O Άντονι Έντουαρντς χάρισε την πρώτη νίκη των Τίμπεργουλβς, αφού πρώτα του έκανε ένα... δώρο ο Νίκολα Γιόκιτς (vids)

Άντονι Έντουαρντς

© photo by Stephen Maturen / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 08:10 - 24.04.2023 / Ανανεώθηκε: 08:18 - 24.04.2023

Αυτή τη φορά η σπουδαία εμφάνιση του Άντονι Έντουαρντ είχε και ουσία, με τον νεαρό φόργουορντ να οδηγεί τη Μινεσότα στη νίκη με 114-108 (στην έξτρα περίοδο) και να μειώνει τη σειρά σε 3-1. Ο Νίκολα Γιόκιτς ισοφάρισε στο τέλος της κανονικής διάρκειας με μία βολή, αλλά αστόχησε σε μία ακόμα που θα έδινε νίκη-πρόκριση στους Νάγκετς.

Ο Άντονι Έντουαρντς είχε προϊδεάσει τους Νάγκετς. Τους είχε εξηγήσει με τον τρόπο του πως δεν θα τους αφήσει να προκριθούν χωρίς να τους ταλαιπωρήσει. Στα πρώτα τρία ματς έβαλε 31,7 πόντους μέσο όρο και τώρα σταμάτησε στους 34. Η ουσιαστική διαφορά όμως, ήταν πως αυτή τη φορά οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς νίκησαν τους Ντένβερ Νάγκετς (114-108) και κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στα play offs, μειώνοντας ταυτόχρονα τη σειρά σε 3-1.

Το παιχνίδι ήταν το πιο... συναρπαστικό που έχουμε δει μέχρι στιγμής στην post season καθώς πέραν του ότι ο νικητής... αποφασίστηκε στην έξτρα περίοδο για να φθάσουμε μέχρι εκεί οι Νάγκετς στο τελευταίο τρίλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα έκαναν μία επική επιστροφή.

Οι Ουόριορς ξεπέρασαν όλα τα εμπόδια, νίκησαν τους Κινγκς και έφεραν ισορροπία (vids)
NBA

07:35 - 24.04.2023

O Στέφεν Κάρι ήταν πρώτος σκόρερ με 32 πόντους, αλλά ένα... αντικανονικό τάιμ άουτ που κάλεσε, έδωσε δεύτερη ευκαιρία στους Κινγκς, που παραλίγο στην εκπνοή να κλέψουν τη νίκη. Δεν τα κατάφεραν, οι Ουόριορς νίκησαν με 126-125 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Έχαναν με 12 πόντους διαφορά (96-84) κι ενώ απέμεναν για την ακρίβεια 2'52''. Ο Νίκολα Γιόκιτς... έσπρωξε τους συμπαίκτες του σε ένα επιμέρους σκορ 12-0 που ολοκλήρωσε το τέταρτο δεκάλεπτο με το ισόπαλο 96-96. Βέβαια, απέτυχε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αφού ευστόχησε σε μία ελεύθερη βολή για την ισοφάριση, αλλά η πρώτη του προσπάθεια ήταν άστοχη.

Στην παράταση, ο Άντονι Έντουαρντς δεν... χαρίστηκε. Αφού του δόθηκε δεύτερη ευκαιρία ολοκλήρωσε το έργο του και οι Λύκοι πανηγύρισαν. Με τρίποντο 11'' πριν την ολοκλήρωση του επιπλέον πενταλέπτου με τρίποντο έκανε το 112-108 και εκεί όλα τελείωσαν. Πέραν του νεαρού φόργουορντ πάντως, ο Καρλ Άντονι-Τάουνς (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Ρούντι Γκομπέρ (14 πόντοι, 15 ριμπάουντ) έκαναν double double, ενώ ο βετεράνος Μάικ Κόνλεϊ έιχε 19 πόντους και 8 ασίστ.

Κάπως έτσι πήγε... στράφι η μεγαλειώδης εμφάνιση του Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 43 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να τον συνοδεύει με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πλέον, οι Σβόλοι επιστρέφουν στο Ντένβερ και θέλουν άμεσα να ξεμπερδεύουν γιατί... έρχονται οι Φοίνιξ Σανς.