LIVE: ΓΕΩΡΓΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ (ΠΕΝΑΛΤΙ)

Τζιοβάνι Ζάκαρη 17:01 - 26.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:53 - 26.03.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal το παιχνίδι ανάμεσα σε Γεωργία και Ελλάδα, για τον τελικό των playoffs του Nations League, με φόντο την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024. Σε σχόλιο Σωτήρη Κωσταβάρα.

Μείνετε συντονισμένοι για το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης στην εκπομπή Sportal Studio Live, με τους Σωτήρη Κωσταβάρα, Στέφανο Αβραμίδη και Παύλο Κουστέρη. Καλό βράδυ από εμάς!

Χαμός τώρα στον αγωνιστικό χώρο. Έχει μπει όλο το γήπεδο μέσα και πανηγυρίζει μία ιστορική πρόκριση για τους Γεωργιανούς.

Τέλος! Άδοξο τέλος... Η Ελλάδα έφτασε τόσο κοντά στο να πάρει την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024, ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε δοκάρι αλλά δεν πήρε τη νίκη. Τίτλοι τέλους σε μία πορεία που θα μπορούσε να εξελιχθεί πολύ καλύτερα.

Μεγάλη προσπάθεια, τεράστια χαμένη ευκαιρία! Καληνύχτα!

Το είπαμε και νωρίτερα. Τα πέναλτι ευνοούν τον αδύναμο κι εμείς δεν μπορέσαμε να τα αποφύγουμε!

121'

Το ματς τελείωσε μετά από την διαδικασία των πέναλτι.

Ο Κβεκβεσκίρι και κάνει το 4-2!

Πολύ κακή εκτέλεση από τον Γιακουμάκη

Ο Γιακουμάκης τη στέλνει άουτ

9 αποκρούσεις σε 69 πέναλτι έχει ο Βλαχοδήμος! 5 στα 23 πλέον ο Μαμαρντασβίλι!

Ο Ντβάλι εκτελεί και κάνει το 3-2!

Γκολ ο Μπουχαλάκης και 2-2!

Κρεμόμαστε από τον Βλαχοδήμο! ΑΟΥΤ!!!

Το χάνει ο Μιχαουντάτζε!

Χαμένο πέναλτι από τον, με διαφορά, καλύτερο σουτέρ της Εθνικής, Τάσο Μπακασέτα, που ολοκληρώνει μία πολύ μέτρια γι' αυτόν βραδιά.

2-1 μειώνει ο Μασούρας!

Νταβιντασβίλι και 2-0 για τη Γεωργία

Το χάνει ο Μπακασέτας!

Εξαιρετική εκτέλεση του Κοτσορασβίλι και 1-0

121'

Αρχίζει η διαδικασία των πέναλτι!

121'

Περιμένουμε την διαδικασία των πέναλτι

Τέλος! Πάμε στα πέναλτι...

Ένα λεπτό απομένει μετά τις καθυστερήσεις!

120'

Γυριστό σουτ του Μικαουντάτζε, για καλή τύχη του Βλαχοδήμου περνάει άουτ

114'

Η κεφαλιά του Μασούρα μετά από σέντρα του Μπουχαλάκη δεν πήρε την κατεύθυνση που ήθελε.

Ο Πογιέτ ζητάει περισσότερο κόσμο μέσα στην περιοχή στις πλαγιοκοπήσεις της Εθνικής. Το ρίσκο που λέγαμε...

Ο Κβαρατσχέλια τα έκανε όλα για την Γεωργία και αποχωρεί ελαφρά τραυματίας με standing ovation. Με την μεγαλύτερη απειλή για την Εθνική πλέον στον πάγκο ίσως είναι η ώρα για ρίσκο για να αποφύγουμε τα πέναλτι μέσα σε εχθρικό περιβάλλον.

109'

Απίστευτο σλάλομ του Τσιταϊσβίλι όμως ο Βλαχοδήμος του έβαλε στοπ.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Nika Kvekveskiri ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΑΣΤΟΧΕΙ! Ο Γιώργος Γιακουμάκης χάνει το πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Lasha Dvali ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΑΣΤΟΧΕΙ! Ο Georges Mikautadze χάνει το πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Γιώργος Μασούρας ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Zuriko Davitashvili ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΑΣΤΟΧΕΙ! Ο Τάσος Μπακασέτας χάνει το πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Giorgi Kochorashvili ευστοχεί στο πέναλτι!

Μεγάλο δίλημμα! Ρισκάρεις πολύ για τη νίκη ή παίζεις πιο συντηρητικά με το μυαλό στην ρουλέτα των πέναλτι;

108'

Φεύγει ο Κβαρατσχέλια! Ο άσος της Νάπολι αισθάνεται ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και θα αποχωρήσει. Όλο το γήπεδο όρθιο για να τον χειροκροτήσει.

To δοκάρι του Μαυροπάνου:

Τέτοια λάθη, σαν αυτό του Μαυροπάνου που πάσαρε λανθασμένα, παράλληλα με την γραμμή της περιοχής, είναι απαγορευτικά! Μπράβο στον Βλαχοδήμο, που κρύος από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μετά, κατάφερε να κρατήσει όρθια την Εθνική, με μια πολύ μεγάλη επέμβαση εξ' επαφής με το πόδι! Top class!!!

106'

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης άρχισε!

105+1'

Το 1ο ημίχρονο της παράτασης μόλις ολοκληρώθηκε.

104'

Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τη Γεωργία! Ο Μικαουτάτζε έστρωσε στον Ταβιντασβίλι από δεξιά, όμως ο Βλαχοδήμος είπε «όχι» με απίθανη απόκρουση.

Πρώτη τελική στην εστία στο ματς για την Εθνική από τις δέκα στο σύνολο, με το σουτ του Μπακασέτα, που έβγαλε χαμηλά και αριστερά στην εστία του ο Μαμαρντασβίλι!

103'

Ο Ρότα δοκίμασε με τη μία από δεξιά εντός της περιοχής, ψηλά η μπάλα

102'

ΔΟΚΑΡΙ για την Ελλάδα! Ο Τσιμίκας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαυροπάνος πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

101'

Ωραίο σουτ του Μπουχαλάκη από το ημικύκλιο, η μπάλα κόντραρε και κόρνερ

Ο Μάνταλος, που ήταν εξαιρετικός, έμεινε από δυνάμεις, ζήτησε αλλαγή και ο Μπουχαλάκης καλείται να βγάλει ενέργεια, να πλαισιώσει τον Σιώπη και να βοηθήσει στην άμεση ανάπτυξη με την καλή μακρινή του μεταβίβαση

109'

Αλλαγή

Ο Khvicha Kvaratskhelia βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Giorgi Kvilitaia.

100'

Τρομερό μακρινό σουτ του Μπακασέτα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε και απομάκρυνε ο Μαμαρντασβίλι

106'

Αλλαγή

Ο Παντελής Χατζηδιάκος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Παναγιώτης Ρέτσος.

΄Ωρες-ώρες είναι σαν να παίζει Κβαρατσχέλια - Ελλάδα. Χωρίς τη δική του απειλή θα πανηγυρίζαμε ήδη στα αποδυτήρια. Χωρίς αυτόν στο γήπεδο, το Λουξεμβούργο έβαλε δύσκολα στους Γεωργιανούς στον ημιτελικό.

104'

Αλλαγή

Ο Γκιόργκι Τσακβετάτζε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Zuriko Davitashvili.

104'

Αλλαγή

Ο Otar Kiteishvili βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Nika Kvekveskiri.

95'

Κακό τελείωμα του Κβαρατσχέλια και η μπάλα κατέληξε άουτ

91'

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ξεκινά

Ευτυχώς τελείωσε η κανονική διάρκεια, γιατί στην προσπάθεια μας να πάρουμε το ματς στο ενενηντάλεπτο, χάσαμε την οργάνωση μας και ρισκάραμε πολύ. Είπαμε, ματς που δεν μπορείς να το πάρεις... Εστω κι αν είσαι εμφανώς καλύτερος για ένα ολόκληρο ημίχρονο!

98'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ανδρέας Μπουχαλάκης.

Κίτρινη και ο Ρότα! Η μόνη δικαιολογημένη μέχρι τώρα, γιατι σταμάτησε πολύ επικίνδυνη κόντρα των Γεωργιανών, δύο εναντίον δύο, με τον Κβαρατσχέλια να έχει την μπάλα στα πόδια! Σωστή επιλογή και... επαγγελματικό φάουλ σε φάση που δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να βρεθούμε εκτεθειμένοι.

91'

Περιμένουμε την παράταση

Παράταση στο ματς μετά από ένα ψυχοφθόρο 90λεπτο

Ματς που δεν μπορείς να κερδίσεις φρόντισε τουλάχιστον να μην το χάσεις.

Έχουμε αρχίσει και κάνουμε λάθη στην ανάπτυξη μας, δίνοντας τη δυνατότητα στους Γεωργιανούς να βγαίνουν επικίνδυνα στην κόντρα. Δεν έχουν δημιουργήσει ευκαρία, αλλά... Θέλει σωστή διαχείριση!

90+1'

Κακή κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά από σέντρα του Μασούρα

91'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Γιακουμάκης.

90+3'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Λάζαρος Ρότα.

90'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιάννης Κωνσταντέλιας.

Το μυαλό και η αυτοσυγκέντρωση των διεθνών, τώρα που η πίεση χτυπάει κόκκινο, είναι απαραίτητα στοιχεία για να φύγουν θριαμβευτές από την Τυφλίδα! Το παραμικρό λάθος μπορεί να αποβεί μοιραίο, ιδίως στο build up. Δύσκολη η διαχείριση του παιχνιδιού από τον Πογιέτ.

86'

Αλλαγή

Ο Λεβάν Σενγκέλια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Heorhiy Tsitaishvili.

84'

Είναι στο έδαφος ο ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού, Σενγκέλια, μετά από τάκλιν - καθαρό - του Μασούρα. Φεύγει με φορίο!

Ματς που κρέμεται σε μία κλωστή!

Ο Σιώπης προσφέρει τεράστια βοήθεια με τα τρεξίματα και τα σπριντ του στη μεσαία γραμμή καθυστερώντας ή ανακόπτοντας τις προσπάθειες αντεπίθεσης των γηπεδούχων.

80'

Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, όμως μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι

Περίπου 10 λεπτά μέχρι τη λήξη. Σε περίπτωση που το σκορ μείνει έτσι πάμε παράταση

Θα είναι κρίμα για την Εθνική να μείνει εκτός Euro απ' αυτή την ομάδα! Προσοχή στην κόντρα!

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο! Η Εθνική έκλεισε το πρώτο μέρος με μόλις μία τελική έναντι πέντε των Γεωργιανών και τώρα είμαστε στο 5-0 για την Ελλάδα στη σχετική στατιστική κατηγορία.

75'

Αλλαγή

Ο Budu Zivzivadze βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Georges Mikautadze.

Πιο καλή εικόνα της Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Πιέζει για το γκολ.

Η Ελλάδα είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο!

Ο Σιώπης πάντως μπήκε φουριόζος και... κατάπιε τον Κβαρατσχέλια στην πρώτη μονομαχία τους. Εντυπωσιακός!

Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική, που χάνει τον Κουρμπέλη. Απώλεια! Κάλυπτε χώρους, έδινε βοήθειες στα άκρα κι έβγαζε περισσότερη ενέργεια απ' οποιονδήποτε άλλον.

67'

Αλλαγή

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μανώλης Σιώπης.

67'

Ο Μπακασέτας έστειλε το φάουλ του απευθείας στα χέρια του τερματοφύλακα

65'

Μακρινό σουτ του Τσιμίκα με τη μία, πολύ κακό και περνάει άουτ

Η είσοδος του Κωνσταντέλια αντί του Πέλκα είναι ένα λελογισμένο ρίσκο που παίρνει ο Πογιέτ, αλλά φαίνεται πως κι αυτός δεν θέλει παράταση και πέναλτι! Πάει να πάρει το ματς στο ενενηντάλεπτο!

Αναγκαστική αλλαγή, έξω ο τραυματίας και κτιρινισμένος Μπάλντοκ, στη θέση του ο Ρότα. Το πόσο γρήγορα θα μπει στο κλίμα του ματς ο Ρότα είναι κομβικής σημασίας, μια που θα πέφτει πάνω του ο Κβαρατσχέλια!

61'

Αλλαγή

Ο Δημήτρης Πέλκας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

61'

Αλλαγή

Ο Τζορτζ Μπάλντοκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λάζαρος Ρότα.

60'

Στο έδαφος ο Μπάλντοκ, μπαίνει ο Ρότα να αντικαταστήσει τον δεξιό μπακ. Έξω και ο Πέλκας, μπαίνει ο Κωνσταντέλιας.

50'

Ο Κιτεϊσβίλι δοκίμασε από μακριά την τύχη του, εύκολα μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος

Πολυύ κακές μέχρι τώρα οι εκτελέσεις μας στις στατικές φάσεις, που μία τέτοια θα μπορούσε να κρίνει το ματς!

Φαίνεται πως σιγά-σιγά παίρνουμε τα ηνία του ματς και με βάση τα στατιστικά, με 60% κατοχή, αλλά κυρίως λόγω εικόνας!

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο και με την Εθνική να δείχνει μία διάθεση να κρατήσει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της και να ψάχνει με υπομονή το γκολ. Το χρειαζόμαστε οπωσδήποτε! Οι Γεωργιανοί έχουν σκοράρει στα οκτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια τους για τα προκριματικά του Euro!

50'

Κίτρινη κάρτα για τον Solomon Kverkveliya.

50'

Ο Κβαρατσχέλια έστρωσε εξαιρετικά από αριστερά, απομάκρυνε η ελληνική άμυνα

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Σημείο κλειδί:

Να βάλουμε ή να μπει περισσότερο στο παιχνίδι ο Μπακασέτας!

Δεν ήταν το καλύτερο πρώτο ημίχρονο για την Εθνική, αλλά είναι ματς ειδικών συνθηκών και δύσκολα περίμενε κανείς κάτι άλλο. Τελειώσαμε το πρώτο ημίχρονο με μόλις μία τελική προσπάθεια, που είναι πολύ μικρό νούμερο, ιδίως μπροστά στις πέντε των Γεωργιανών. Το θετικό είναι πως δεν δεχθήκαμε γκολ κι αυτό θα μας βοηθήσει ψυχολογικά, αλλά δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να γίνουμε απειλητικοί, χωρίς να πάρουμε ρίσκο μέσα στο γήπεδο. Πρέπει όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, να βρούμε τον τρόπο να εκμεταλλευτούμε τις επιθετικές αρετές μας, που τις δείξαμε κόντα στο Καζακστάν, γιατί εκτός του ότι η Γεωργία θα παίρνει ψυχολογία και θα ανεβαίνει, η παράταση και τα πέναλτι ευνοούν τις, κατά τεκμήριο, πιο αδύναμες ομάδες.

Ο χαμός στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και η κόκκινη στον Τζαβέλλα:

Μείνετε συντονισμένοι στην εκπομπή Sportal Studio Live, εκεί όπου θα ακολουθήσει ρεπορτάζ για το τρίτο ημίχρονο του αγώνα.

Κόκκινη βγήκε τελικά, αλλά... ευτυχώς στον Τζαβέλλα που ήταν στον πάγκο.

Στο μεταξύ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Τιφλίδα. Ένα πρώτο μέρος δίχως πολλές τελικές, με τη μεγαλύτερη να ανήκει στον Τζακβεντάτζε λίγο πριν τη λήξη. Η Ελλάδα είχε την κυκλοφορία στο μεγαλύτερο κομμάτι του 45λεπτου, ενώ αμφότερες οι ομάδες έκαναν αρκετά λάθη.

Το κακό με τις κάρτες συνεχίζεται. Κίτρινη και ο Μαυροπάνος μαζί με Μπάλντοκ και Χατζηδιάκο. Τρεις στους τέσσερις στην άμυνα. Σημαντικό για την τριάδα των χαφ πλέον να κρατάνε τους Γεωργιανούς όσο γίνεται μακριά από την περιοχή μας, τουλάχιστον μέχρι να βγει το ημίχρονο.

Κόκκινη στον Τζαβέλλα και στον Λόρια. Συνεχίζουν να φωνάζουν οι παίκτες των δύο ομάδων!

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ένταση Μάνταλου και Κβαρατσχέλια. Χαμός και τώρα ένα κουβάρι οι παίκτες!

45'

Φάση διαρκείας για τη Γεωργία, εν τέλει καταλήγει εκτός το σουτ του Σενγκέγλια

45'

Μεγάλη στιγμή για τη Γεωργία, με τον Τζακβεντάτζε να δοκιμάζει την τύχη του με φάουλ από τα αριστερά και η μπάλα να σταματάει από τον Βλαχοδήμο.

45+3'

Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Giorgi Loria αντικρίζει την κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

44'

Κίτρινη κάρτα για τον Κωνσταντίνος Μαυροπάνος.

44'

Μακρινό σουτ του Κοτσορασβίλι, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

42'

Κίτρινη κάρτα για τον Budu Zivzivadze.

Κι άλλη αχρείαστη κίτρινη, για τον Χατζηδιάκο αυτή τη φορά, για φάουλ πάνω στη γραμμή του πλαγίου, μακριά από την περιοχή. Οι δύο από τους τέσσερις αμυντικούς μας έχουν κιτρινιστεί. Κίνδυνος! Θα είναι καταστροφικό να μείνουμε με δέκα!

38'

Ο Τσιμίκας επιχείρησε μία φαλτσαριστή σέντρα από δεξιά, στα χέρια του Μαμαρντασβίλι η μπάλα

37'

Ο Ιωαννίδης και ο Πέλκας δεν μπόρεσαν να δοκιμάσουν την τύχη τους μέσα στην περιοχή, με την Ελλάδα να σπαταλά καλή στιγμή.

... και μιλάμε για δύο ομάδες που σκοράρουν πολύ τελευταία. Πάνω από δύο γκολ ανά παιχνίδι για την Ελλάδα στα πέντε από τα έξι τελευταία και πάνω από δύο γκολ για την Γεωργία στα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα.

35'

Κίτρινη κάρτα για τον Παντελής Χατζηδιάκος.

Οι Γεωργιανοί έχουν γρήγορες επιστροφές μέχρι τώρα και η Εθνική δεν βρίσκει χώρους απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Δεν πρέπει να πέσουμε στην παγίδα να βγούμε άναρχα μπροστά γιατί είναι πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Για την ώρα πάντως 0,00 τα expected goals για την Ελλάδα και 0,04 για την Γεωργία! Στο επιθετικό κομμάτι... κουλούρια και από τους δύο!

Πλησιάζει το μισάωρο στο παιχνίδι, μεγάλη τελική ακόμα δεν υπάρχει!

23'

Στο έδαφος ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια μετά από αγκωνιά του Τσιμίκα. Μπήκε ξανά μετά από έξοδο για ιατρική φροντίδα.

Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας, χωρίς ευκαιρίες το ματς και ελαφρώς πιο επικίνδυνοι οι Γεωργιανοί στην κόντρα. Οι διεθνείς μοιάζουν να προσπαθούν ακόμα να προσαρμοστούν στις συνθήκες του αγωνιστικού χώρου και της κερκίδας. Αν αποφύγουμε το γκολ στο πρώτο ημίωρο θα αυξήσουμε τις πιθανότητες μας, με το πάθος των γηπεδούχων να ξεθυμαίνει και γιατί είμαστε η πιο ποιοτική ομάδα από τις δύο.

Ο Μαρτσίνιακ αφήνει σε πολλές περιπτώσεις το παιχνίδι να εξελιχθεί, έπειτα από κάποιο μαρκάρισμα.

13'

Στο έδαφος ο Μαυροπάνος πιάνει το γόνατό του, μετά τη μονομαχία με τον Ζιβζιβάτζε

Το ευτύχημα για την Εθνική είναι πως ο Κβαρατσχέλια έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο και δεν πέφτει διαρκώς πάνω στον Μπάλντοκ. Εκτός αν δει ευκαιρία ο τεχνικός της Γεωργίας, Βίλι Σανιόλ και τον πάει μόνιμα αριστερά. Ας ελπίσουμε πως όχι!

11'

Ο Κβάλι υποδέχθηκε με το κεφάλι το φάουλ του Τσακβεντάτζε, όμως η κεφαλιά του πέρασε μακριά από την εστία.

10'

Συρτό σουτ του Σενγκέλια, σταματάει στο πόδι του Μαυροπάνου και η μπάλα απομακρύνεται.

Πολύ άσχημη εξέλιξη για την Εθνική η κίτρινη κάρτα του Μπάλντοκ στο πεντάλεπτο για φάουλ πάνω στον Κβαρατσχέλια σε σημείο που δεν ήταν επικίνδυνος. Το πάθος για να κάνει τη... δουλειά απέναντι στον πολυδιαφημισμένο αντίπαλο του τον οδήγησε στην υπερβολή και τώρα θέλει πολύ προσοχή, ίσως και αναθεώρηση πλάνου σε σχέση με την αντιμετώπιση του.

7'

Κακή σέντρα - σουτ του Μάνταλου, μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας

6'

Κίτρινη κάρτα για τον Τζορτζ Μπάλντοκ.

Αρκετά νευρικές οι ομάδες στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους. Χωρίς μεγάλη στιγμή το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς.

O Πογιέτ έλεγε πριν από τη σέντρα ότι δεν τον απασχολεί ο τρόπος της πρόκρισης. Για αρχή, η Εθνική πρέπει να κρατήσει το αήττητο σερί που έχει χτίσει με την σημερινή της αντίπαλο. Εννέα παιχνίδια... καμία ήττα και μόνο δύο ισοπαλίες!

2'

Η σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά καταλήγει στα χέρια του Μαμαρντασβίλι

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Το πανό των Γεωργιανών:

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο, όλα έτοιμα για τη σέντρα!

Αν εξουδετερώσεις τον Κβαρατσχέλια χωρίς να χάσεις την ισορροπία σου στο χορτάρι, έχεις κάνει τη μισή δουλειά. Βασικό, να του κλείνουμε καλά την εσωτερική και το σουτ στην κίνηση του παράλληλα με την γραμμή της περιοχής.

Θα χρειαστεί βοήθειες δεξιά κι εδώ έρχεται ο Μασούρας. Η εργατικότητα του, η τακτική του παιδεία και η φυσική του κατάσταση αποτελούν μία πολύ μεγάλη ασπίδα προστασίας για τον Μπάλντοκ, που είναι αδύνατον να τα καταφέρει χωρίς προσαρμογές στο 1vs1. Αυτές έχουν να κάνουν και με τις τοποθετήσεις του ενός αμυντικού χαφ και του ενός στόπερ, που σε πολλές περιπτώσεις θα χρειαστεί να καλύψουν δεξιά. Μαυροπάνος και Κουρμπέλης!

Με εντυπωσιακό πανό θα υποδεχθούν οι φίλοι της Γεωργίας τους παίκτες των δύο ομάδων

Αξίζει να σημειωθεί πως εφόσον η Ελλάδα προκριθεί στο Euro, θα αρχίσει τις υποχρεώσεις της κόντρα στην Τουρκία, στις 18 Ιουνίου. Επόμενο ματς θα είναι κόντρα στην Τσεχία (22/6), ενώ η φάση ομίλων θα κλείσει με τον αγώνα κόντρα στην Πορτογαλία (26/6).

O Γκουστάβο Πογιέτ πηγαίνει με την ίδια ενδεκάδα, σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στο Καζακστάν και το εντυπωσιακό 5-0. Λογικό! Δύσκολα αλλάζει κανείς πράγματα σε κάτι που λειτούργησε εξαιρετικά. Άλλωστε και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του αντιπάλου δεν είναι και πολύ διαφορετικά απ΄αυτά του Καζακστάν με εξαίρεση τον... Κβαρατσχέλια. Δύσκολο βράδυ για τον Μπάλντοκ και όχι μόνο...

Αξίζει να σημειωθεί πως εκτός για την Εθνική έμειναν οι Σωκράτης Διούδης, Γιώργος Τζαβέλλας, Χρήστος Τζόλης και Μανώλης Σάλιακας.

Λίγη ώρα απομένει για τη σέντρα του αγώνα!

Καλησπέρα! Έχουμε μπροστά μας το πιο κρίσιμο παιχνίδι της Εθνικής την τελευταία δεκαετία και είναι εκτός έδρας απέναντι σ' έναν διψασμένο αντίπαλο, που διεκδικεί για πρώτη φορά στην ιστορία του την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πορεία μέχρι το γήπεδο πραγματοποίησαν οι οπαδοί της Γεωργίας

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Γιάννης Βρούτσης, μαζί με τον Γιώργο Μαυρωτά:

Η ιστορία πάντως είναι σύμμαχος της Ελλάδας, η οποία έχει το αήττητο κόντρα στη Γεωργία:

Συντριπτικά υπέρ της Ελλάδας η παράδοση κόντρα στη Γεωργία
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

09:48 - 23.03.2024

Ελλάδα και Γεωργία θα κοντραριστούν με στόχο ένα εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2024. Αήττητη η Εθνική μας ομάδα που σε 9 αναμετρήσεις μετράει 7 νίκες και μόλις 2 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Από νωρίς οι περίπου 500 φίλαθλοι της Ελλάδας πήραν θέση στην κερκίδα του «Boris Paichadze National Stadium».

Αξίζει να σημειωθεί πως το γήπεδο θα είναι sold - out, με τους φίλους της Γεωργίας να εξαντλούν τα εισιτήρια.

Ξεσηκωμός στη Γεωργία για το ματς με την Ελλάδα: Επίσημο το sold out, 337.000 οι αιτήσεις για εισιτήριο!

17:13 - 23.03.2024

Στη Γεωργία επικρατεί ξεσηκωμός για τον αγώνα της Τρίτης με την Εθνική Ελλάδας. Τα εισιτήρια εξαντλήθηκαν και το «Μπόρις Παϊτχάτζε» θα είναι κατάμεστο από 54.200 θεατές.

Οι δηλώσεις του Πογέτ πριν το παιχνίδι:

Για το πως αισθάνεται: «Ήρεμοι, σίγουροι και περηφάνια που βρισκόμαστε εδώ».

Για το τι είπε στους παίκτες: «Τους είπα να είναι ο εαυτός τους και να είναι συγκεντρωμένοι. Εδώ δεν υπάρχουν μονάδες, οπότε αν θέλουμε να πετύχουμε το στόχο μας θα πρέπει να είμαστε ομάδα».

Για την αντιμετώπιση των Γεωργιανών και τα πυροτεχνήματα στο ξενοδοχείο
: «Είναι καλύτερο να παίζουμε σε γεμάτο γήπεδο. Το είχα πει και στην Ιρλανδία. Αν είμαστε σε καλή ημέρα έχουμε ευκαιρία για νίκη».

Για την ενδεκάδα και τη στρατηγική: «Πάνω-κάτω (σ.σ. είναι η ίδια). Ήθελα να κάνω μία ή δύο αλλαγές αλλά μετά τον πρώτο αγώνα - και την αρχή του - αποφάσισα να μην πάω κόντρα στα πιστεύω μου».

Για το αν μετράνε οι αποφάσεις του:
«Είμαι 100% υπεύθυνος για ότι συμβεί. Πιστεύω ότι βρισκόμαστε σε καλή στιγμή για να παίξουμε τον αποψινό αγώνα».

Ο Πολωνός διαιτητής, Σίμον Μαρτσίνιακ, θα διευθύνει τον αγώνα. Βοηθοί του θα είναι ο Πάβελ Σοκολνίτσκι και ο Τόμαζ Λίστκιεβιτς, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Τόμαζ Κβιατκόβσκι, με AVAR τον Μπάρτοζ Φρανκόβσκι. Τέταρτος θα είναι ο Σλοβάκος, Ίβαν Κρούζλιακ.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Κακαμπάτζε, Κακβετάτζε, Ζιβζιβάντζε, Κβαρατσχέλια

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ):
Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Μασούρας, Πέλκας, Ιωαννίδης

Ο Τάκης Μπαλτάκος βρίσκεται στην Τιφλίδα για να στηρίξει τους ποδοσφαιριστές της «γαλανόλευκης»:

H άφιξη της Ελλάδας στο «Boris Paichadze National Stadium» το οποίο και θα φιλοξενήσει τις δύο ομάδες:

H «γαλανόλευκη» ψάχνει τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Σανιόλ, ένα αποτέλεσμα το οποίο θα της προσφέρει το εισιτήριο για τη διοργάνωση της Γερμανίας. Εκεί, εφόσον περάσει, θα την περιμένουν οι Πορτογαλία, Τσεχία, Τουρκία.

Καλησπέρα σας! Το ματς της δεκαετίας της δίνει σήμερα η Ελλάδα, η οποία αντιμετωπίζει τη Γεωργία εκτός έδρας, στο πλαίσιο του τελικού των playoffs του Nations League, έχοντας ως στόχο μία θέση στα τελικά του Euro 2024.