτεθούν. Η Φενέρ πέρασε μπροστά με 29-31, όμως οι Πειραιώτες αντέδρασαν γρήγορα και με ένα σερί 15-0 πήγαν το σκορ στο 44-31. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Τουρκίας, στη β' περίοδο έμεινε χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά, δείγμα της ασφυκτικής άμυνας των ερυθρόλευκων και της πίεσης που άσκησαν στους αντιπάλους τους. Τελικά, λύση στηνα φλογιστία έδωσε Ντόρσεϊ, που με δύο βολές έκανε το 44-33, σκορ με το οποίο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει τη... μισή δουλειά και είχε ακόμα 20 λεπτά για την τελειώσει. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκαν αποφασισμένοι και στην τρίτη περίοδο. Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα έβαζαν συνεχώς δύσκολα στους αντιπάλους τους και συντηρούσε μια διαφορά 8 με 10 πόντους. Ένα drive του Σλούκα έδωσε στον Ολυμπιακό διαφορά 13 πόντων 1.28'' πριν το τέλος της γ' περιόδου και γέμισε περισσότερο άγχος τους φιλοξενούμενους, που έβλεπαν την καλύτερη ομάδα της regular season να παίζει το μπάσκετ που μας είχε συνηθίσει μέχρι την έναρξη της σειράς, προσθέτοντάς τους περισσότερο άγχος. Ο Γκούντουριτς μείωσε σε 62-52 με ένα ακόμα τρίποντο, όμως πριν το φινάλε της περιόδου ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ έκανε το 65-52.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πιο νευρικοί. Οι Τούρκοι έπαιζαν πιο σκληρά στην άμυνά τους, γεγονός που φάνηκε να αποσυντονίζει λίγο τους Πειραιώτες, όμως τότε μίλησαν οι Σλούκας και Βεζένκοφ. Οι δύο παίκτες των ερυθρόλευκων είχαν διαβάσει καλά την άμυνα των αντιπάλων τους και με δικά τους καλάθια έδωσαν προβάδισμα 15 πόντων στην ομάδα τους (71-56), 5.30'' πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Το παιχνίδι πλέον είχε πάρει τον δρόμο του, όσο κι αν ο Γκούντουριτς έδειχνε άρνηση να παραδοθεί. Ο γκαρντ της Φενέρ ήταν ο μόνος που προσπαθούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με 17πόντους (78-61), όμως μόνος του δεν μπορούσε να νικήσει τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός είχε βρει τα πατήματά του και δεν μπορούσε να λείψει πλέον από το Final Four, επικρατώντας τελικά με 84-72.

Το τελικό σφράγισε απλά το εισιτήριο για τους Πειραιώτες, που στις 19 Μαΐου θα αντιμετωπίσουν μια εκ των Μονακό ή Μακάμπι στον ημιτελικό του Final Four.

MVP: Κώστας Σλούκας

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να δει ξανά τον Κώστα Σλούκα να είναι σε φοβερή μέρα. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού ετοιμάζεται να παίξει στο 10ο Final Four της καριέρας του και δεν θα έχανε αυτή την ευκαιρία με τίποτα... Σμπαράλιασε την άμυνα της Φενέρ και ήταν πραγματικός μαέστρος, στην ερυθρόλευκη ορχήστρα!

Δεκάλεπτα: 20-15, 44-33, 65-52, 84-72