Τεσσάρα της Άρσεναλ με ρεκόρ του Σάκα και +8 απ' την Μάντσεστερ Σίτι

Μπουκάγιο Σάκα

© Photo by Shaun Botterill/Getty Images/Ideal Images

Θάνος Λυμπερόπουλος • 17:50 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Συνεχίζει το «βιολί» της η Άρσεναλ παρά τον αποκλεισμό στα πέναλτι απ' την Σπόρτινγκ, επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας, με τον Σάκα να σπάει ρεκόρ πενταετίας και να φεύγει στο +8 απ' την Μάντσεστερ Σίτι.

Η Άρσεναλ συνεχίζει να αποδεικνύει ότι θέλει να κάνει δικό της το πρωτάθλημα και παρά τον αποκλεισμό που υπέστη το βράδυ της Πέμπτης απ' την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στα πέναλτι για τους 16 του Europa League, σήμερα έδειξε τη στόφα του πρωταθλητή με μια επιβλητική νίκη κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας με 4-1. Οι «αετοί» συνεχίζουν για 13ο ματς χωρίς νίκη, με τον προπονητή της U21 Πάντι Μακάρθι να κάθεται στο πάγκο της ομάδας μετά την απόλυση του Πατρίκ Βιεϊρά.

Οι «κανονιέρηδες» δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους, έχοντας απ' το πρώτο κιόλας λεπτό μέχρι το τελευταίο την υπεροχή στον αγώνα. Το 1-0 για την ομάδα του Αρτέτα έκανε ο μοιραίος... Μαρτινέλι. Την σκυτάλη πήρε ο Σάκα, ο οποίος έκανε το «double» σε γκολ κι ασίστ τη φετινή χρονιά, κάτι που έχει να επιτευχθεί από παίκτη της Άρσεναλ, απ' τη σεζόν 2016-17 και τον Αλέξις Σάντσες

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο με «σπασμένα» φρένα, πετυχαίνοντας τρίτο γκολ με τον Τσάκα. Η Κρίσταλ Πάλας μείωσε στο 63' με τον Σλούπ, αλλά ο Σάκα που βρίσκεται σε τρομερό φεγγάρι, σκόραρε και δεύτερη φορά διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλσμα.

Πλέον η ομάδα του Ισπανού τεχνικού, βρίσκεται στο +8 απ' την Μάντσεστερ Σίτι με ένα παιχνίδι περισσότερο και βάζει πλώρη για το 14ο πρωτάθλημά της, το πρώτο μετά το αήττητο που κατέκτησε ο Αρσέν Βενγκέρ το 2004.