Ο Αταμάν έστειλε τον Ιτούδη για διακοπές και οδήγησε στον τελικό την Εφές (highlights)

Εφές - Φενέρμπαχτσε 87-78

Twitter / Anandolu Efes

Νίκος Καλαμπάκας 22:17 - 09.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:54 - 09.06.2023

Η Εφές επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 87-78 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Τουρκίας, αφού έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Η Αναντόλου Εφές του Εργκίν Αταμάν πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Τουρκίας κόντρα στη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη. Οι παίκτες του πρώτου επιβλήθηκαν εντός έδρας με σκορ 87-78, έκαναν το 3-1 στη σειρά και έστειλαν τους αντιπάλους τους για πρόωρες διακοπές, ενώ περιμένουν να μάθουν ποια από τις Τουρκ ή Καρσίγιακα θα αντιμετωπίσουν.

Η Φενέρμπαχτσε έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο αφού είχε δει τους αντιπάλους της να κάνουν break στο 2ο ματς και βρισκόταν πίσω στις νίκες με 2-1. Έτσι μπήκαν πιο δυνατά από τους γηπεδούχους και κατάφεραν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με 20-16. Η Εφές ωστόσο δεν είχε όρεξη να μπει σε περιπέτειες και να χρειαστεί να παίξει πέμπτο αγώνα, μπροστά στο αντίπαλο κοινό κι έτσι ανέβασε την απόδοσή της και πήρε διψήφια διαφορά στη 2 περίοδο (38-28), όμως στο τελευταίο λεπτό η Φενέρ τη ροκάνισε, χάρη και σε ένα απίθανο σουτ του Γκούντουριτς πίσω από το κέντρο.

Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Αταμάν στο +4 (45-41) και η ψυχολογία ήταν επίσης με το μέρος τους αφού είχαν πάρει το μομέντουμ του αγώνα. Στην 3η περίοδο δόθηκε κυριολεκτικά μάχη. Οι δύο αντίπαλοι έδειχναν πόσο ήθελαν τη νίκη, όμως η Εφές διατηρούσε συνεχώς το μικρό της προβάδισμα και κρατούσε τον ρόλο του οδηγού.

Το 65-61 της 3ης περτιόδου έδειχνε ντέρμπι, όμως στην τελευταία περίοδο η Εφές άνοιξε το γκάζι και έφτασε στο + 8 (74-66), η Φενέρ προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε μέχρι το -3 (81-78), όμως η ομάδα του Αταμάν τελικά έφτασε στο 98-87 που της χάρισε την πρόκριση.