Δημήτρης Χούπης 16:39 - 07.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:38 - 07.04.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης του Άρη με τον Παναθηναϊκό για την 4η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Superleague.

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Ο Αρης δεν τα έχει παρατήσει και προσπαθεί να ισοφαρίσει πιέζοντας κυρίως με στατικές φάσεις και κάνει τη μεγάλη φάση με τον Ανσαριφάντ

90+1'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΛ ο Παναθηναϊκός 2-0!!! Οι Πράσινοι έφυγαν στην κόντρα, ο Μλαντένοβιτς έκανε μια σέντρα ο Τζούρισιτς έκανε την προβολή, ο Κουέστα απέκρουσε αλλά ο Μπράμπετς αμέσως μετά έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα.

90'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ανσαριφάρντ έκανε μια κεφαλιά και ο Γεντβάι την έδιωξε πάνω στη γραμμή.

88'

Αλλαγή

Ο Τάσος Μπακασέτας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

89'

Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης έκανε ένα γύρισμα, ο Μλαντένοβιτς σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών.

Εκτός από τον ανεκδιήγητο διαιτητή Στάβρεφ, ο Τερίμ πρέπει να αντιδράσει με δύο μέσους από τον πάγκο. Για να ανακόψει τις επιθέσεις του Άρη και να κερδίσει μέτρα.

86'

Ο Φετφατζίδης έκανε ένα κακό και αδύναμο σουτ, ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε χωρίς καμία ανησυχία.

85'

Παραλίγο να μπει αυτογκόλ. Ο Γεντβάι έκανε μια στραβοκλωτσιά και ο Ντραγκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ

80'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Μόουζες Οντουμπάγιο.

81'

Κακή εκτέλεση του Μλαντένοβιτς.

80'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό και κίτρινη κάρτα στον Οντουμπάτζο για μαρκάρισμα πάνω στον Ιωαννίδη.

77'

Αλλαγή

Ο Χουανκάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

77'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φίλιπ Τζούριτσιτς.

79'

Ο Φαμπιάνο πήρε μια κεφαλιά και νέο κόρνερ για τον Άρη.

76'

Ο Τζούρασεκ έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά δεν απείλησε τον Ντραγκόφσκι.

Τρεις μαζεμένες κινήσεις απο τον Μάντζιο και αλλαγή σχηματισμού με 4-4-2 με την είσοδο του Ανσαριφάρντ. Αλλαγή πλευράς για τ0ν Σουλεϊμάνοφ που πάει αριστερά και ο Φετφατζίδης δεξιά.

Ο Παναθηναϊκός προηγείται στο σκορ και όμως όταν επιτίθεται, βρίσκεται αδικαιολόγητα εκτεθειμένος στην ανασταλτική λειτουργία του. Είναι πολύτιμο το 0-1, πρέπει να το προασπίσει.

73'

Αλλαγή

Ο Κίκε Σαβέριο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

73'

Αλλαγή

Ο Μανού Γκαρθία βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιαννης Φετφατζίδης.

73'

Αλλαγή

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νέβεν Τζούρασεκ.

74'

Πολύ κακό σουτ του Ιωαννίδη, πήγε αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

72'

Καλή στιγμή για τον Άρη. Οι παίκτες των γηπεδούχων βγήκαν στην κόντρα, ο Σουλεϊμάνοφ έδωσε στον Μανού, αλλά το σουτ του δεν ήταν τόσο καλό.

Μετά το γκολ που σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στο ολέθριο λάθος του Μπράμπετς, ο Παναθηναϊκός έχει πάρει μέτρα προς τα πίσω και ο Αρης την κατοχή.

70'

Ο Νταρίντα έκανε δύο σουτ, το πρώτο χτύπησε σε σώματα αμυντικών και το δεύτερο πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Εκτέλεση μεγάλης κλάσης από τον Σπόραρ! Ο Σλοβένος τελείωσε τη φάση με έναν τρόπο που δείχνει τη δεινότητα του.

Στο άλλο παιχνίδι η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ κόντρα στον ΠΑΟΚ, χάρη στο γκολ του Γκατσίνοβιτς.

62'

Ο Μπερνάρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

62'

ΓΚΟΟΟΟΛ ο Παναθηναϊκός 1-0 με τον Σπόραρ. Οι Πράσινοι έκλεψαν στη μεσαία γραμμή, ο Σλοβένος φορ πήρε την μπάλα και με ένα πολύ ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πρώτη κίνηση του Μάντζιου ο Βερστράτε αντί του Ζουλ. Φρέσκα πόδια με ένα αμυντικό μέσο με διαφορετικά χαρακτηριστικά όμως απο τον Καμερουνέζο.

59'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπίργκερ Φερστράετε.

59'

Κίτρινη κάρτα για τον Άνταμ Τσέριν.

60'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βαγιανίδης έκανε μια παράλληλη πάσα, αλλά ήταν πιο δυνατή και ο Σπόραρ δεν την πρόλαβε.

Ο Σκοπιανός ρέφερι Στάβρεφ κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει την ανασταλτική προσπάθεια των παικτών του Άρη. Ο Οντουμπάτζο χτύπησε τον Μπερνάρ στο πρόσωπο και αντί για φάουλ και κίτρινη, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Φαινομενικά ακατανόητη η απόφαση του Τερίμ στην ανάπαυλα. Ο Παναθηναϊκός έχει αδειάσει στη μεσαία γραμμή και πλέον είναι ευάλωτος σε κάθε αντεπίθεση.

55'

Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε ένα σουτ από δύσκολο σημείο και δεν απείλησε τον Ντραγκόφσκι.

52'

Ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα.

Ο Μορόν υποδέχεται πολλές μπάλες και μοιράζει σωστά το παιχνίδι στα ανεβάσματα των συμπαικτων του, δημιουργώντας ωραίες συνεργασίες, χωρίς όμως καλή τελική πάσα.

52'

Φάουλ για τον Παναθηναϊκό σε καλό σημείο για γέμισμα.

Σύστημα 3-5-2 πλέον για τον Παναθηναϊκό, μετά την αλλαγή του Σπόραρ με τον Παλάσιος. Ο Αράο γυρίζει κεντρικός στόπερ και τριάδα στον "άξονα" με τους Μπερνάρ, Μπακασέτα και Τσέριν.

46'

Αλλαγή

Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

47'

Ο Νταρίντα έκανε ένα σουτ, αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού έκοψε.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Έναρξη δευτέρου μέρους.

Ο Άρης είναι ανώτερος, πιο παθιασμένος και ξέρει τι θέλει. Ο Παναθηναϊκός μοιάζει να έχει ξεμείνει από έμπνευση και ενέργεια, μετά τα δύο συνεχόμενα ντέρμπι.

Ένταση στον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα στους ανθρώπους των δύο ομάδων. Ο Ιωαννίδης είχε έντονο διάλογο με τον προπονητή του Άρη, Άκη Μάντζιο, αλλά δεν δόθηκε συνέχεια στο επεισόδιο.

Τέλος πρώτου μέρους. Άρης - Παναθηναϊκός 0-0.

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Βορειομακεδόνας ρέφερι Στάβρεφ σφυρίζει μεροληπτικά υπέρ των γηπεδούχων μέχρι τώρα. Το προηγούμενο πάτημα στον Παλάσιος, όμως μόνο δεν το τιμώρησε με κάρτα, αλλά δεν έδωσε καν το φάουλ. Αντιθέτως, "κιτρίνισε" πολύ εύκολα τον Γεντβάι και τον Βαγιαννίδη, τον δεύτερο χωρίς καν να έχει κάνει φάουλ.

45+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Λορέν Μορόν.

Ο Αρης έχει επιχειρήσει αρκετές φορές να παίξει μεγάλες διαγώνιες πάσες στα ανεβάσματα του Φεράρι.

42'

Καλή σέντρα του Οντουμπάτζο, ο Μορόν δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις

38'

Κίτρινη κάρτα για τον Τιν Γεντβάι.

40'

Σέντρα σουτ του Φεράρι από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι.

37'

Ο Παλάσιος έκανε ένα ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό.

36'

Καλή εκτέλεση του Μπακασέτα, ο Αράο πήρε μια κεφαλιά αλλά την έδιωξε η άμυνα του Άρη.

Επιθετικά ο Μπερνάρ δεν έχει προσφέρει το παραμικρό, ο Παλάσιος αναλώνεται σε ανούσιο πρέσινγκ και μόνο ο Ιωαννίδης κάνει ότι μπορεί, με ατομικές προσπάθειες.

35'

Καλή ευκαιρία για τον Άρη. Μετά από κόντρες, ο Μορόν πήρε την μπάλα, βγήκε τετ α τετ αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε.

Είναι το δεύτερο φάουλ που ο Σκοπιανός ρέφερι υποδεικνύει έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, χωρίς να υπάρχει παράβαση. Δύο ανάποδα σφυρίγματα. Προηγουμένως ο Μορόν τράβαγε τον Ακαϊντίν και ο Στάβρεφ έδωσε φάουλ υπέρ του Ισπανού. Τώρα ο Γεντβάι βρήκε μπάλα προ του Σαβέριο και ο Στάβρεφ έδωσε νέο φάουλ.

33'

Έξυπνη εκτέλεση από τον Φαμπιάνο, που σούταρε κάτω από το τείχος, αλλά ο Ντραγκόφσκι ήταν στη θέση του και μπλόκαρε με ευκολία.

32'

Φάουλ για τον Άρη σε καλό σημείο.

30'

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

Είναι προφανές ότι ο Ακαιντίν επιδιώκει να εκνευερίσει με το δυνατο του παιχνίδι τον Μορόν, τραβώντας τον τουλάχιστον τρεις φορές απο τη φανέλα. Απορίας άξιον πως δεν έχει χρεωθεί ακόμη με κάρτα

26'

Κακή εκτέλεση φάουλ του Μορόν, δεν ανησύχησε τον Ντραγκόφσκι.

21'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργος Βαγιαννίδης.

Συνεχίζει να μην είναι συμπαγής ανασταλτικά ο Παναθηναϊκός. Ο Ακαϊντίν που εξουδετέρωσε Λιβάι Γκαρσία και Ελ Κααμπί, αντιμετωπίζει προβλήματα με τον Μορόν.

Η φάση του Μορόν απο την πάσα στην πλάτη του Γεντβάι από τον Νταρίντα, είμαι ξεκάθαρα εντολή τυ Μάντζιου.

18'

Κεφαλιά του Ιωαννίδη στο πρώτο δοκάρι, μπλοκάρει εύκολα ο Κουέστα.

17'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μορόν βγήκε τετ α τετ, μετά από πάσα του Νταρίντα, αλλά ο Ντραγκόφσκι τον «νίκησε». Στη συνέχεια ο Μανού έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Πολωνός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

15'

Καλή η εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Κουέστα.

12'

Απαντά ο Παναθηναϊκός. Ο Ιωαννίδης βγήκε σε πλάγια θέση, έκανε ένα σουτ η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τρία σερί σκληρά μαρκαρίσματα παικτών του Άρη, ο Βορειομακεδόνας διαιτητής Στάβρεφ δείχνει αδικαιολογητη ανοχή στη σκληρότητα τους.

11'

Πολύ καλό ξαφνικό σουτ του Μορόν, η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

10'

Δεν έχει γίνει καμία μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής.

8'

Ο Μπακασέτας βρέθηκε στο έδαφος, μετά από μαρκάρισμα του Νταρίντα. Σηκώνεται ο Έλληνας μέσος.

Ο Αρης επιλέγει να περιμένει τον Παναθηναϊκό στο δικό του μισό και να κλέψει μπάλες για να φύγει στη γρήγορη επιθετική μετάβαση, αφήνοντας την κατοχή στον αντίπαλό του.

6'

Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τον Παναθηναϊκό.

4'

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τον Άρη.

1'

Έναρξη αγώνα

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Να θυμίσουμε τις ενδεκάδες

Το ερωτηματικό που υπήρχε για το μέγεθος του ροτέισον απο τον Μάντζιο απαντήθηκε με τις επιλογές του έλληνα τεχνικού που δαιτηρεί όλους τους βασικούς μέσα και επαναφέρει τόσο τον Φαμπιανο όσο και τον Μάνου Γκαρθία. Εκτός τελικής 20άδας απο τους 22 που είχε πάρειμαζί του ο Μάντζιος, έμειναν ο Φατόρε με τον Σαμόρα.

64 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

21 ΝΙΚΕΣ ΑΡΗΣ

19 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

24 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΓΚΟΛ: 61-66

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

Στη σειρά των Stoiximan Super League Playoffs των τεσσάρων τελευταίων χρόνων ο Παναθηναϊκός δεν έχει ηττηθεί στις επισκέψεις του στην έδρα του Άρη, όπου δεν έχει δεχθεί ούτε γκολ. Υπάρχουν δύο λευκές ισοπαλίες και δύο νίκες των Πρασίνων με 1-0.Ο Άρης έχει μια νίκη στην έδρα του Παναθηναϊκού, ενώ υπάρχει μια ισοπαλία (1-1) και δύο νίκες των Πρασίνων.

Οι δύο ομάδες πήραν από μια νίκη στην έδρα τους στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και η επικράτηση του Άρη στον Α’ Γύρο έσπασε ένα σερί που είχε δημιουργήσει ο Παναθηναϊκός με πέντε νίκες και δύο ισοπαλία σε επτά ματς και στις δύο έδρες.

Υπάρχουν δέκα αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες που έχουν ολοκληρωθεί χωρίς γκολ με γηπεδούχο τον Άρη.

Η νίκη του Παναθηναϊκού με 1-0 είναι το πιο συχνό σκορ με έντεκα εμφανίσεις. Το συνηθισμένο σκορ στις νίκες του Άρη είναι το 2-1, αποτέλεσμα με το οποίο έκανε τις δύο πρώτες του επί των Πρασίνων και στη συνέχεια έφτασε τις επτά με αυτό το σκορ.

Ο Τερίμ διατηρεί τον Αράο στη μεσαία γραμμή, για να πάρει από τον Βραζιλιάνο όχι μόνο την αποτελεσματικότητα στην άμυνα και τη δυνατότητα να μετατραπεί σε τρίτο στόπερ. Αλλά και τις δημιουργικές αρετές του Αράο, αφού ο Βραζιλιάνος προωθείται συχνά και λειτουργεί ως έξτρα λύση στην επίθεση. Κάτι που δεν κάνει ο Ρούμπεν Πέρεθ.

Διαιτητής: Στάβρεφ
Βοηθοί: Κονσταντίνοφ, Πετρέσκι
VAR: Μπέμπεκ, Νικολακάκης
4ος διαιτητής: Χρ.Βεργέτης

Η βαθμολογία της Stoiximan Super League:

Ο Άρης είναι βαθμολογικά αδιάφορος ενώ από την άλλη το «τριφύλλι» θέλει πάση θυσία το τρίποντο. Όχι μόνο για να μείνει στο παιχνίδι της κατάκτησης του πρωταθλήματος αλλά και για να περάσει ξανά τον Ολυμπιακό που σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση μετά τη νίκη κόντρα στη Λαμία.

Το παιχνίδι αποτελεί μία πρόβα τελικού αφού οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στο τελευταίο παιχνίδι του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας, το οποίο θα διεξαχθεί στις 18 Μαΐου.

Καλησπέρα. Μόνο δύο αλλαγές σε πρόσωπα, καμία μεταβολή από τον Τερίμ στην τακτική του Παναθηναϊκού, σε σύγκριση με το αθηναϊκό ντέρμπι. Η μία αλλαγή είναι υποχρεωτική, αφού ο Κώτσιρας νοσεί με ίωση και τον αντικαθιστά ο Βαγιαννίδη. Η δεύτερη επιλογή του προπονητή, αφού ο Βέρμπιτς δεν ικανοποίησε εναντίον της ΑΕΚ και ο Παλάσιος που εξέτισε την ποινή του επανέρχεται στην ενδεκάδα.

Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός προέρχεται από μία πολύ σημαντική νίκη, αφού την περασμένη αγωνιστική επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1.

Ο Άρης προέρχεται από ήττα κόντρα στον Ολυμπιακό, με τους «κίτρινους» να χάνουν στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 3-0 από τους «ερυθρόλευκους».

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάντζιο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζιλ, Νταρίντα, Γκαρθία, Σουλεΐμάνοφ, Σαβέριο, Μορόν.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Τσέριν, Παλάσιος, Αράο, Ιωαννίδης.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Άρη με τον Παναθηναϊκό για την 4η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Superleague.