Επιβλητικός Μάρτιν στον Αγώνα Σπριντ του Κατάρ

Χόρχε Μάρτιν

©Pramac Racing

Άγγελος Φραγκισκάτος 18:39 - 09.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:49 - 09.03.2024

Ο Χόρχε Μάρτιν πήρε μία άνετη νίκη στον Αγώνα Σπριντ του γκραν πρι του Κατάρ.

Αναβάτες και ομάδες επέστρεψαν μετά τις κατατακτήριες δοκιμές στην πίστα της Λουσέιλ για τον πρώτο Αγώνα Σπριντ στη φετινή σεζόν του MotoGP.

Ο Χόρχε Μάρτιν της Pramac Ducati πήρε την νίκη στον Αγώνα Σπριντ και έδειξε τις προθέσεις του για τη φετινή χρονιά.

Ο Χόρχε Μάρτιν ξεκίνησε πολύ καλά χωρίς κανένας να μπορέσει να τον απειλήσει. Ο μοναδικός που προσπάθησε να τον πλησιάσει ήταν ο Μπραντ Μπίντερ, ο οποίος από την 4η θέση που εκκίνησε ανέβηκε στη 2η.

Ο αναβάτης της KTM προσπάθησε να τον πλησιάσει ακόμα περισσότερο, αλλά ο ρυθμός του Μάρτιν ήταν με διαφορά καλύτερος και αρκέστηκε στη 2η θέση.

Για την 3η θέση δόθηκαν πολλές μάχες, αλλά αυτός που την κατέκτησε ήταν ο Αλέις Εσπαργκαρό της Aprilia.

Ο Ισπανός μονομάχησε με πολλούς αναβάτες. Αρχικά με τον Μαρκ Μάρκεθ και στη συνέχεια τον Πέκο Μπανάια, ενώ μάλιστα στον τελευταίο γύρο έφτασε και τον δεύτερο Μπίντερ.

Ο Πέκο Μπανάια με την εργοστασιακή Ducati Lenovo έμεινε στη 4η θέση, ενώ στη 5η βρέθηκε ο Μαρκ Μάρκεθ της Gresini Ducati. Πίσω από τον Ισπανό πρωταθλητή ήταν ο Ενέα Μπαστιανίνι της Ducati Lenovo.

Την βαθμολογούμενη εννιάδα συμπλήρωσαν οι Άλεξ Μάρκεθ (Gresini Ducati), Πέδρο Ακόστα (GasGas) και Μάβερικ Βινιάλες (Aprilia).

Ο αγώνας της Κυριακής στο Κατάρ είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 19:00 ώρα Ελλάδας