Η Ιαπωνία διέσυρε τη Ζάμπια σε ένα ματς που την παράσταση «έκλεψε» το VAR (vid)

©glomex

Κώστας Τσιακλής 12:23 - 22.07.2023 / Ανανεώθηκε: 13:18 - 22.07.2023

Η Ιαπωνία διέσυρε με 5-0 τη Ζάμπια στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Την παράσταση στην αναμέτρηση «έκλεψε» το VAR.

Μετά τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και η Ιαπωνία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Οι Ασιάτισσες ήταν καταιγιστικοί και συνέτριψαν με 5-0 τη Ζάμπια που δεν είχε ούτε μια τελική προσπάθεια. Αξίζει να σημειωθεί πως την παράσταση έκλεψε το VAR αφού ακύρωσε δύο γκολ και ένα πέναλτι.

Η Ιαπωνία αντιμετώπισε τη Ζάμπια (πρώτο της ματς σε Μουντιάλ) στο δεύτερο παιχνίδι του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών (Ισπανία 3-0 Κόστα Ρίκα το άλλο ματς). Οι Ασιάτες ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης και αυτό δεν άργησε να επιβεβαιωθεί και στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 23’ η Μίνα Τανάκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή όμως το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από εξέταση του VAR. Οι Ιαπωνίδες τελικά «άνοιξαν» το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου (43’) με το κοντινό πλασέ της Χινάτα Μιγιαζάβα. Στο 50’ η Τανάκα σκόραρε ξανά όμως και πάλι το γκολ της ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά τον έλεγχο του VAR.

Δύο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε επίσης για οφσάιντ και το πέναλτι που κέρδισε η Αόμπα Φουκίνο. Στο 55’ η Τανάκα δικαιώθηκε για τους κόπους της (είχε δύο ακυρωθέν γκολ) κάνοντας το 2-0 με κοντινή προβολή. Στο 62’ η Ιαπωνία καθάρισε το ματς αφού η Μιγιαζάβα εκμεταλλέυτηκε την κακή έξοδο Καθρίν Μουσόντα και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της τέρμα.

Οι Ιαπωνίδες δεν σταμάτησαν εκεί αφού στο 71’ η Γιουν Έντο με διαγώνιο σουτ έκανε το 4-0. Το ματς μπήκε στις καθυστερήσεις και η τερματοφύλακας της Ζάμπια, Μουσόντα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα της. Σαν να μην έφτανε αυτό υπέπεσε και σε πέναλτι, δίνοντας την ευκαιρία στην Ρίκο Ουέκι να κάνει το 5-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη της η Ιαπωνία ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου, ισόβαθμη με την Ισπανία στους τρεις βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική οι Ασιάτισσες θα αντιμετωπίσουν την Κόστα Ρίκα ενώ η Ζάμπια θα παίξει με τις «Φούρια Ρόχα».