Κόντρα στους Μαϊάμι Χιτ ο Αντετοκούνμπο στον πρώτο γύρο των playoffs! (vid)

Μαξ Στρους

@ photo by Bryan Cereijo / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 06:09 - 15.04.2023 / Ανανεώθηκε: 08:50 - 15.04.2023

Με 31 πόντους και 7/12 τρίποντα από τον Μαξ Στρους και άλλους 31 πόντους από τον Τζίμι Μπάτλερ οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν (102-91) τους Σικάγο Μπουλς και πήραν αυτοί την όγδοη θέση της Ανατολής μέσω το play in tournament. Αυτή τους η επιτυχία τους τοποθετεί απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς για τον πρώτο γύρο των play offs.

Δεν ήταν λίγες οι φορές φέτος που οι Μαϊάμι Χιτ χρειάστηκαν τα τρίποντα του Μαξ Στρους για να επιβιώσουν. Αυτή τη φορά το… παράκανε!

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν, το τρίτο και τελευταίο ματς των play in της Ανατολής, ο 27χρονος Αμερικανός εξόντωσε με τα μακρινά του στους τους Σικάγο Μπουλς. Είχε 31 πόντους με 7/12 και ουσιαστικά αυτός τους απέκλεισε. Οι Χιτ νίκησαν με 102-91 και πήραν αυτοί το όγδοο και τελευταίο εισιτήριο της περιφέρειας που οδηγεί στα play offs.

Αυτή τους η επιτυχία τους τοποθετεί απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο που πλέον έμαθαν τον αντίπαλό τους και φρεσκάρονται για να τον αντιμετωπίσουν στο πρώτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί λίγο μετά τα μεσάνυχτα Δευτέρας (17/4, 00.30) στο Fiserv Forum.

Ρατσιστικές, σεξουαλικές επιθέσεις και χρήση ναρκωτικών καταγγέλλουν υπάλληλοι της εταιρείας του νέου προέδρου των Φοίνιξ Σανς
NBA

08:52 - 14.04.2023

Σύμφωνα με αποκαλύψεις του Bloomberg, o Ματ Ίσμπια, ο οποίος τον Φεβρουάριου του 2023 αγόρασε τους Φοίνιξ Σανς από τον Ρόμπερτ Σάρβερ, βρίσκεται στο επίκεντρο καταγγελιών για απαράδεκτες συνθήκες εργασίας που επικρατούν στην εταιρεία με την οποία έγινε ένας από τους πιο πλούσιους ανθρώπους στις ΗΠΑ.

Όσον αφορά στον αγώνα οι Χιτ ολοκλήρωσαν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 15-1. Ουσιαστικά ανέτρεψαν την κατάσταση στα τελευταία λεπτά και ενώ είχε προηγηθεί μια πολύ άσχημη περίοδο γι’ αυτούς.

Ο Στρους όμως, αλλά και ο Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος είχε επίσης 31 πόντους δεν άφησαν σε ησυχία τους Μπουλς, που στην επίθεση μπόρεσαν να στηριχθούν μόνο στον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 26 πόντους (και 9 ασίστ). Την ίδια ώρα ο Ζακ ΛαΒίν ήταν απογοητευτικός και σε 41 λεπτά είχε 15 πόντους με 6/21 σουτ (εκ των οποίων 0/6 τρίποντα).

Για τους Χιτ, πέραν των δύο που σταμάτησαν στους 31 πόντους, ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε μόλις 8 με 1/9 σουτ. Ήταν άστοχος, αλλά δεν πήρε και προσπάθειες. Επικεντρώθηκε στα ριμπάουντ και γέμισε τη στατιστική του με 17 από αυτά.