Επιβλητικό απόγευμα για Τσέλσι και Τότεναμ - Βαθμολογική ανάσα για την Έβερτον

Πανηγυρισμοί Τσέλσι

© Photo by Marc Atkins/Getty Images

Θάνος Λυμπερόπουλος • 19:24 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Εύκολη νίκη για τις ομάδες του Λονδίνου, Τσέλσι και Τότεναμ που επικράτησαν της Λέστερ και της Νότιγχαμ Φόρεστ αντίστοιχα. Σημαντικό τρίποντο για την Έβερτον που έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής. Ισόπαλο με γκολ το παιχνίδι ανάμεσα σε Λιντς και Μπράιτον.

Μετά την επικράτηση με 2-0 απέναντι στην Μπορούσια Ντόρτμουντ και την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, η Τσέλσι απέδρασε με 3-1 απ' την έδρα της Λέστερ, μειώνοντας όλο και περισσότερο την διαφορά απ' τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Γκρέιχαμ Πότερ προηγήθηκε στο 11' με όμορφο διαγώνιο σουτ του Τσίλγουελ. Ο Ντάκα ισοφάρισε για τις «αλεπούδες» στο 39' κι ο Χάβερτζ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έβαλε για δεύτερη φορά μπροστά τους «μπλε». Το τελευταίο γκολ του αγώνα σημείωσε ο Κόβατσις με ένα «αεροπλανικό» σουτ στο 78'.

Οι νεοαποκτηθέντες Φέλιξ και Μιούντρικ είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα απ' το δικό τους πόδι όμως και στις δύο περιπτώσεις το γκολ ακυρώθηκε απ' το VAR. Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς η Λέστερ ύστερα από δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φάες

Παράλληλα, η άλλη ομάδα του Λονδίνου, Τότεναμ, έπειτα απ' τον αποκλεισμό της στο Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Μίλαν, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Κέιν στο 19' με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα για τα «σπιρούνια», με τον ίδιο να κάνει δεκαπέντε λεπτά αργότερα το 2-0 απ' την άσπρη βούλα. Ο Σον στο 62' έβαλε τέλος στο παιχνίδι κι ο Γουόραλ στο 80' έβαλε το γκολ της τιμής για τη Νότιγχαμ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η Έβερτον κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο που αναζητούσε κόντρα στην Μπρέντφορντ με τα «ζαχαρωτά» να παίρνουν από πολύ νωρίς το προβάδισμα χάρη στο γκολ του ΜακΝιλ στο πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης.

Τέλος, η Λιντς υποδέχτηκε την Μπράιτον θέλοντας νίκη για να ξεφύγει απ' τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα με το παιχνίδι ωστόσο να λήγει ισόπαλο με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33' με γκολ του Μακ Άλιστερ κι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπάμφορντ εφτά λεπτά αργότερα. Στην συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Χάρισον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά για την λάθος ομάδας, δίνοντας για δεύτερη φορά προβάδισμα στην Μπράιτον με τον ίδιο ωστόσο να ισοφαρίζει στο 78' λυτρώνοντας την ομάδα του.