Το double double του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 31 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 24 λεπτά - Τι είπε για τον Θανάση (vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο

photo by Patrick McDermot / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 05:52 - 23.03.2023 / Ανανεώθηκε: 08:00 - 23.03.2023

Σε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής, λόγω της εξέλιξης του ματς και της άνετης νίκης των Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε κανένα πρόβλημα να γεμίσει της στατιστική του και να κάνει από νωρίς εύκολο το έργο των συμπαικτών του.

Δεν αγωνίστηκε καθόλου στην τελευταία περίοδο, ενώ στις τρεις πρώτες έμεινε στο παρκέ για 24 λεπτά. Για την ακρίβεια: 23 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα. Χρόνο ικανός όχι μόνο για να προσφέρει στην ομάδα του μία εύκολη νίκη -την πιο εύκολη της σεζόν- με 130-94 επί των Σαν Αντόνιο Σπερς, αλλά και να κάνει ένα εντυπωσιακό double double.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που μετά το τέλος του ματς μίλησε και για τον Θανάση, ο οποίος φέρεται να βρίσκεται στο στόχαστρο του Παναθηναϊκού, είχε 31 πόντους με 14/23 σουτ, εκ των οποίων 1/5 τρίποντα, είχε 14 ριμπάουντ (3 επιθετική), δύο ασίστ, μία τάπα και δύο λάθη. Ας πούμε και ένα αρνητικό: Πήγε μόλις τέσσερις φορές στη γραμμή των ελευθέρων βολών και ευστόχησε στη μία.

Ξεκούραστα και ωραία ο Αντετοκούνμπο και οι Μπακς διέλυσαν τους Σπερς (vid)
NBA

05:30 - 23.03.2023

Με 31 πόντους και 24 ριμπάουντ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο -χωρίς να παίξει ούτε δευτερόλεπτο στην τέταρτη περίοδο- διέλυσε τους Σαν Αντονιό Σπερς και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στο εντυπωσιακό 130-94. Πήρε τις... ανάσες του και ετοιμάζεται για το ματς με τους Τζαζ στη Γιούτα και κυρίως του Νάγκετς στο Ντένβερ.

Για τον 28χρονο σούπερ σταρ η σεζόν ουσιαστικά τώρα ξεκινάει. Η ομάδα του φεύγει από το Μιλγουόκι για τέσσερα εκτός έδρας ματς στα οποία λίγο ή πολύ θα εξαρτηθεί και η Νο 1 θέση της κατάταξης, εκεί όπου οι Μπακς έχουν τον πρώτο λόγο.

Επίσης, υπάρχει και η διεκδίκηση του βραβείου MVP ως ανοικτή υπόθεση. Εκεί, φαίνεται πως ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς και ο Νικόλα Γιόκιτς των Νάγκετς έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά ο Γιάννης με 31,3 πόντους, 11,9 ριμπάουντ και 5,6 ασίστ, ως το αφεντικό της καλύτερης ομάδας του πρωταθλήματος προφανώς και θα διαπραγματευτεί τις πιθανότητες του.