LIVE: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:19 - 28.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:48 - 28.04.2024

Μείνετε στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο του ματς.

Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι που τα είχε όλα. ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή στην ανατροπή (3-2) και παραμένει ολοζώντανος στη μάχη του τίτλου!

Λήξη στο ντέρμπι της Τούμπας (3-2)!

90+3'

Αλλαγή

Ο Τάισον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βιεϊρίνια.

90+9'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

90+9'

Δευτερόλεπτα απομένουν για τη λήξη.

90+6'

Ο Ντεσπόντοφ εκτελεί το κόρνερ, άστοχη η κεφαλιά του Κουλιεράκη.

90+6'

Επικίνδυνη εκτέλεση από τον Ντεσπόντοφ, ο Γιόνσον παραχώρησε το κόρνερ.

Επιτέλους ο ΠΑΟΚ βγάζει πάθος και αντίδραση σε ένα ματς! Επιτέλους!

90+4'

Ο Ντεσπόντοφ κέρδισε το φάουλ από τον Γιόνσον.

Τρία γκολ σε τόσο κρίσιμο παιχνίδι είναι πολλά για την ΑΕΚ. Πάρα πολλά.

90+3'

7 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1'

Ο Σάστρε έπιασε μία «βολίδα», η μπάλα βρίσκει μεταξύ Σαμάτα και Γιόνσον και καταλήγει στη δεξιά γωνία του Αθανασιάδη.

90'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε αρχικά και ο Σάστρε έπιασε μία σουτάρα στην επαναφορά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ κάνει την ανατροπή στην ανατροπή (3-2)!

90'

Ο Σαμάτα σέντραρε, ο Αθανασιάδης με γροθιές παραχώρησε το κόρνερ.

89'

Κίτρινη κάρτα για τον Στίβεν Τσούμπερ.

Πολύ φτηνό το διπλό λάθος που έκανε ο Κάλενς στην ισοφάριση του ΠΑΟΚ. Ειδικά για την κρισιμότητα του ματς.

88'

Ένταση ανάμεσα σε Κουλιεράκη και Γκαρσία, έχουμε συνέχεια.

85'

Ο ΠΑΟΚ αναμένεται να πάρει ρίσκα και η ΑΕΚ θέλει να εκμεταλλευτεί τα κενά με σκοπό να «κλειδώσει» το πρωτάθλημα.

83'

«Θρίλερ» αναμένονται τα τελευταία λεπτά σε ένα απολαυστικό ντέρμπι...

81'

Ο Κάλενς έκανε άτσαλο διώξιμο και στη συνέχεια δεν υπολόγισε σωστά, ο Σαμάτα έστρωσε στον «Ντέλια» όντας με την πλάτη στην εστία και ο νεαρός μεσοεπιθετικός του Δικεφάλου εκτέλεσε ιδανικά στην δεξιά γωνία του Αθανασιάδη από κοντινή απόσταση για το 2-2.

Απίθανος ο Κωνσταντέλιας σήμερα, απλά συγκλονιστικός, δίνει ό,τι έχει και δεν έχει μέσα στο χορτάρι.

81'

Ο Σαμάτα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

81'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει άμεσα με τον Κωνσταντέλια.

80'

Αρκετές αλλαγές από τους δύο προπονητές. Έχει κάνει την εμφάνισή της και η κούραση.

Λογικό να βάλει ο Αλμέιδα τον Πινέδα δεξί μπακ, αντί του Ρότα που είχε και κίτρινη κάρτα και ήταν κουρασμένος.

78'

Αλλαγή

Ο Λάζαρος Ρότα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λιβάι Γκαρσια.

78'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στίβεν Τσούμπερ.

Ο Βίντα για μια ακόμα φορά φέτος έπαιξε ως σέντερ φορ. Κινήθηκε μ' αυτόν τον τρόπο, εκτέλεσε μ' αυτόν τον τρόπο.

77'

Αλλαγή

Ο Στέφαν Σβαμπ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαγκομέντ Οζντόεφ.

77'

Αλλαγή

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κίριλ Ντεσπόντοφ.

77'

Υπήρξε έλεγχος κι από το VAR, το γκολ μετράει κανονικά!

75'

Γκολ-τίτλου από τον Κροάτη στόπερ.

75'

Ο Χατζισαφί εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Σβαμπ πήγε να βάλει άθελά του αυτογκόλ, όμως ο Κοτάρσκι δήλωσε αρχικά «παρών», ενώ ο Βίντα στην επαναφορά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-2).

75'

ΓΚΟΛ η ΑΕΚ κάνει την ανατροπή στην Τούμπα (1-2)!

Ο ΠΑΟΚ αρχίζει και χάνει μέτρα στο γήπεδο και προφανώς αυτό μόνο καλό δεν είναι, αφού δείχνει να χάνει την ένταση του.

75'

Έχουμε συνέχεια στο ντέρμπι.

72'

Αναψαν τα αίματα... στους πάγκους.

71'

Από την άλλη η ΑΕΚ ψάχνει ένα δεύτερο γκολ, όμως ο βαθμός της ισοπαλίας θα την... βολέψει περισσότερο σε σχέση με τον ΠΑΟΚ.

70'

20 λεπτά απομένουν μέχρι το 90λεπτο. Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται γκολ αν θέλει να παραμείνει ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου. Γι΄ αυτό και βιάζεται...

70'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Τόμας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σαμάτα.

70'

Υπάρχει οφσάιντ, τελείωσε η φάση για την ΑΕΚ.

69'

Ο Άμραμπατ κέρδισε το κόρνερ.

69'

Αυτή είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος.

68'

Τρομερή επέμβαση του Αθανασιάδη! Ο Κωνσταντέλιας δοκίμασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Έλληνα κίπερ, ο οποίος τον σταμάτησε εντυπωσιακά.

O ΠΑΟΚ ελέγχει τον ρυθμό, κυκλοφορεί σωστά την μπάλα, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

66'

Ο Αλμέιδα θέλει να φρεσκάρει την ομάδα του με αυτές τις αλλαγές.

65'

Οι Θεσσαλονικείς απειλούν κυρίως με στημένες φάσεις.

Λογικό να κάνει γρήγορα τις κινήσεις του από τον πάγκο ο Αλμέιδα, διότι και ο Αραούχο και ο Ελίασον, έδειχναν να βγάζουν και κούραση και έλλειψη καθαρού μυαλού.

65'

Αλλαγή

Ο Σέρχιο Αραούχο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

65'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Ελίασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νορντίν Άμραμπατ.

65'

Κακή εκτέλεση από τον Τάισον, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ εύκολα.

64'

Ο ΠΑΟΚ πιέζει την ΑΕΚ στην επανάληψη και ψάχνει το γκολ. Ο Ζίβκοβιτς κέρδισε το φάουλ από τον Αραούχο.

64'

Κίτρινη κάρτα για τον Σέρχιο Αραούχο, για το φάουλ στον Ζίβκοβιτς.

61'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο κι αυτό για τους γηπεδούχους.

Δεν είναι καλή η εικόνα της ΑΕΚ σ' αυτό το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν κρατάει μπάλα σωστά και δίνει πολλές στατικές φάσεις στον ΠΑΟΚ.

60'

Το εκτέλεσε ο Τάισον, ο Βίντα με το κεφάλι έδιωξε σε κόρνερ.

60'

Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο 2ο μέρος.

59'

Ο Σβαμπ κέρδισε το φάουλ από τον Γιόνσον, σε καλό σημείο για τον Δικέφαλο.

56'

Έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ, στην εκτέλεση του Τάισον.

56'

Ο Γιόνσον έκοψε τον «Ντέλια» και παραχώρησε το κόρνερ.

Είναι αλήθεια πως ο ΠΑΟΚ έχει μπει καλά στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με τα περισσότερα του ξεκινήματα στην επανάληψη φέτος.

54'

Οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ που θα θα τους βάλει μπροστά στο σκορ. Καθοριστικό ρόλο έχει παίξει μέχρι στιγμής η καλή ανασταλτική λειτουργία και των δύο.

Εξακολουθούν οι παίκτες του ΠΑΟΚ να βάζουν πολλούς παίκτες και να πατάνε εύκολα την περιοχή της ΑΕΚ και αυτό πρέπει να αντιμετωπιστεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

51'

Επικίνδυνο γύρισμα του Χατζισαφί από τα αριστερά, έδιωξε έγκαιρα ο Κεντζιόρα.

49'

Σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

47'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

47'

Ο Σβαμπ παραχώρησε το κόρνερ για την ΑΕΚ.

46'

Αλλαγή

Ο Γιόνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουάν Σάστρε.

46'

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο.

Το πρώτο 45λεπτο στο ντέρμπι ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν μία μεγάλη «μάχη». Ο ΠΑΟΚ με «όπλο» την έδρα του μπήκε δυναμικά και βρήκε γκολ με το καλημέρα. Στη συνέχεια η ΑΕΚ έδειξε τα... δόντια της, πίεσε και ισοφάρισε, ενώ έφτασε κοντά και στην ολική ανατροπή. Στα τελευταίο 10λεπτο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση κι έγιναν απειλητικοί.

45+3'

Λήξη ημιχρόνου στην Τούμπα (1-1).

45'

Δύο είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Αν ο ΠΑΟΚ καταφέρει να βελτιώσει το ανασταλτικό του κομμάτι στο δεύτερο μέρος τότε πολλά πράγματα μπορούν να πάνε καλά για τον ίδιο.

Είναι ένα ζήτημα για την ΑΕΚ πως στο τελευταίο τέταρτο, ο ΠΑΟΚ πατάει πολύ εύκολα στην περιοχή της.

44'

Ο Τάισον ανέλαβε την εκτέλεση, ο Γιόνσον κέρδισε το επιθετικό φάουλ.

43'

Φάουλ του Κάλενς πάνω στον Τόμας.

41'

Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντέλια, για το μαρκάρισμα.

41'

Η ΑΕΚ θέλησε να κάνει τη ζημιά στην αντεπίθεση. Καθοριστικό το φάουλ του Κωνσταντέλια πάνω στον Ελίασον.

40'

ΑΠΙΘΑΝΗ επέμβαση του Αθανασιάδη! Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα δεξιά για τον αμαρκάριστο Σβαμπ, ο οποίος βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής και απείλησε με το κεφάλι. Έδιωξε σε κόρνερ ο Έλληνας κίπερ.

38'

Κίτρινη κάρτα στον Γιόνι Ότο, για μαρκάρισμα στον Αραούχο.

Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ μετά το γκολ του Κωνσταντέλια.

Eίναι σαφές πως oι στημένες φάσεις θα παίξουν τον ρόλο τους στο σημερινό ματς για τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να ποντάρει πολλά σε αυτές.

37'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς το εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά και ο Αθανασιάδης βρήκε την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι.

36'

Επικίνδυνη σέντρα του Τάισον από τα αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Χατζισαφί με το κεφάλι.

Προσωρινή ήταν αυτή η αλλαγή θέσεων, με τον Πινέδα να επιστρέφει αριστερά και τον Ελίασον δεξιά.

Φαίνεται ο Αλμέιδα να έχει στείλει τον Πινέδα δεξιά και να έχει φέρει τον Ελίασον αριστερά.

32'

Ο Αραούχο πάτησε περιοχή και πλάσαρε στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι από το σημείο του πέναλτι, ο Κροάτης δηλώνει «παρών».

31'

Ο Ζίβκοβιτς το εκτέλεσε, η άμυνα της ΑΕΚ παραχώρησε το κόρνερ.

30'

Ο Κουλιεράκης πήρε μέτρα και κέρδισε το φάουλ από τον Πόνσε.

Από τον ΠΑΟΚ για την ώρα λείπει η τελική πάσα. Λείπει αυτή η πάσα που θα βγάλει κάποιον παίκτη φάτσα με τον Αθανασιάδη.

27'

Ο Αραούχο θέλησε να αιφνιδιάσει τον Κοτάρσκι με ένα μακρινό πλασέ από τα αριστερά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

25'

Ο Ζίβκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση από τα αριστερά, άστοχη η κεφαλιά του Κεντζιόρα.

25'

Ο Κωνσταντέλιας πάτησε περιοχή και κέρδισε το κόρνερ από τον Γιόνσον.

24'

24 λεπτά στην Τούμπα, το 1-1 παραμένει σε ένα απολαυστικό ντέρμπι μέχρι στιγμής.

23'

Η ΑΕΚ έχει κλείσει πολύ καλά τους χώρους στην άμυνά της.

21'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπράντον Τόμας, λόγω διαμαρτυρίας.

Η ΑΕΚ έχει βρει την ισορροπία της και πλέον αρχίζει να κάνει το δικό της παιχνίδι.

20'

Κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Ρότα για φάουλ στον Κωνσταντέλια.

19'

Τεράστια επέμβαση του Κοτάρσκι! Ο Ελίασον σέντραρε από τα δεξιά για τον Πινέδα και ο Μεξικάνος από κοντινή θέση πλάσαρε εξ επαφής, με τον Κροάτη κίπερ να διώχνει σε κόρνερ.

O ΠΑΟΚ πρέπει να ηρεμήσει το παιχνίδι, καθώς το τέμπο που παίζουν οι δύο ομάδες αυτή τη στιγμή βολεύει πιο πολύ την αθλητική ΑΕΚ.

17'

Μετά το γκολ του Κωνσταντέλια, η ΑΕΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και πιέζει τους ασπρόμαυρους.

15'

Ο Ελίασον ανέλαβε την εκτέλεση από τα δεξιά, έδιωξε η άμυνα του ΠΑΟΚ.

15'

Ο Ρότα κέρδισε νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.

14'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Ένωση.

14'

Τρομερή κάθετη του Αραούχο για τον Γιόνσον, ακόμη πιο εντυπωσιακό το τάκλιν του Κουλιεράκη, που παραχώρησε το κόρνερ.

12'

Βλέπουμε ντερμπάρα μέχρι στιγμής στην Τούμπα...

Ο Πινέδα σκοράρει για δεύτερη φορά φέτος απέναντι στον ΠΑΟΚ. ΕΊχε βάλει και το πρώτο γκολ στη νίκη στη Νέα Φιλαδέλφεια.

9'

Η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν έχει απλά τρικυμία. Δεν περιγράφεται η απάθεια που είχαν όσοι ήταν κοντά στον Πινέδα.

9'

Ο Πινέδα έκανε τρομερή ατομική ενέργεια από τα αριστερά, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με ένα δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία του Κοτάρσκι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

9'

Ο Εχσάν Χατζισαφί έδωσε την ασίστ για το γκολ.

9'

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων (1-1)!

8'

Έχουμε συνέχεια στο ματς.

7'

Άναψαν τα... αίματα έπειτα από μια διεκδίκηση του Πόνσε με τον Κεντζιόρα

7'

Πολύ καλός ο ρυθμός στην Τούμπα σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ έχει το προβάδισμα χάρη στο τέρμα του Κωνσταντέλια (1-0).

5'

Κοντά στην ισοφάριση η ΑΕΚ. Ο Αραούχο μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και γύρισε για τον Ελίασον, ο οποίος δεν κατάφερε να απειλήσει τον Κοτάρσκι.

Τρομερά νωχελική συνολικά η ανασταλτική λειτουργία στο γκολ του ΠΑΟΚ. Από την αρχή της φάσης μέχρι και το τέλος της.

3'

Ο Τόμας τροφοδότησε τον Μπάμπα, ο Γκανέζος μπακ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Γιάννης Κωνσταντέλιας που βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής αμαρκάριστος εκτέλεσε υποδειγματικά στη δεξιά γωνία του Αθανασιάδη.

Iδανικό ξεκίνημα από τον ΠΑΟΚ που πρέπει να δείξει πως είναι ζωντανός και έχει ακόμα σφυγμό.

3'

Ο Αμπντούλ Ράχμαν Μπάμπα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

3'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα ανοίγει το σκορ στην Τούμπα (1-0).

Μπορεί και να είναι το πρώτο παιχνίδι της φετινής σεζόν, που ο Αλμέιδα δεν έχει κάνει ούτε μια αλλαγή, σε σχέση με το προηγούμενη που έχει δώσει η ΑΕΚ.

1'

Σέντρα στο ντέρμπι!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Το πανό στην Τούμπα προκάλεσε την αντίδραση της ΑΕΚ - Με καθυστέρηση έγινε η σέντρα στο ντέρμπι
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

19:31 - 28.04.2024

Ένα πανό που έχουν σηκώσει οι οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ, προκάλεσε τη δυσαρέσκεια των ανθρώπων της ΑΕΚ, οι οποίοι ενημέρωσαν τον Σρέντερ κι εκείνος περίμενε να κατέβει για να σφυρίξει τη σέντρα.

To πανό κατεβαίνει σιγά σιγά. Αναμονή για την έναρξη.

Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στο χορτάρι. Όλα είναι έτοιμα.

23 βαθμοί κελσίου στην Τούμπα αυτήν τη στιγμή, πολύ καλός ο καιρός στη Θεσσαλονίκη.

Υπάρχει ένα πανό στην θύρα 4, άκρως προσβλητικό για τον Μιχάλη Κατσούρη και την δολοφονία του. Η ΑΕΚ έχει ενημερώσει και τον διαιτητή και τον παρατηρητή. Και η ενημέρωση που έχει από τον διαιτητή πως δεν θα ξεκινήσει το ματς αν δεν κατέβει το πανό.

Οι οργανωμένοι φίλοι του Δικεφάλου έχουν δώσει βροντερό «παρών», ωστόσο το γήπεδο της Τούμπας δεν αναμένεται να γεμίσει ασφυκτικά.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε περίπου 20 λεπτά έχουμε σέντρα.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, στην ενημέρωσή της, η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ αναφέρθηκε στο μοναδικό πρόβλημα που ακούει στο όνομα Γουίλιαμ Τροστ Εκονγκ, ενώ αποφάσισε να μη γνωστοποιήσει την αποστολή για το ντέρμπι.

Από την άλλη, ο Ματίας Αλμέδια και οι παίκτες του ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη με στόχο το διπλό-τίτλου, με τον Μουκουντί να μένει ξανά εκτός.

Ο Ολυμπιακός έχει «κλειδώσει» τη νίκη κόντρα στη Λαμία (3-1) λίγα λεπτά πριν το φινάλε του ματς στο Φάληρο. Τη δεδομένη χρονική στιγμή η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έχει ανέβει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει με αγωνία το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Τούμπας.

Λίγες ώρες πριν τη σέντρα στο ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ, η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ παρουσίασε το παρελθόν του Δικεφάλου του Βορρά κόντρα στους «κιτρινόμαυρους». Δείτε εδώ αναλυτικά όσα αναφέρουν οι Θεσσαλονικείς.

Σε περίπου 45 λεπτά έχουμε σέντρα στο ντέρμπι της Τούμπας!

Το ενδεχόμενο για το back-to-back της ΑΕΚ και η φιέστα τίτλου στην Τούμπα (pics)

11:17 - 28.04.2024

Η ΑΕΚ θα επιδιώξει την κατάκτηση των τριών βαθμών το βράδυ της Κυριακής (28/04, 19:30) στην Τούμπα, προκειμένου να κάνει ακόμη ένα σημαντικό βήμα για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας, για δεύτερη σερί σεζόν.

«Είναι δύσκολη περίοδος για εμάς αλλά είμαστε επαγγελματίες ποδοσφαιριστές πρέπει να αντιδράσουμε άμεσα. Έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα για το παιχνίδι με την ΑΕΚ και νομίζω πως θα πάμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Έχουμε πιθανότητες για το πρωτάθλημα, τίποτα δεν έχει τελειώσει, βλέπουμε μόνο μπροστά και όχι τι έγινε στο παρελθόν και θα δώσουμε απάντηση, παλεύοντας για τον τίτλο μέχρι τέλους», ανέφερε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις του ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ενόψει του ντέρμπι με την Ένωση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας, Τόμας.

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Σάστρε, Οζντόεφ, Μάρκος Αντόνιο, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Αραούχο, Ελίασον, Πόνσε.

Στον πάγκο: Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Λιούμπιτσιτς, Άμραμπατ, Λιβάι, Τσούμπερ, Φερνάντες.

Το πρόγραμμα του μίνι πρωταθλήματος:

Κυριακή 28 Απριλίου (8η αγωνιστική)

17:00 Ολυμπιακός - Λαμία (3-1 στο 72΄)

19:30 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

20:30 Παναθηναϊκός - Άρης

Κυριακή 12 Μαΐου (Εξ αναβολής 5η αγωνιστική)

20:00 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Στο περσινό ματς της Τούμπας για τα playoffs του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό χάρη στο γκολ του Αραούχο (0-1).

Χωρίς νίκη στις πέντε τελευταίες του αναμετρήσεις με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα εντός και εκτός έδρας είναι ο ΠΑΟΚ. Η τελευταία νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης είναι στην κανονική διάρκεια του περσινού πρωταθλήματος στην Τούμπα, όπου επικράτησε με 2-0 χάρη στα γκολ των Νάρεϊ και Κουλιεράκη.

Στις πέντε αναμετρήσεις που ακολούθησαν υπάρχουν τρεις νίκες της ΑΕΚ και δύο ισοπαλίες, οι οποίες είναι και οι τελευταίες χρονικά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το 1-1 της Τούμπας για τον Β’ Γύρο του φετινού πρωταθλήματος και το 2-2 της Νέας Φιλαδέλφειας για τα Stoiximan Playoffs.

Αυτό το σερί της ΑΕΚ με τις πέντε αναμετρήσεις χωρίς ήττα, ακολούθησε αυτό του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε εννέα αγώνες αήττητος και στις δύο έδρες, με απολογισμό τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες.

73 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

33 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

25 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

15 ΝΙΚΕΣ ΑΕΚ

ΓΚΟΛ: 97-63

Το ντέρμπι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Τούμπα θα σφυρίξει ο Γερμανός, πρώτης κατηγορίας της UEFA, Ρόμπερτ Σρέντερ, με βοηθούς τους Νόρμπερτ Γκρουτζίνσκι και Πέτερσεν Νάιτζελ. Τέταρτος θα είναι ο Τσιάρας Παναγιώτης - Ραφαήλ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Τίμο Γκέραχ.

Τη φετινή σεζόν, οι δύο Δικέφαλοι έχουν τεθεί αντιμέτωποι τρεις φορές στο πρωτάθλημα. Στην κανονική διάρκεια, η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ στην Opap Arena (2-0), ενώ ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Τούμπας (1-1).

Στον πρώτο γύρο των playoffs, η ομάδα του Λουτσέσκου απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Νέα Φιλαδέλφεια (2-2), με μία αντεπίθεση στο φινάλε του ματς.

Όσον αφορά στο βαθμολογικό κομμάτι, η Ένωση χρειάζεται μόλις πέντε βαθμούς για να το σηκώσει και μαθηματικά. Στην αντίπερα όχθη, εάν ο Δικέφαλος του Βορρά θέλει να ανατρέψει την κατάσταση, θα πρέπει να χτίσει ένα νικηφόρο σερί στα εντός έδρας ντέρμπι που έχει μπροστά του. Όμως κι αυτό δεν είναι αρκετό, καθώς θα πρέπει για τους Θεσσαλονικείς να υπάρξει ένας συνδυασμός αποτελεσμάτων.

Δείτε τη βαθμολογία των playoffs:

Πρόκειται για ένα ντέρμπι-τίτλου, με την ΑΕΚ να έχει το πάνω χέρι.

Ο ΠΑΟΚ δεν διανύει την καλύτερη δυνατή περίοδο, καθώς μέσα σε 20 μέρες έχει γνωρίσει τον αποκλεισμό από την Μπριζ (με δύο ήττες), ενώ πρόσφατα ηττήθηκε στο Φάληρο και «γκέλαρε» στη Λαμία.

Από την άλλη, μετά το 2/2 κόντρα στον Άρη, η ΑΕΚ επιβλήθηκε και του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της Opap Arena κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Στην παρέα μας θα βρίσκονται και οι ρεπόρτερ των δύο Δικεφάλων, Μάνος Τσαλγατίδης και Κώστας Τσίλης.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από το NovaSports Prime HD.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.