ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

LIVE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Νίκος Καλαμπάκας 19:15 - 21.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:07 - 21.05.2023

Ο Ολυμπιακός απέχει 40 λεπτά από το να κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης και το Sportal βρίσκεται στη «Ζαλγκίριο Αρένα», εκεί όπου η ομάδα του Πειραιά θα κοντραριστεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Final 4 του Κάουνας. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης.

• Κάπου εδώ κλείνουμε το live του αγώνα. Μείνετε συντονισμένοι στο Sportal για όλο το ρεπορτάζ του αγώνα. Σας ευχαριστούμε που το παρακολουθήσατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ.
  • Ο Σέρχιο Γιουλ σημείωσε 2 πόντους στον αγώνα. Ήταν αυτοί που έκριναν το αποτέλεσμα. Πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 15 πόντους.
  • Οι φίλοι του Ολυμπιακού χειροκροτούν την ομάδα τους μετά την πρώτη παγωμάρα. Θα πρέπει να παραδεχθούμε ότι οι Ισπανοί έφτασαν στην κατάκτηση του τροπαίου με μεγαλειώδη τρόπο, αφού δεν τους πίστευε κανείς. Με τις απουσίες των Γιαμπουσέλε, Πουαριέ και Ντεκ, έχοντας επιστρέψει από το 0-2 στη σειρά με τη Παρτίζαν, όντας αουτσάιντερ μπροστά στον Ολυμπιακό που ίσως να αγχώθηκε λίγο περισσότερο από ότι έπρεπε.
  • Η απογοήτευση και η πίκρα είναι μεγάλη, όμως άπαντες έδωσαν όλη τους την ψυχή στη φετινή πορεία του Ολυμπιακού. Η παράδοση διατηρήθηκε και φέτος και ο πρώτος της regular seaason δεν καταφέρνει να στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης. Η Ρεάλ από την πλευρά της έχει κάνει το 3-1 σε τελικούς απέναντι στον Ολυμπιακό.
  • Τέλος αγώνα. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 78-79. Ο Γιουλ πρόσωπο του αγώνα με το καλάθι του στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.  Οι Ισπανοί έκλεψαν στην κυριολεξία τον αγώνα, πήγαν  το ματς εκεί που ήθελαν και στέφονται πρωταθλητές Ευρώπης για 11η φορά στην ιστορία τους.
  • Καλάθι του Γιουλ μπροστά στον Φαλ. 78-79 μπροστά η Ρεάλ Μαδρίτης. 3 δευτερόλεπτα ακόμα.
  • Θρίλερ στη Ζαλγκίριο Αρένα, το σκορ είναι 78-77, η κατοχή στη Ρεάλ με 12.1 δευτερόλεπτα.
  • 76-70 ο Ολυμπιακός, ακόμα 3 λεπτά

Καλαμπάκας: Αλλάζει συνήθειες ο Μπαρτζώκας στον τελικό. Έχει πεντάδα στο παρκέ με Σλούκα, Ουόκαπ, Κάνααν Βεζένκοφ και Φαλ. Θέλει να τιμωρήσει τη ζώνη της Ρεάλ

• Ομηρικές μάχες στο Κάουνας, 74-70 το σκορ.

Μαυροδόντης: Ο Σάσα Βεζένκοφ δεν γινόταν να αστοχεί όλο το βράδυ. Είχε 22 χωρίς τρίποντο. Τώρα έχει και από αυτό. Αν κερδίσει ο Ολυμπιακός, αυτός είναι ο MVP.

• Φοβερό τρίποντο από τον Βεζένκοφ, βάζει φωτιά στην εξέδρα που ζητάει το ευρωπαϊκό. 68-61 μπροστά οι παίκτες του Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός πρέπει τώρα να πιέσει τη Ρεάλ και να μην της επιτρέψει να επιστρέψει στον αγώνα. 8.12'' ακόμα.
  • 65-61, ο Ολυμπιακός,  8.40'' ακόμα
  • Τέλος 3ης περιόδου Ο Ολυμπιακός μπροστά με 63-59

Μαυροδόντης: Ο Ολυμπιακός είναι και πάλι αυτός που πρέπει. Άμυνα γρανίτης, σωστές επιλογές στην επίθεση και ένας Κάνααν από άλλο πλανήτη. Φυσικά και ο κόσμος έχει παίξει σημαντικό ρόλο, έχοντας κάνει το Κάουνας Πειραιά και την Zalgirio Arena ΣΕΦ!

• ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ στη Ζαλγκίριο Αρένα, ο Κάνααν κάνει με διαφορά το καλύτερό του παιχνίδι από την ημέρα που ήρθε στον Ολυμπιακό κι έχει δώσει διαφορά 5 πόντων στον Ολυμπιακό. Παίζει και φοβερή άμυνα ο Αμερικάνος, είναι αυτή τη στιγμή το πρόσωπο του αγώνα. 57-52 το σκορ
  • Ο Κάνααν έχει 5/6 τρίποντα κι έχει ξεσηκώσει τον κόσμο. Ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ με 54-52
  • Καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ, ευστόχησε στη βολή κι έκανε το 51-50 γιαα τον Ολυμπιακό.
  • Νέο τρίποντο του Κάνααν , 48-48
  • Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Μούσα, 45-48 το σκορ
  • Τέλος ημιχρόνου! Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 45-45. Ο Βεζένκοφ με 15 πόντους πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες, 12 έχει ο Χεζόνια για τη Ρεάλ. Ξανά μαζί σας σε πέντε λεπτά
  • 25 δευτερόλεπτα ακόμα για τη λήξη του ημιχρόνου, 45-45 το σκορ
  • 40-45, η Ρεάλ πήρε διαφορά 5 πόντων, ο Βεζένκοφ όμως απάντησε αμέσως για το 42-45
  • 38-40 το σκορ, η Ρεάλ έχει βρει ρυθμό στην επίθεση και δεν αφήνει τον Ολυμπιακό σε ησυχία. Προηγούνται οι Μαδριλένοι

Μαυροδόντης: Οι τελευταίες επιθέσεις του Ολυμπιακού είναι νευρικές και έχουν ως αποτέλεσμα να μην μπορεί οι Ερυθρόλευκοι να δουν τη Ρεάλ να φτάνει στο 29-31. Με την άμυνα ζώνης να συνεχίζεται, η παρουσία του Κάνααν στο παρκέ μοιάζει μονόδρομος.

• Ισοφαρίζει η Ρεάλ Μαδρίτης, 29-29 το σκορ 6.40'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Σέρχι με καλάθι τη βάζει και μπροστά, ο Ολυμπιακός έχει μπλοκάρει...

Καλαμπάκας: Η δεύτερη περίοδος δεν βρίσκει τον Ολυμπιακό με την ενέργεια της πρώτης. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχουν χάσει τη συγκέντρωσή τους. Φυσικά και η Ρεάλ θα αντιδρούσε, δεν περίμενε κανείς το αντίθετο, μιλάμε για έμπειρη ομάδα.

• Μειώνει στους 3 η Ρεάλ, 24-21
  • 24-19, μειώνει ο Χεζόνια με 2/3 βολές
  • 24-17 μειώνει ο Χεζόνια στη λήξη της περιόδου
  • 24-15 με καλάθι και φάουλ του Ρούντι
  • 24-12 με τον Σάσα, φοβερό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό.
  • Για πρώτη φορά η διαφορά στους 10 με τρίποντο του Παπ, 22-12
  • Οι διαιτητές σφυρίζουν κάθε επαφή στη ρακέτα του Ολυμπιακού. Δύο φάουλ και ο Μπολομπόι, δύσκολη η κατάσταση. Το σκορ είναι 19-12

Καλαμπάκας: Φοβερό παιχνίδι από τον Κάνααν που έχει ήδη 9 πόντους με 3/4 τρίποντα. Ο Ματέο έδωσε εντολή η μπάλα να περνάει στη ρακέτα προκειμένου ο Ταβάρες να φθείρει τον Φαλ, όμως όσο σκοράρουν από το τρίποντο οι ερυθρόλευκοι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα

• Ο Κάνααν ξανά για τρεις! Έχει ήδη 9 πόντους! και το σκορ τώρα στο 19-10. Τάιμ άουτ για τη Ρεάλ Μαδρίτης
  • Μειώνει από τη γραμμή των βολών ο Έντι Ταβάρες, 14-10
  • Δεύτερο φάουλ του Φαλ, αρχίζουν νωρίς τα προβλήματα. Το σκορ στο 14-9 για τον Ολυμπιακό

Μαυροδόντης: Η Ρεάλ παίζει μόνιμα άμυνα ζώνης, προκειμένου να εκμεταλλευτεί τον Έντι Ταβάρες αλλά και να τον προστατέψει. Εάν τα σουτ του Ολυμπιακού μπούνε από μακριά, τότε οι Πειραιώτες θα έχουν μεγάλο πλεονέκτημα, αναγκάζοντας τους Ισπανούς να βρουν άλλες λύσεις.

Καλάθι και φάουλ του Βεζένκοφ 12-9, μπροστά ο Ολυμπιακός

• Νέο τρίποντο για τον Ολυμπιακόι, ο Παπανικολάου αυτή τη φορά. 9-7
  • 2 στα 2 ο Κάνααν και 6-5 για τον Ολυμπιακό
  • Ισοφαρίζει η Ρεάκ με τον Εντιαγέ
  • 3-0 ο Κάνααν στα γενέθλιά του βάζει το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης!
  • Τζάμπολ τώρα στον αγώνα! Πάμε Ολυμπιακέ!
  • Υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση
  • Πανζουρλισμός στο γήπεδο από τους φίλους του Ολυμπιακού που τραγουδάνε «είσαι στο μυαλό, κάτι μαγικό»
  • Ξεκινάει η παρουσίαση των ομάδων!
  • Το σόου της Euroleague είναι μοναδικό!
  • Φοβερή ατμόσφαιρα, σε ένα φοβερό γήπεδο!
  • Μετράμε αντίστροφα! 10 λεπτά ακόμα. Οι ομάδες αποσύρονται στους πάγκους για να πάρουν τελευταίες οδηγίες και να επιστρέψουν για την παρουσίαση!
  • Σε 15 λεπτά το τζάμπολ του αγώνα.
  • Μοναδικές στιγμές στη Ζαλγκίριο Αρένα!!!
  • Όσοι δεν είναι Ολυμπιακοί στο γήπεδο έχουν στρέψει τα κινητά τους στην ερυθρόλευκη κερκίδα και τραβούν βίντεο και φωτογραφίες!
  • Ο κόσμος ζητάει το ευρωπαϊκό από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Είναι περιττό να σας πούμε ότι το γήπεδο έχει σκεπαστεί από τις φωνές των ερυθρόλευκων οπαδών!
  • ΠΑΝΙΚΟΣ κατά την είσοδο του Ολυμπιακού!
  • Μόλις μπήκε για ζέσταμα η Ρεάλ. Αποδοκιμάζεται έντονα από τους φίλους του Ολυμπιακού!
  • Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 20:00 ώρα Ελλάδας.
  • Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έχουν κάνει κόκκινο το Κάουνας. Όπως θα έχετε δει μέσα από τα βίντεο και τα θέματα του Sportal, η πόλη από το πρωί ζει σε Ολυμπιακούς ρυθμούς!
  • Καλησπέρα σας από τη Ζαλγκίριο Αρένα! Είμαι ο Νίκος Καλαμπάκας και μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό της Euroleague ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης.