Οι Νάγκετς διέλυσαν τους Σανς και προκρίθηκαν στους τελικούς της Δύσης (vid)

Νίκολα Γιόκιτς

© photo by Jason Miller / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 07:39 - 12.05.2023 / Ανανεώθηκε: 07:44 - 12.05.2023

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε άλλο ένα triple double και οι Νάγκετς διέλυσαν τους Σανς στο Φοίνιξ. Με 125-120 πήραν την τέταρτη νίκη τους και προκρίθηκαν στους τελικούς της περιφέρειας, εκεί όπου θα συναντήσουν τους Λέικερς ή τους Ουόριορς.

Έβαλαν 44 πόντους στην πρώτη περίοδο και 81 μέχρι το ημίχρονο. Οι Ντένβερ Νάγκετς ήταν ασταμάτητοι, όπως και ασταμάτητη ήταν και η πορεία τους μέχρι τους τελικούς της Δύσης.

Εκεί βρίσκεται πλέον ο Νίκολα Γιόκιτς και η παρέα του, αφού όλοι μαζί πήγαν στο Φοίνιξ αποφασισμένοι και δημιουργικοί. Προηγήθηκαν με τεράστιες διαφορές σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τελικά έφθασαν στη νίκη με 125-120.

Οι Σβόλοι προκρίθηκαν με 4-2, ξεπέρασαν όποια εμπόδια (στα προηγούμενα παιχνίδια) τους έβαλαν οι Σανς του Ντέβιν Μπούκερ και του Κέβιν Ντουράντ και πλέον περιμένουν είτε τους Λέικερς, είτε τους Ουόριορς για να συνεχίσουν την πορεία τους. Ο στόχος είναι ξεκάθαρος και αφορά το δαχτυλίδι του πρωταθλητή.

Τα δύο απίστευτα διαδοχικά καλάθια: Όταν τους Νάγκετς τους… ήθελε η μπάλα! (vid)
NBA

07:16 - 12.05.2023

Ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ πέταξε τη μπάλα στα τυφλά και ευστόχησε, ενώ στην επόμενη επίθεση των Νάγκετς, ο Μπρους Μπράουν πήγε για ασίστ, αλλά η πάσα του κατέληξε στο καλάθι, όχι στον συμπαίκτη του.

Ο Νίκολα Γιόκιτς για μία ακόμα φορά ήταν ασταμάτητος. Τελείωσε το ματς με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Έμεινε στο παρκέ για 37’34’’. Αν και θα μπορούσε να ξεκουραστεί στην τελευταία περίοδο κυνήγησε το triple double. Δεν ήταν αυτοσκοπός μιας και οι Νάγκετς είχαν εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη. Ήθελε όμως, να συνεχίσει τις τριπλές επιδόσεις και αφού στο προηγούμενο παιχνίδι έσπασε ένα ρεκόρ του Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, σκοπεύει σύντομα να σπάσει κι άλλο.

Στην τελευταία περίοδο, την ώρα που ο Σέρβος ολοκλήρωσε το πέμπτο triple double του στα φετινά play offs, οι Ντουράντ και Μπούκερ τα παράτησαν. Πέρασαν την περισσότερη ώρα στον πάγκο σκεπτόμενοι το μέλλον. Το άμεσο, δηλαδή τις διακοπές τους, αλλά και το απώτερο, δηλαδή τη νέα σεζόν.

Ο πρώτος είχε 23 πόντους με 8/19 σουτ και ο δεύτερος έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της καριέρας του: 12 πόντοι με 4/13 σουτ. Μόνο ο Κάμερον Πέιν, ο οποίος έπαιξε σχεδόν σε όλη τη σειρά αντί του τραυματία Κρις Πολ έδειξε να έχει θέληση και πάθος. Είχε 31 πόντους με 7/18 σουτ, αλλά την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν έξτρα επιλογές πέραν από τον Γιόκιτς.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι στα πλέι οφ. Σημείωσε 21 πόντους.