Δημήτρης Χούπης 17:14 - 28.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:30 - 28.04.2024

Ο Άρης έκοψε τον τίτλο από τον Παναθηναϊκό, τον μπλέκει για την Ευρώπη
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

22:27 - 28.04.2024

Με ένα γκολ του Ζαμόρα στα 70 δευτερόλεπτα, ο Άρης νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό και του έκοψε τα όνειρα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Σε κίνδυνο πλέον το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» του Τριφυλλιού.

90+2'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Τάσος Μπακασέτας.

90+4'

Κίτρινη κάρτα για τον Χουλιάν Κουέστα.

90+6'

Κίτρινη κάρτα για τον Μάρτιν Μοντόγια.

Βαθμολογικό κίνητρο δεν είχε ο Αρης αλλά η ψυχολογική ώθηση που του δίνει εν όψει τελικού είναι το μεγάλο σημερινό κέρδος απο τη νίκη στη Λεωφόρο.

90+8'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος αγώνα. Ο Άρης πήρε τη νίκη με 1-0 στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού.

90'

Επτά λεπτά καθυστερήσεις

89'

Κίτρινη κάρτα για τον Φίλιπ Τζούριτσιτς.

Είναι εμφανές ότι έχει σωθεί το... καντήλι του Παναθηναϊκού. Κρίμα και πλέον κινδυνεύει και για την ευρωπαϊκή συμμετοχή.

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

86'

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζούριτσιτς έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και αμέσως μετά ο Ιωαννίδης σούταρε πάνω στον Κουέστα από το σημείο του πέναλτι.

84'

Πολύ κακό σουτ του Μαντσίνι, πέρασε αρκετά έξω.

82'

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να πιέζει για να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

79'

Αλλαγή

Ο Βίτορ Ούγκο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Βαγιαννίδης.

79'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τσέριν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φίλιπ Τζούριτσιτς.

76'

Κίτρινη κάρτα για τον Ντάνιελ Μαντσίνι.

Ο Τερίμ κατάφερε να μπλέξει την ομάδα του με την ακατανόητη επιλογή των τριών κλασικών στράικερ. Άδειασε το κέντρο του Παναθηναϊκού, η μπάλα πάει μπροστά μόνο με "γιόμες".

Εξαιρετικό ματς απο τον Ζουλ που βγαίνει γιαιτί δεν έχει άλλα κουράγια. Λιγα πράγματα απο τον Σουλεϊμάνοφ. Ο Φετφατζίδης μπαίνει για να κρατήσει λίγο μπάλα μετά την έξοδο του Μάνου Γκαρθία.

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Σέικ Ντουκουρέ.

71'

Ο Κώτσιρας έκανε μια σέντρα, ο Γερεμέγιεφ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Ρόουζ, κατευθύνθηκε προς την εστία αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε.

72'

Αλλαγή

Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Φετφατζίδης.

72'

Αλλαγή

Ο Ζαν Ζιλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέικ Ντουκουρέ.

69'

Διπλή καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπακασέτας αρχικά σούταρε, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε και στη συνέχεια το σουτ του Κώτσιρα πήγε άουτ.

Ιωαννίδης, Γερεμέγεφ και Σπόραρ κινούνται σε λίγα τετραγωνικά μέτρα και μπερδεύονται. Κακή η απόφαση του Τερίμ.

66'

Αλλαγή

Ο Αλβάρο Ζαμόρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λορέν Μορόν.

65'

Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Μοντόγια μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή προσπάθησε να σουτάρει, κάτι που έκανε αμέσως μετά ο Ζαμόρα, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ακατανόητο το ρίσκο του Τερίμ, να παίξει με τρεις αργούς και ογκώδεις επιθετικούς. Πως θα πάει η μπάλα μπροστά;

65'

Έχει πέσει ο ρυθμός στον αγώνα.

63'

Κίτρινη κάρτα για τον Γουίλιαν Αράο.

62'

Αλλαγή

Ο Τόνι Βιλένα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

62'

Ο Μπακασέτας έδωσε κάθετη στον Βιλένα, αλλά λίγο πριν σουτάρει κόπηκε από την άμυνα του Άρη.

Δεύτερο σερί παιχνίδι που ο Αρης δεν παίρνει τίποτα απο τον Σαβέριο. Ο Μάντζιος το γυρίζει σε 3-5-2 με την προσθήκη του Ρόουζ. Για να δούμε πως θα λειτουργήσει αυτό.

59'

Αλλαγή

Ο Κίκε Σαβέριο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νέβεν Τζούρασεκ.

59'

Αλλαγή

Ο Μανού Γκαρθία βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λίντσεϊ Ρόουζ.

O Παναθηναϊκός δεν βρίσκει οργανωμένες επιθέσεις και τα περιμένει όλα από ατομικές εξάρσεις.

57'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιάκουμπ Μπράμπετς.

Απίστευτη διπλη ευκαιρία του Αρη με φοβερή εκτέλεση του Σαμόρα. Στο ριμπάουντ ο Μάνου Γκαρθία προσπάθησε να εκτελέσει με τη μια.

54'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μλαντένοβιτς έκανε ένα γύρισμα, αλλά ο Σπόραρ εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Θα πάρει μεγάλα ρίσκα ο Παναθηναϊκός και θα μείνει εκτεθειμένος στην άμυνα, όπως συνέβη τώρα. Η ΑΕΚ ηττήθηκε, αλλά ο Παναθηναϊκός χάνει και αυτός...

52'

Κίτρινη κάρτα για τον Φαμπιάνο Λέισμαν.

51'

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ζαμόρα έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μανού Γκαρθία έστειλε την μπάλα άουτ.

Σημαντικό για τον Αρη να αντέξει στην πίεση που θα του ασκήσει ο Παναθηναϊκός, έχοντας προσθέσει και δευτερο επιθετικό. Τρίτη κάρτα του Ζουλ που δεν παίζει με τη Λαμία.

49'

Ο Σπόραρ έκανε ένα σουτ, αλλά ο Κουέστα και πάλι μπλόκαρε εύκολα.

48'

Ψαλιδάκι του Βιλένα, μπλόκαρε εύκολα ο Κουέστα.

Η ανατροπή του ΠΑΟΚ στην Τούμπα κόντρα στην ΑΕΚ έφερε πανηγυρισμούς στη Λεωφόρο.

47'

Κίτρινη κάρτα για τον Ζαν Ζιλ.

46'

Αλλαγή

Ο Δημήτρης Λημνιός βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

46'

Αλλαγή

Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Τα σφυρίγματα είναι απολύτως δικαιολογημένα. Οι οπαδοί αποδοκιμάζουν τους παίκτες, αφού μοιάζουν υπνωτισμένοι.

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην Τούμπα η ΑΕΚ έκανε το 1-2 με τον Βίντα.

45'

Ένα λεπτό καθυστερήσεις

Ο Αρης έχει χάσει σχεδόν όλες τις μάχες στον αέρα στις στατικές φάσεις του Παναθηναϊκού. Εχει όμως ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά το ματς.

41'

Ο Ούγκο πήρε μια τρίτη κεφαλιά, μετά από στημένο του Μπακασέτα, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

38'

Συνεχίζεται ο αγώνας.

37'

Το παιχνίδι έχει διακοπεί γιατί ο Λημνιός είναι στο έδαφος.

35'

Ο Ιωαννίδης λίγο έξω από την περιοχή έκανε ένα αδύναμο σουτ, με τον Κουέστα να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα.

29'

Η τρίτη φορά που ο Παναθηναϊκός απειλεί από κόρνερ. Ο Μπακασέτας το εκτέλεσε, αυτή τη φορά όμως ο Αράο έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε πάνω από την εστία του Κουέστα.

Με ανασταλτική συμπεριφορά που παραπέμπει σε παιδική χαρά, με παιδαριώδη ατομικά λάθη, πρωτάθλημα δεν παίρνεις. Για να τα λέμε όλα.

Ο Σαμόρα έβαλε το δύσκολο και χάνει το εύκολο γκολ στο τραγικό λάθος του Ντραγκόφσκι. Ο Αρης χάνει τεράστια ευκαιρία να το κάνει ακόμη πιο δύσκολο στον Παναθηναϊκό.

23'

Ο Λημνιός έκανε μια σέντρα, ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η άμυνα του Άρη έκοψε.

21'

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ντραγκόφσκι έκανε ένα λάθος, ο Ζαμόρα όμως έκανε ένα αδύναμο σουτ το οποίο έσωσε ο Ούγκο.

19'

Ο Ούγκο πήρε ξανά μια κεφαλιά, αλλά ο Μπράμπετς έδιωξε πριν η μπάλα πάει στα δίχτυα.

18'

Ο Βέρμπιτς έκανε ένα σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε με το κεφάλι.

Πρώτη φορά είναι φέτος τόσο έντονα τα συνθήματα κατά του Γιάννη Αλαφούζου από τους οργανωμένους.

17'

Ο Μπακασέτας έκανε μια δυνατή εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Κουέστα έδιωξε με γροθιές.

Ο Αρης μετά το γκολ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και βρίσκεται σε θέση άμυνας, ψάχνοντας προφανώς μια καλή αντεπίθεση, όπως στην επιθετική μετάβαση και το σουτ του Σουλεϊμάνοφ. Αυτό βέβαια προυποθέτει υψηλή συγκέντρωση στην άμυνα.

14'

Οι παίκτες του Άρη βγήκαν στην κόντρα, ο Σουλεϊμάνοφ έκανε μια κούρσα, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.

Ο Παναθηναϊκός κάνει τη μία φάση μετά την άλλη, προσπαθεί να ισοφαρίσει, ανεπιτυχώς μέχρι στιγμής.

11'

Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τσέριν βρέθηκε στην περιοχή, έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κουέστα.

9'

Ο Βέρμπιτς από αριστερά έκανε μια παράλληλη σέντρα, αλλά ο Λημνιός δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

8'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ούγκο έκανε μια κεφαλιά αλλά ο Κουέστα απέκρουσε.

7'

Ο Ιωαννίδης έκανε προσπάθεια να μπει στην περιοχή, αλλά ο Οντουμπάτζο τον έκοψε και ο Παναθηναϊκός κέρδισε κόρνερ.

Η χρησιμοποίηση του Σαμόρα στην κορυφή ήταν το πείραμα του Ακη Μάντζιου στο σημερινό ματς και με το καλημέρα, δικαιώνει τον έλληνα τεχνικό με το... σεντερφορίσιο του γκολ.

Τέταρτο ματς στη Λεωφόρο, τέταρτο ματς που ο Παναθηναϊκός δέχεται πρώτος γκολ. Με όποια λέξη και να το περιγράψουμε, δεν μπορούμε να αποδώσουμε την αδυναμία των παικτών του Τριφυλλιού.

2'

Ο Μανού Γκαρθία έδωσε την ασίστ για το γκολ.

2'

ΓΚΟΟΟΟΛ ο Άρης 1-0. Ο Μανού Γκαρθία έβγαλε μια σέντρα και ο Ζαμόρα με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 1-0.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Πολλοί λένε για προσομοίωση του τελικού του Κυπέλλου. Στην πραγματικότητα, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το ματς έχει μονόπλευρο ενδιαφέρον, αφού ο Παναθηναϊκός "καίγεται" για τη νίκη λόγω της βαθμολογίας. Ψηλότερα και χαμηλότερα. Ο Άρης δεν έχει κανένα κίνητρο σήμερα.

Είκοσι λεπτά ακόμα για την έναρξη του αγώνα.

Αυτό σημαίνει πως στο "6" θα παίξει ο Άνταμ Τσέριν, έχοντας δίπλα του τον Τόνι Βιλένα. Παίρνει ευκαιρία ο Ολλανδός, σε ένα άκρως δημιουργικό δίδυμο, που όμως υστερεί ανασταλτικά.

Καλησπέρα από το "Απόστολος Νικολαΐδης". Ο Φατίχ Τερίμ παρατάσσει μία ενδεκάδα χωρίς αμυντικό χαφ, διότι χρησιμοποιεί τον Αράο στα μετόπισθεν λόγω των απουσιών Ακαϊντίν και Γεντβάι, ενώ δεν εμπιστεύτηκε τον Ρούμπεν ή τον Ζέκα.

Η ΑΕΚ έχει ισοφαρίσει στην Τούμπα χάρη στο ωραίο γκολ του Πινέδα.

Το εντυπωσιακό στατιστικό του παιχνιδιού είναι ότι τα τελευταία τρία ματς έχουν λήξει με το ίδιο σκορ, 2-0. Οι δύο νίκες ήταν του Παναθηναϊκού και η μία του Άρη.

Το παιχνίδι στην Τούμπα έχει μια μικρή καθυστέρηση, λόγω ενός πανό που έχουν ανεβάσει οι οπαδοί του ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός στο προηγούμενο παιχνίδι γνώρισε «βαριά» ήττα με 0-3 από την ΑΕΚ στην OPAP Arena, ενώ ο Άρης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στον Ολυμπιακό στο Βικελίδης.

Από την άλλη το παιχνίδι αυτό μπορεί να θεωρηθεί πρόβα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ενόψει του τελικού Κυπέλλου Ελλάδος Betsson με τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός σήμερα παίζει ίσως το τελευταίο «χαρτί» για τη μάχη του τίτλου. Οι Πράσινοι βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 71 βαθμούς και η ΑΕΚ είναι στην κορυφή με 75.

Στον πρώτο γύρο ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τη νίκη με 2-0 στη Θεσσαλονίκη χάρη στο γκολ του Σπόραρ και το αυτογκόλ του Μπράμπετς.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, – Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, – Ζουλ, Νταρίντα, – Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία, Σαβέριο, – Σαμόρα.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού:

Νωρίτερα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-1 της Λαμίας, ενώ σε λίγα λεπτά ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί την ΑΕΚ στην Τούμπα.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Άρη για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Superleague.