Ο Φαμπιάνο λύτρωσε τον Άρη και τον έστειλε στην επόμενη φάση του Europa Conference League

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:15 - 03.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:22 - 03.08.2023

Ο Άρης έκανε το χρέος του απέναντι στην Αραράτ Αρμένια και νικώντας την, με σκορ 1-0, προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Europa Conference League. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ο Φαμπιάνο, o οποίος λύτρωσε την ομάδα του.

Ο Άρης ήταν ανώτερος και τελικά πανηγύρισε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, αφού πρώτα προσπέρασε το εμπόδιο της Αραράτ Αρμένια (1-0). Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Φαμπιάνο, ο οποίος χάρισε τη νίκη ομάδα του.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ελάχιστες ουσιαστικές ευκαιρίες για τους δύο συλλόγους. Ο Άρης προσπαθούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, αρκετές φορές το έκανε, όμως μεγάλη στιγμή δεν είχε, παρά μόνο ένα φάουλ που εκτέλεσε όμορφα ο Πάλμα (24’).

Από την άλλη η φιλοξενούμενη είχε την κορυφαία φάση του 45λεπτου, με την προσπάθεια του ανενόχλητου Γένε να σταματά από τον Κουέστα. Όσο η ώρα πέρναγε, μάλιστα, τόσο ο ρυθμός έπεφτε και αμφότεροι οι σύλλογοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο β’ ημίχρονο ο Άρης μπήκε πολύ δυναμικά και έψαξε το γκολ άμεσα. Όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους Φαμπιάνο και Μορόν που θέλησαν πριν περάσουν τα πρώτα δέκα λεπτά να σκοράρουν. Ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο ο ρυθμός χάθηκε ξανά, με τους «κίτρινους» να ελέγχουν την μπάλα.

Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 80ο λεπτό και την έφερε ο Φαμπιάνο. Ο Πάλμα εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του και ο Βραζιλιάνος αμυντικός βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, κάνοντας με κεφαλιά το 1-0. Όσο ο χρόνος κυλούσε, τόσο οι παίκτες του Τόλη Τερζή προσπαθούσαν να τον διαχειριστούν υπέρ τους. Εν τέλει ο Φάμπρι σφύριξε για τελευταία φορά και ο Άρης πλέον κοιτάζει το εμπόδιο της Ντινάμο Κιέβου.

Δείτε το live του αγώνα Άρης - Αραράτ:

• Τέλος στο ματς
  • 90 +1'  Σουτ του Τέρα το οποίο μπλοκάρει με ηρεμία ο Κουέστα
  • 6 τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • Προβάδισμα πρόκρισης για τον Άρη που χρειάζεται να κρατήσει το σκορ ή να πετύχει ένα ακόμα γκολ για να είναι ήρεμος
  • ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Πάλμα εκτέλεσε το φάουλ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά και στο 80ο λεπτό έκανε το 1-0.
  • 70' Πολύ όμορφο σουτ του Γένε το οποίο μπέρδεψε τους πάντες, εντούτοις κατέληξε άουτ
  • Στο 63-38 η κατοχή για τον Άρη
  • 65' Ο Πάλμα έκανε ένα σουτ το οποίο περνάει αρκετά ψιλά
  • 53' Η κεφαλιά του Μορόν σταματάει ξανά στον Ερμάκοφ
  • 51' Πολύ ωραίο σουτ του Φαμπιάνο το οποίο αποκρούει ο Ερμάκοφ
  • 47' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μορόν να επιχειρεί γυριστό σουτ και να στέλνει την μπάλα άουτ
  • 46' Επιχείρησε το σουτ ο Σαβέιρο, όμως δεν ανησύχησε τον αντίπαλο του
  • Σέντρα στο Β' μέρος
  • Τέλος στο πρώτο μέρος
  • Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 42' Πήρε την κεφαλιά ο Μορόν μετά από κόρνερ, όμως αυτή σταμάτησε στα σώματα
  • Έχει πέσει ο ρυθμός στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον Άρη να έχει ψιλά τις γραμμές του ψάχνοντας το γκολ
  • 24' Ο Πάλμα εκτελεί πολύ ωραία το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του όμως η μπάλα περνάει ξυστά από το δοκάρι
  • 19' Ο Πάλμα επιχείρησε ένα σουτ το οποίο καταλήγει μακριά από την εστία
  • 18' Μεγάλη ευκαιρία για την Αραράτ με τον Γένε να βγαίνει στην πλάτη του Εμπακατά, με τον Κουέστα να τον σταματά. Στη συνέχεια ο Σερομπιάν επιχείρησε ένα σουτ το οποίο σταμάτησε ο Κουέστα.
  • 17' Εξαιρετική συνεργασία Ρουπ και Φαμπιάνο, όμως ο τελευταίος δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει τη φάση
  • 12' Σουτ του Καστανιέρα, μαζεύει ξανά εύκολα ο Κουέστα
  • 9' Σέντρα σουτ του Αλεμάο που δεν ανησυχεί τον Κουέστα
  • Πατάει καλύτερα ο Άρης στα πρώτα λεπτά του αγώνα
  • 4' Πρώτη τελική για τον Άρη με το σουτ του Πάλμα να καταλήγει εκτός εστίας
  • Σέντρα στο ματς
  • Λίγη ώρα απομένει για τη σέντρα στη Θεσσαλονίκη
  • Θυμίζουμε πως οι «κίτρινοι» πρόκειται να αντιμετωπίσουν την Ντινάμο Κιέβου, αν και εφόσον προκριθούν στον επόμενο γύρο.
  • Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ, Νταρίντα, Μενέντεθ, Πάλμα, Ρουπ, Πάλμα, Μορόν.
  • Το πρώτο παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί με σκορ 1-1 και η ρεβάνς είναι αυτή που θα κρίνει την ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση
  • O Άρης θέλει να κάνει το καθήκον του στο Κλεάνθης Βικελίδης και να κερδίσει την Αραράτ Αρμένια, με στόχο την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League