Βασίλης Πολυχρονόπουλος 15:14 - 07.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:32 - 07.04.2024

ΠΑΟΚ από ατσάλι με αντεπίθεση πήρε το «Χ» στη ντερμπάρα με την ΑΕΚ κι έμεινε στην κορυφή
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

22:29 - 07.04.2024

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 με θαυμάσιες εκτελέσεις από Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ, αλλά ο ΠΑΟΚ με τρομερή αντεπίθεση και γκολ από τους Μπάμπα, Οζντόεφ έφτασε στο 2-2 και παρέμεινε στην κορυφή.

Η ΑΕΚ παρότι πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Γκατσίνοβιτς (30') και Άμραμπατ (49') δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε ένα απίστευτο comeback μέσα στην OPAP Arena και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στα γκολ των Μπάμπα (62') και Οζντόεφ (90').

Η ΑΕΚ πέταξε για πολλοστή φορά βαθμούς, σε ματς το οποίο προηγήθηκε

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-2

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει αλώβητος από τη Νέα Φιλαδέλφεια και πλέον δεν αλλάζει τίποτα στη βαθμολογία!

90+6'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Φερνάντες έφυγε στην κόντρα, γύρισε στον Γιόνσον, που έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

90+5'

Πέρασε παράλληλα η μπάλα απ' όλους από την εκτέλεση του Μάνταλου.

90+4'

Γύρισμα του Φερνάντες, κόρνερ για την ΑΕΚ.

93'

Κεφαλιά του Οζντόεφ, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

Είναι σοκαριστικός ο τρόπος που η ΑΕΚ την πατάει για μια ακόμα φορά από την αδράνεια της άμυνάς της.

Ο ΠΑΟΚ ρίσκαρε-ανέβηκε-πίεσε και πήρε αυτό που δικαιούται! Το γκολ.

90'

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+6'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Χουάν Σάστρε.

90'

ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 2-2! Μετά από γέμισμα του Μπάμπα και κεφαλιά του Κουλιεράκη, ο πεσμένος Οζντόεφ έκανε την προβολή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

87'

Αλλαγή

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέτρος Μάνταλος.

87'

Αλλαγή

Ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάολο Φερνάντες.

87'

Κεφαλιά του Μουκουντί μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, άουτ η μπάλα.

84'

Κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Αθανασιάδη για καθυστερήσεις.

82'

Πάτησε επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή ο Ελίασον, έκανε το γύρισμα, αλλά αυτό δεν είχε αποδέκτη.

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να γίνει πιο επιθετικός αν θέλει να πάρει βαθμό σήμερα στη Νέα Φιλαδέλφεια, θέλοντας και μη πρέπει να ρισκάρει.

80'

Κίτρινη κάρτα για τον Εζεκιέλ Πόνσε.

79'

Αλλαγή

Ο Λάζαρος Ρότα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ.

Το γκολ του Μπάμπα για το 2-1 του ΠΑΟΚ

77'

Κίτρινη κάρτα για τον Άντρια Ζίβκοβιτς.

77'

Αρκετά φάουλ στο παιχνίδι, που πλέον είναι και αρκετά νευρικό. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στον ρυθμό, κάτι το οποίο δεν ενοχλεί την ΑΕΚ, αλλά τον ΠΑΟΚ που είναι πίσω στο σκορ.

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πως Άμραμπατ και Βίντα δεν έχουν αποβληθεί στο σημερινό παιχνίδι.

Με την αλλαγή του Άμραμπατ με τον Γιόνσον, πλέον ο Γκατσίνοβιτς είναι αριστερά, ο Ελίασον δεξιά και ο Πινέδα πίσω από τον φορ.

73'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γενς Γιόνσον.

72'

Κίτρινη κάρτα για τον Νορντίν Άμραμπατ, ο οποίος τράβηξε παρατεταμένα τη φανέλα του Μπάμπα.

Η ΑΕΚ καταρχάς αυτό που πρέπει να κάνει, είναι να ξαναβρεί ηρεμία και καθαρό μυαλό. Γιατί τα έχει χάσει και τα δυο.

68'

Κίτρινη κάρτα για τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπαμπά.

68'

Κίτρινη κάρτα για τον Ντομαγκόι Βίντα.

68'

Μία σύρραξη τώρα μετά από... κοκορομαχία ανάμεσα σε Βίντα και Μπάμπα, που αντίκρισαν και από μία κίτρινη κάρτα.

67'

Κεφαλιά του Πόνσε μετά από γέμισμα του Άμραμπατ, μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.

Ο ΠΑΟΚ δείχνει πως αν σουτάρει θα βρει δίχτυα, το θέμα έιναι ότι αναλώνεται συνεχώς σε επιπλέον ντρίμπλα μέσα και στα όρια της περιοχής του Αθανασιάδη.

66'

Αλλαγή

Ο Στέφαν Σβαμπ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαγκομέντ Οζντόεφ.

Το γκολ του Άμραμπατ για το 2-0 της ΑΕΚ

Νομίζω πως οι παίκτες της ΑΕΚ περισσότερο φώναζαν για φάουλ πάνω στον Γκατσίνοβιτς στο ξεκίνημα της φάσης. Και όχι στις πολλές κόντρες στα όρια της περιοχής.

62'

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

62'

ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 2-1! Μετά την απόκρουση του Αθανασιάδη σε διαγώνιο σουτ του Ντεσπόντοφ, οι «κιτρινόμαυροι» δεν έδιωξαν και το πλήρωσαν, με την μπάλα στην εξέλιξη της φάσης να στρώνεται στον Μπάμπα κι εκείνος με μία «οβίδα» μείωσε για τους Θεσσαλονικείς.

61'

Κίτρινη κάρτα στον Νταμιάν Σιμάνσκι για φάουλ πάνω στον Κωνσταντέλια στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε ό,τι μπορεί να αλλάξει και πλέον ο ΠΑΟΚ καλείται να παίξει επιθετικά με το ρίσκο να δώσει πολλούς χώρους στην ΑΕΚ.

59'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σαμάτα.

59'

Αλλαγή

Ο Γιόνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουάν Σάστρε.

59'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κίριλ Ντεσπόντοφ.

58'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Κεντζιόρα με εκτέλεση κόρνερ, όμως η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.

56'

Μετά από μία υπέροχη συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ ο Γκατσίνοβιτς σήκωσε την μπάλα, αλλά Πόνσε και Πινέδα μπερδεύτηκαν μεταξύ τους.

54'

Ο Γκατσίνοβιτς με μία σέντρα προσπάθησε να βρει τον Πόνσε, αλλά ήταν πιο δυνατή απ' όσο θα ήθελε.

52'

Παρατηρήσεις από τον Στίλερ στον Λουτσέσκου.

Ο ΠΑΟΚ είναι πίσω στο σκορ σε ένα παιχνίδι που πραγματικά το σκορ είναι κόντρα στην εικόνα του ματς.

Καταπληκτική σκηνή, με τον σκόρερ Άμραμπατ να τρέχει και να πέφτει στην αγκαλιά όλων των αναπληρωματικών

49'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Άμραμπατ, δεν είχε περιθώριο αντίδρασης ο Κοτάρσκι και προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ένωση.

48'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιόνι Ότο που έκανε φάουλ πάνω στον Ελίασον, σε καλό σημείο.

47'

Παράλληλο γύρισμα του Ελίασον, δεν καταφέρνει ο Πόνσε να φτάσει στην μπάλα.

46'

Αλλαγή

Ο Λιβάι Γκαρσια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εζεκιέλ Πόνσε.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Πόνσε μπήκε στην θέση του Γκαρσία, που έκανε μεγάλη προσπάθεια για να βγάλει ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Επίσης και ο Ρότα έφυγε για τα αποδυτήρια, χωρίς να μπορεί να περπατήσει καλά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-0

45+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ είναι η ομάδα που κυριαρχεί, αλλά οι τοποθετήσεις των επιθετικών του και ο Στίλερ για την ώρα τον εμποδίζουν να σκοράρει.

45+2'

Γύρισμα του Ζίβκοβιτς στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, δεν ήταν κανείς εκεί όμως να το εκμεταλλευτεί.

Παρόλο που ο Γκαρσία δεδομένα έχει πρόβλημα, ακόμα και ανασταλτικά βοηθά πολύ στις στατικές φάσεις.

45'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44'

Αδύναμο γύρισμα του Χατζισαφί, βρήκε την μπάλα ο Κεντζιόρα και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

Το γκολ του Γκατσίνοβιτς για το 1-0 της ΑΕΚ

Είναι πολύ προφανές πως ο Γκαρσία δυσκολεύεται πολύ να ακολουθήσει γρήγορο ρυθμό και πιθανότατα θα πάει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Είναι σαφές πως η επιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ χρειάζεται περισσότερη αποφασιστικότητα! Ο Δικέφαλος βάζει την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά δεν σουτάρει!

38'

Ο ΠΑΟΚ χτύπησε στην κόντρα μετά το σουτ του Λιβάι, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή πολύ επικίνδυνα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε τελική προσπάθεια.

37'

Ο Πινέδα έσπασε εξαιρετικά στον Λιβάι, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε ένα σουτ, αλλά κατέληξε στα σώματα.

36'

Κίτρινη κάρτα για τον Μίγιατ Γκατσίνοβιτς.

35'

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς με μία εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Κεντζιόρα, ο οποίος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

35'

Πιέζει πολύ ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ που δέχτηκε, ψάχνοντας γρήγορη αντίδραση.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν τραγικά ψηλά δεδομένου ότι η ΑΕΚ είναι εξαιρετικά γρήγορη ομάδα στο κενό γήπεδο. Ωστόσο, νομίζω υπήρχε χέρι από τον Λιβάι στο κατέβασμα.

Τρομερή επίθεση της ΑΕΚ την οποία ξεκίνησε ο Λιβάι, ο οποίος παρά το γεγονός πως σίγουρα έχει πρόβλημα, έκανε τρομερό κοντρόλ και πάσα.

30'

Ο Ορμπελίν Πινέδα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

30'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε στον Πινέδα, εκείνος με φοβερή μπαλιά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γκατσίνοβιτς και εκείνος με ένα υπέροχο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην Ένωση.

Είναι πολύ προφανές πως κάτι δεν πάει καλά με τον Γκαρσία, που είναι εντελώς εκτός παιχνιδιού και δυσκολεύεται ακόμα πλέον και να περπατήσει.

28'

Κίτρινη κάρτα και στον Μεϊτέ, που τράβηξε τον Πινέδα από τη φανέλα.

27'

Πήγε να χτυπήσει στην κόντρα η ΑΕΚ με τον Ελίασον, όμως ο Μουργκ με ένα τάκλιν τον σταμάτησε και είδε την κίτρινη κάρτα.

Πάντως, έως τώρα αυτή είναι η καλύτερη εμφάνιση του ΠΑΟΚ στη νεόκτιστη Νέα Φιλαδέλφεια. Μπορεί να μην έχει απειλήσει ουσιαστικά, αλλά δεν έχει απειληθεί κιόλας.

25'

Σέντρα-σουτ από τον Άμραμπατ τώρα, περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοτάρσκι η μπάλα.

22'

Σέντρα-σουτ του Ζίβκοβιτς, μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.

21'

Σημάδεψε τον Λιβάι ο Ελίασον, αλλά ο Κουλιεράκης απομάκρυνε εξαιρετικά πριν η μπάλα φτάσει στον άσο της Ένωσης.

Μέχρι τώρα η παρουσία του Γκατσίνοβιτς στον άξονα, βοηθά πολύ τον Πινέδα να βρίσκει χώρους.

Ο Αλμέιδα έχει σηκώσει για προθέρμανση τον Πόνσε. Μένει να φανεί τι σημαίνει αυτό.

13'

Φοβερό τάκλιν του Βίντα στον Κωνσταντέλια, που έφευγε στον κενό χώρο και είχε προϋποθέσεις.

Ο ΠΑΟΚ όπως και στη Λεωφόρο πρέπει να υπηρετήσει ένα πλάνο που δεν θα έχει αυτός την μπάλα στα πόδια του. Δεν το έχει συνηθίσει αυτό και μένει να φανεί πως θα πάει.

11'

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, είναι για την ΑΕΚ! Ο Σιμάνσκι με μία γλυκιά σέντρα βρήκε τον Ελίασον, του οποίου η κεφαλιά πέρασε λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

6'

Φοβερός ο ρυθμός σε αυτά τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν μπει πολύ δυνατά.

5'

Γύρισμα του Ζίβκοβιτς, δεν κατάφερε να βγει προ του Βίντα ο Τόμας και μάζεψε ο Αθανασιάδης.

4'

Σέντρα του Χατζισαφί, απομάκρυνε ο Κουλιεράκης, ενώ στη συνέχεια ένα σουτ του Σιμάνσκι κόντραρε στα σώματα.

O ΠΑΟΚ στην αρχή του αγώνα έχει ως στόχο να παίξει πιο άμεσα και με μεγάλες μπαλιές στον κενό χώρο.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Η παρουσία του Γκατσίνοβιτς σε ρόλο ελεύθερο στον άξονα πίσω από τον φορ, είναι μια επιλογή που ο Αλμέιδα δεν έχει κάνει ξανά σε βασικό σχήμα. Επίσης για πρώτη φορά στα ματς των Play Offs, η ΑΕΚ θα παίξει με Πινέδα στα χαφ και όχι με δίδυμο Σιμάνσκι και Γιόνσον.

1'

Άρχισε το ματς, η ΑΕΚ την πρώτη κατοχή!

Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Κατάμεστη φυσικά η OPAP Arena σε ένα ακόμη μεγάλο ματς.

Μόλις ολοκληρώθηκε και η προθέρμανση των παικτών του ΠΑΟΚ. Μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα.

Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των παικτών της ΑΕΚ.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή την ώρα βρέχει στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Μόλις βγήκαν και οι παίκτες του ΠΑΟΚ για προθέρμανση στον αγωνιστικό χώρο της OPAP Arena, εν μέσω αποδοκιμασιών.

Από ένα απρόοπτο πρόβλημα για τις δύο ομάδες. Για τον ΠΑΟΚ έμεινε εκτός ο Τάισον, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση, ενώ για τον ίδιο λόγο έμεινε εκτός για την ΑΕΚ ο Λιούμπιτσιτς.

Μόλις βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες της ΑΕΚ, με τους φίλους της Ένωσης να τους αποθεώνουν.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Τόμας.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Η βαθμολογία της Stoiximan Super League:

Στο πρώτο χρονικά ματς της 4ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-1 εκτός έδρας της Λαμίας, ενώ σε λίγα λεπτά θα γίνει η σέντρα και στο «Κλ. Βικελίδης», εκεί όπου Άρης και Παναθηναϊκός θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους.

Συνολικά σε 73 αναμετρήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο την ΑΕΚ, οι «κιτρινόμαυροι» μετρούν 49 νίκες, οι Θεσσαλονικείς 9 νίκες και 15 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Η Ένωση ως γηπεδούχος μετρά τρεις διαδοχικές νίκες, οι οποίες ξεκίνησαν από την περσινή περίοδο που επικράτησε με 2-0 στην κανονική διάρκεια και 4-0 στα Stoiximan Super League Playoffs και συνεχίστηκε με την επικράτηση με 2-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια στην κανονική διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ έχει διατηρήσει το αήττητο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ ανεξάρτητα έδρας και μετρά τρεις νίκες και μια ισοπαλία με 1-1, στο τελευταίο τους χρονικά παιχνίδι, το οποίο έγινε στην Τούμπα.

Θυμίζουμε ότι στις δύο αναμετρήσεις που έχουν δώσει φέτος οι Δικέφαλοι, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 στην πρώτη στην «OPAP Arena», ενώ στον β' γύρο οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην Τούμπα.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Elite Γερμανός Τομπίας Στίλερ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο συμπατριώτης του Ντίνγκερτ Κρίστιαν.

Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς προέρχονται από τη νίκη επί της Λαμίας στην Τούμπα και στοχεύουν στο τρίποντο, που θα τους «εκτοξεύσει» βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Η Ένωση προέρχεται από την ήττα από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο με 2-1 και θέλει να επιστρέψει στις νίκες και στην κορυφή και να μην ξανακοιτάξει πίσω.

Σέντρα στις 20:30, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στην «OPAP Arena» για την 4η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.