Η Βιλερμπάν δεν παραδίνεται εύκολα...

Νίκος Καλαμπάκας 23:44 - 02.06.2023

Η Βιλερμπάν επικράτησε με 86-59 της Μετροπολιτάν και μείωσε τη σειρά τους στο 2-1.

Σαρωτική ήταν η Βιλερμπάν κόντρα στη Μετροπολιτάν, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς τους για τους ημιτελικούς της LNB. Η ομάδα της Λιόν επικράτησε με σκορ 86-59 και μείωσε σε 2-1, έχοντας και το επόμενο ματς στην έδρα της.

Ο Ντε Μποστ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Πάρκερ, η οποία κυριάρχησε απόλυτα στην τρίτη περίοδο και κλείδωσε τον αγώνα.

Η Βιλερμπάν έβλεπε την Μετροπολιτάν στο πρώτο ημίχρονο να βρίσκεται συνεχώς σε απόσταση αναπνοής, αφού η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 21-17, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο -3 (37-34).

Το σενάριο άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια, καταφέρνοντας τελικά να φτάσουν στη νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στη σειρά. Η Βιλερμπάν προηγούταν στο 30 με 62- 50 και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει σε ευρεία νίκη με σκορ 86-59.

Ο Ντε Μποοστ σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Ομπασοχάν πρόσθεσε 14 για τους νικητές. Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας με 16 πόντους, ενώ ο Ουεμπανιαμά σημείωσε 13.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-34, 62-50, 86-59