Λιβάι και Αραούχο «καθάρισαν» για την ΑΕΚ που επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Λαμία!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 21:24 - 12.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:52 - 12.11.2023

Η ΑΕΚ πήρε επιτέλους γκολ από τους επιθετικούς της (Λιβάι Γκαρσία και Αραούχο) και επικράτησε άνετα της Λαμίας με 3-0 στην «OPAP Arena», επιστρέφοντας έτσι στις νίκες.

Αυτό που φέτος από την ΑΕΚ είχε λείψει και κυρίως είχε στοιχίσει σε ματς πρωταθλήματος με αντιπάλους όπως η Λαμία, ήταν η αποτελεσματικότητα αλλά και το σκοράρισμα από τους επιθετικούς της όπως ο Λιβάι Γκαρσία και ο Σέρχιο Αραούχο. Σ’ αυτό το ματς όμως βρήκαν δίχτυα και οι δυο και μάλιστα από το πρώτο ημίχρονο. Και η Ένωση κέρδισε με σχετική ευκολία την ομάδα της Φθιώτιδας με 3-0. Χωρίς καν να χρειαστεί να ανεβάσει στροφές σ’ ολόκληρο το 90λεπτο.

Ουσιαστικά τα σημαντικά του παιχνιδιού της Νέας Φιλαδέλφειας, συνέβησαν στο πρώτο 45άλεπτο. Νωρίς και πριν συμπληρωθεί τέταρτο ο Γκαρσία με το πρώτο φετινό του παιχνίδι σε επίσημο ματς, έβαλε μπροστά της ΑΕΚ. Επίσης σχετικά νωρίς ο Αραούχο με το πρώτο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα, έδωσε αέρα δυο γκολ. Ενώ και ανάμεσα σ’ αυτά τα δυο γκολ, αλλά μέχρι και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Αλμέιδα ήταν απειλητικοί και έβγαλαν καλή επιθετική λειτουργία. Με τη Λαμία να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα αλλά και να ανταποκριθεί στην πίεση των γηπεδούχων.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε βγάζοντας το πόδι από το γκάζι. Ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν ενέργεια από τις αλλαγές του Βόκολου και κυρίως την σπιρτάδα που έδωσε ο Τόσιτς. Περισσότερο όμως ήταν η χαλαρότητα που έδειχνε να βγάζει η Ένωση στο πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου. Ίσως απότοκο και της κούρασης από τα συνεχόμενα παιχνίδια. Όταν ο Αλμέιδα φρέσκαρε την ομάδα με τις αλλαγές από τον πάγκο, ο Δικέφαλος πάτησε ξανά γκάζι, αλλά ήταν απρόσεχτη στην τελική προσπάθεια. Και τελικά το τρίτο γκολ με το οποίο έκλεισε το ματς, το βρήκε από κερδισμένο και εκτελεσμένο πέναλτι του Μάνταλου.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (77’ Πήλιος), Κάλενς, Βίντα, Σιντιμπέ (62’ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς (69’ Πισάρο) Αραούχο (69’ Τσούμπερ), Γκαρσία (69’ Πόνσε)

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίνγκλεϊ (46’ Τόσιτς), Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμαράλ, Σαντάνα, Σλίβκα (83’ Τσιλιανίδης), Μαρτίνεθ (74’ Λόνγκο), Τσιλούλης (46’ Τσανδάρης), Καρλίτος (74’ Μάλτσι).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Από την στιγμή που τόσο ο Γκαρσία, όσο και ο Αραούχο, βρήκαν και πάλι την αποτελεσματικότητά τους, ήταν δεδομένο πως η ΑΕΚ θα είχε το πάνω χέρι για να πάρει το παιχνίδι. Και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε κιόλας. Στα γκολ που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο ο Γκαρσία και ο Αραούχο.

Δεν είναι ματς που προκύπτει μια ξεκάθαρη περίπτωση πολυτιμότερου παίκτη. Προφανώς ο τίτλος θα πάει σ’ έναν εκ των Γκαρσία ή τον Αραούχο, που με τα γκολ τους έκριναν το αποτέλεσμα. Και αν πρέπει οπωσδήποτε να είναι ένας εκ των δυο, αυτός είναι ο Αραούχο που συνολικά έκανε περισσότερα πράγματα στο ματς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Μετά το ματς με την Μαρσέιγ, που ο Ματίας Αλμέιδα είχε επιλέξει ένα 4-1-4-1, σήμερα με την Λαμία ο Αργεντινός τεχνικός επέστρεψε στο σχεδόν κλασικό 4-4-2. Με τον Γκαρσία και τον Αραούχο ως δίδυμο στην επίθεση και τον Ελίασον με τον Γκατσίνοβιτς στα δυο άκρα. Ο Πινέδα ήταν ο δεύτερος χαφ μαζί με τον Σιμάνσκι. Από την άλλη μεριά ο Λεωνίδας Βόκολος επέλεξε και αυτός έναν σχηματισμό που έμοιαζε με 4-4-2. Με Μαρτίνεθ και Αμαράλ στα δυο άκρα της επίθεσης αλλά και τον Τσιλούλη με τον Καρλίτος σ’ ένα κατά συνθήκη επιθετικό δίδυμο, καθώς κανείς από τους δυο δεν είναι καθαρόαιμο φορ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ STOIXIMAN SUPER LEAGUE

Sportal Sunday Live για τα ματς του Big 4 στη Super League

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Λαμία 3-0
  • 90+4' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Φοβερή εκτέλεση από τον Πέτρο Μάνταλο και ιδανικός επίλογος για την Ένωση στο ματς.
  • 90+2' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος μάρκαρε αντικανονικά τον Μάνταλο μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο κ. Τσέτσιλας έδειξε άσπρη βούλα.
  • 89' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με την κεφαλιά του Τόσιτς να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 86' Ο Ελίασον γύρισε ωραία στην περιοχή, αλλά Τσούμπερ και Πόνσε μπερδεύτηκαν και σπατάλησαν μία ευκαιρία για τρίτο γκολ.
  • 84' Κίτρινη κάρτα στον Λόνγκο για μαρκάρισμα πάνω στον Βίντα.
  • 83' Τσιλιανίδης αντί του Σλίβκα.

Κώστας Τσίλης: Πρώτη εμφάνιση του Πήλιου στη Νέα Φιλαδέλφεια

• 77' Πήλιος αντί Μοχαμάντι.
  • 75' Αδύναμο σουτ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
  • 73' Λόνγκο και Καρλίτος αντί Μαρτίνεθ και Μάλτσι.
  • 71' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πισάρο να σερβίρει στον Πόνσε και τον Τζανετόπουλο να βάζει την κόντρα στο σουτ του Αργεντινού.
  • 69' Τσούμπερ, Πισάρο και Πόνσε αντί Αραούχο, Γκατσίνοβιτς και Λιβάι Γκαρσία.
  • 67' Κεφαλιά του Μοχαμάντι, πολύ άουτ η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: Ξανά δεξί μπακ ο Πινέδα, μετά την αλλαγή που έκανε ο Αλμέιδα με τον Μάνταλο στην θέση του Σιντιμπέ.

• 63' Κεφαλιά του Κάλενς προς την εστία της ΑΕΚ, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.
  • Στο τείχος η εκτέλεση του Τόσιτς.
  • 62' Μάνταλος αντί Σιντιμπέ.
  • 61' Κίτρινη κάρτα στον Γκατσίνοβιτς, που προσπάθησε να διορθώσει το λάθος του και «γκρέμισε» τον Καρλίτος πριν γίνει επικίνδυνος. Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λαμία.
  • 59' Συνεχίζει προς το παρών ο Κροάτης.
  • 57' Στο έδαφος ο Βίντα, ο οποίος φαίνεται να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.
  • 55' Πολύ άστοχο του σουτ του Ελίασον από καλή θέση.
  • 51' Με ένα φοβερό τάκλιν ο Τζανετόπουλος σταμάτησε τον Αραούχο λίγο πριν πατήσει περιοχή.

Κώστας Τσίλης: Έχει μπει λίγο μουδιασμένα η ΑΕΚ σ' αυτό το δεύτερο ημίχρονο.

• 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 46' Τόσιτς και Τζανδάρης αντί των Τσιλούλη και Φερέιρα.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Λαμία 2-0
  • 42' Απειλεί η ΑΕΚ, με τον Αραούχο να κάνει μία έξυπνη μπαλιά στον Ελίασον, που με κεφαλιά θέλη σε να βγάλει φάτσα με το τέρμα τον Γκατσίνοβιτς, αλλά τον σταμάτησε ο Κοσέλεφ.
  • 40' Ευκαιρία για τη Λαμία, η οποία ξέφυγε από την ασφυκτική πίεση της ΑΕΚ και ο Καρλίτος επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.
  • Το 2-0 της ΑΕΚ με τον Αραούχο

Κώστας Τσίλης: Ο Αραούχο αφού πανηγύρισε μ' όλους τους συμπαίκτες του, έτρεξε και έδωσε το χέρι του στον Αλμέιδα.

• 36' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Ένα υπέροχο τέρμα, αφού μετά από μία εξαιρετική ομαδική συνεργασία, ο Αραούχο εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Δικέφαλο.
  • 31' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να κάνει ένα εξαιρετικό γύρισμα μέσα στην περιοχή, τον Λιβάι Γκαρσία να τσιμπάει την μπάλα και εκείνη να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 30' Ο Σίντκλεϊ βρήκε τον Κυριάκο Παπαδόπουλο με μία ωραία σέντρα, όμως ο Έλληνας αμυντικός έκανε ένα πολύ άστοχο σουτ.
  • Το 1-0 της ΑΕΚ με τον Λιβάι Γκαρσία
  • 24' Επιχείρησε να βρει τον Ρουμπέν Μαρτίνεθ μέσα στην περιοχή ο Καρλίτος, όμως η μπαλιά του δεν ήταν καλή.
  • 22' Στο έδαφος ο Βίντα μετά από εναέρια μονομαχία με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο και άτσαλο πέσιμο στο χορτάρι.
  • 20' Πολύ καλός ο ρυθμός της Ένωσης, ενώ και στο τακτικό κομμάτι είναι άψογη μέχρι στιγμής. Σε τελείως παθητικό ρόλο έχει περιοριστεί η Λαμία.
  • 18' Κίτρινη κάρτα στον Ρουμπέν Μαρτίνεθ.

Κώστας Τσίλης: Ο Γκαρσία έβαλε το πρώτο του γκολ για φέτος και το πανηγύρισε με μια κραυγή, σαν να βγάζει από πάνω του την "κατάρα"

• 10' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά από σέντρα του Ελίασον, η άμυνα της Λαμίας απομάκρυνε, ο Αραούχο δεν κατάφερε να κάνει το ψαλιδάκι και η μπάλα στρώθηκε στον Λιβάι, που με ένα φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Κοσέλεφ.
  • 9' Κεφαλιά του Βίντα, πολύ άουτ η μπάλα.
  • 8' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την ΑΕΚ.
  • 6' Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ, ψάχνει να χτυπήσει στην κόντρα η Λαμία.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ αυτό που θα ψάξει σήμερα, εκτός από την επιστροφή στις νίκες, είναι και ένα ξέσπασμα στην επίθεση. Ειδικά μ' αυτή την ενδεκάδα

• 3' Προσπάθησε να βρει τον Ελίασον ο Γκατσίνοβιτς, αλλά δεν τα κατάφερε.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • Ο Ντομαγκόι Βίντα, που χθες ανανέωσε το συμβόλαιο του με την ΑΕΚ μέχρι το 2025, γνώρισε αποθέωση από τους φίλους της Ένωσης κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης του.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κωνσταντίνος Τσετσίλας, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Χρήστος Βεργέτης.
  • Η ενδεκάδα της Λαμίας: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμαράλ, Σαντάνα, Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Καρλίτος.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.
  • Η νίκη είναι μονόδρομος για την Ένωση -μετά και από το «στραβοπάτημα» με την Κηφισιά- καθώς θέλει να πάει στη διακοπή... ήρεμη, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας θα κυνηγήσει να φύγει από τη Νέα Φιλαδέλφεια με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, προκειμένου να διατηρηθεί στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Λαμία στην «OPAP Arena» για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League.