Έγινε ξανά Ατρόμητος κι έκλεισε το σπίτι του Άρη!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Αλέξης Σαββόπουλος 22:20 - 05.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:35 - 05.11.2023

Ο ανανεωμένος Ατρόμητος πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση στο «Κλ. Βικελίδης» και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη, επικρατώντας του Άρη με 3-1.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ατρόμητο και σπουδαίο διπλό! Η ομάδα του Σάσα Ίλιτς ήταν εξαιρετική στο «Κλ. Βικελίδης» (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) και χάρη στα γκολ των Φριτζόνσον (25'), Βαλένσια (55') και Καμαρά (77') πήρε τη νίκη επί του Άρη με 3-1. Για τους «κιτρινόμαυρους» ισοφάρισε προσωρινά ο Φαμπιάνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και είχαν το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά, ενώ μόλις στο 4' απείλησαν με τον Μορόν, σε μία φάση βέβαια που δεν καταγράφηκε διότι ο Ισπανός ήταν εκτεθειμένος. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πάντως ήταν κυρίαρχη και έπαιζε... μονότερμα τους Περιστεριώτες. Στο 19' είχε μία ακόμα καλή στιγμή, όταν μετά από λάθος του Ασεβέδο, ο Μοντόγια «σέρβιρε» στον Σουλεϊμάνοφ κι εκείνος έκανε ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Τσιντώτας.

Έπειτα από δύο λεπτά, η ομάδα των δυτικών προαστίων χτύπησε στην κόντρα και απάντησε με μία τεράστια ευκαιρία. Ο Καμαρά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ρομπάιγ, του οποίου όμως το τελείωμα ήταν κάκιστο. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην εκμεταλλεύτηκαν την πρώτη καλή στιγμή τους, αλλά τέσσερα λεπτά μετά εκμεταλλεύτηκαν τη δεύτερη και άνοιξαν το σκορ. Ο Ντε Μποκ βρήκε εξαιρετικά στα άκρα τον Ρομπάιγ, εκείνος γύρισε στην καρδιά της περιοχής και ο Φριντζόνσον πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Ο Άρης έβγαλε αντίδραση και κυνήγησε την άμεση ισοφάριση. Στο 27' απείλησε με τον Μορόν, στο 32' έχασε ευκαιρία με τον Μπράμπετς και στο 35' κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κεσχρίντα στον Παναγίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φαμπιάνο, ο οποίος δεν νίκησε τον Τσιντώτα από την άσπρη βούλα, αλλά τον νίκησε με το ριπάουντ και έγραψε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ίλιτς μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο 50' έχασε μία τεράστια ευκαιρία, όταν ο Κούντε με ένα φοβερό γέμισμα από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Τσακμάκη, που αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση με κεφαλιά, ενώ ύστερα από τρία λεπτά κέρδισε πέναλτι. Σε εναέρια μονομαχία ανάμεσα σε Βερστράτε και Έντερ, ο πρώτος χτύπησε τον αντίπαλο του στο πρόσωπο και ο Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Βαλένσια ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-2.

Ήταν τέτοιο η «παγωμάρα» των «κιτρινόμαυρων», που βρέθηκαν εκ νέου πίσω στο σκορ και τέτοιο το ψυχολογικό boost το οποίο είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι, που μόλις μετά από ένα λεπτό ο Ατρόμητος έχασε τεράστια ευκαιρία και για τρίτο γκολ. Ο Ρομπάιγ βρήκε τον Βαλένσια με μία σέντρα, εκείνος έπιασε την κεφαλιά και ο Κουέστα απέκρουσε με το ένα χέρι. Από 'κει και έπειτα, οι Θεσσαλονικείς όσα μέτρα κι αν πήραν στο γήπεδο, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Αντίθετα, οι Περιστεριώτες βρήκαν ξανά τρόπο να γίνουν επικίνδυνοι. Στο 71' ο Καμαρά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε, διότι υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Ο 22χρονος από τη Γουινέα χτύπησε ξανά όμως στο 77' και με ένα υπέροχο πλασέ μετά από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτ (Τζούρασεκ 83'), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (Πάρντο 83'), Παναγίδης (Κάρλσον 68'), Μενέντες (Σαμόρα 59'), Μορόν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ (Τσακμάκης 46'), Nτε Μποκ, Γκονζάλες (Κουέν 89'), Φριτζόνσον (Έρλινγκμαρκ 70'), Κούντε, Ρομπάϊγ (Αντζιέλσκι 70'), Καμαρά, Βαλένσια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ατρόμητος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Κράτησε μακριά απο την περιοχή τον Μορόν, έβγαλε εκτός εξίσωσης τον Σουλειμάνοφ και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε απόλυτα. Το γρήγορο γκολ στο 53΄ έδωσε στους παίκτες του ιλιτς τεράστια αυτοπεποίθηση και ήρθε ένα ακόμη απο τον Καμαρά για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα μιας μεστής εμφάνισης.

Πληθωρική εμφάνιση από τον Κούντε που έπαιξε μπροστά απο τους στόπερ και ήταν ο βασικός κυματοθραύστης των επιθέσεων του Άρη. Δεν έχασε ούτε μια φορά τη θέση του, έτρεξε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, μοίρασε σωστά και… γέμισε με την παρουσία του τον χώρο του κέντρου.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με το κλασσικό 4-2-3-1 με μοναδικό νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Μενέντες αντί του Κάρλσον. Ο Έλληνας τεχνικός, χρησιμοποίησε από την αρχή τον Νταρίντα στο πλευρό του Βερστράτε στη μεσαία γραμμή, ο Μοντόγια πήρε τη θλάση του τραυματία Οντουμπάτζο στο δεξί άκρο. Ρόλο επιτελικού μέσου έδωσε στον Μιχάλη Παναγίδη, ενώ επανέφερε και τον Μενέντες στην ενδεκάδα, στα αριστερά της επίθεσης με τον Σουλεϊμάνοφ δεξιά και τον Μορόν στην κορυφή. Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς και Φαμπιάνο παρέμειναν βασικοί, όπως και ο Βερστράτε. Ο Σάσα Ιλιτς είχε δυο αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι Βαλένσια και Φριντγιόνσον πήραν τις θέσεις των Αντζιέλσκι, Γιουμπιτάνα.

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος παιχνιδιού: Άρης - Ατρόμητος 1-3
  • 98' Δοκάρι για τον Άρη με τον Φαμπιάνο!
  • 97' Σουτ του Κουέν, μπλοκάρει ο Κουέστα.
  • «Ντροπη ντροπή εμείς αν θα παίζαμε θα είχαμε ψυχή», φωνάζουν ρυθμικά οι οπαδοί του Άρη, που μάλιστα εξαπολύουν «πυρά» και κατά της διοίκησης.
  • 95' Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο...
  • Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' Ωραίο μακρινό σουτ του Νταρίντα, αποκρούει ο Τσιντώτας.
  • 89' Έξω ο Γκονζάλεζ, μέσα ο Κουέν.
  • 86' Κίτρινες κάρτες σε Μπράμπετς και Αντζιέλσκι.
  • 83' Μέσα οι Τζούρασεκ και Πάρντο, έξω οι Σουλεϊμάνοφ και Βερστράτε.
  • 77' ΓΚΟΟΛ για τον Ατρόμητο, 1-3! Ο Αγκιμπού Καμαρά με ένα υπέροχο πλασέ, ενώ είχε μπροστά του Μοντόγια και Φαμπιάνο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Περιστεριώτες.
  • 73' Οφσάιντ. Παραμένει το 1-2.
  • 71' Ο Ατρόμητος βρίσκει δίχτυα με τον Καμαρά, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Ελέγχεται η φάση από το VAR.
  • 70' Μέσα ο Αντζιέλσκι, έξω ο Φριτζόνσον.
  • 68' Έξω ο Παναγίδης, μέσα ο Κάρλσον.
  • 66' Σουτ του Ζαμόρα, άουτ η μπάλα.
  • 62' Σέντρα του Φεράρι, πτώση του Μορόν στην περιοχή και διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Άρη. «Παίζετε» από Διαμαντόπουλο.
  • 61' Κίτρινη κάρτα στον Τσακμάκη για μαρκάρισμα στον Μορόν.
  • 59' Μέσα ο Ζαμόρα, έξω ο Μενέντεζ.
  • 56' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Ρομπάιγ βρήκε τον Βαλένσια με μία σέντρα, εκείνος έπιασε την κεφαλιά και ο Κουέστα απέκρουσε με το ένα χέρι.
  • 55' ΓΚΟΟΛ για τον Ατρόμητο, 1-2! Ο Κουέστα έπεσε σωστά, αλλά η εκτέλεση του Βαλένσια ήταν εξαιρετική και κάπως έτσι οι Περιστεριώτες πήραν εκ νέου προβάδισμα.
  • 53' Πέναλτι για τον Ατρόμητο! Σε εναέρια μονομαχία ανάμεσα σε Βερστράτε και Έντερ, ο πρώτος χτύπησε τον αντίπαλο του στο πρόσωπο και ο Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα.
  • 50' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Κούντε με ένα φοβερό γέμισμα από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Τσακμάκη, που αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση με κεφαλιά.
  • «Με ένα ανύπαρκτο πέναλτι που είδαν μόνο Διαμαντόπουλος και Ζαμπαλάς για παράβαση εκτός περιοχής, χωρίς στην ίδια φάση να καταλογίσουν ξεκάθαρο φάουλ στον Κούντε που είχε προηγηθεί, ο Άρης ισοφάρισε με τον Φαμπιάνο το τέρμα του Φριντζόνσον», το σχόλιο της ΠΑΕ Ατρόμητος στο ημίχρονο του αγώνα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρης - Ατρόμητος 1-1
  • 45+3' Μακρινό σουτ του Μενέντεζ, άουτ η μπάλα.
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
  • 43' Πτώση του Μενέντες στην περιοχή, φώναξαν για πέναλτι οι παίκτες του Άρη.
  • 38' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 1-1! Ο Τσιντώτας νίκησε τον Φαμπιάνο, αλλά εκείνος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσια.
  • Παραμένει η απόφαση του Έλληνα ρέφερι, πέναλτι για τον Άρη.
  • Η φάση εξετάζεται από το VAR.
  • 35' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Κεσχρίντα έχει μαρκάρει αντικανονικά τον Παναγίδη και ο Διαμαντόπουλος δείχνει την άσπρη βούλα.
  • 32' Απειλεί ο Άρης, με τον Βερστράτε να κάνει μία έξυπνη εκτέλεση φάουλ και τον Μπράμπτες να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
  • 31' Κίτρινη κάρτα στον Ιμερέγκοφ για μαρκάρισμα πάνω στον Παναγίδη.
  • 27' Προσπάθησε να βρει άμεση απάντηση ο Άρης με τον Μορόν, άουτ όμως η μπάλα.
  • 25' ΓΚΟΟΛ για τον Ατρόμητο, 0-1! Ο Ντε Μποκ βρήκε εξαιρετικά στα άκρα τον Ρομπάιγ, εκείνος γύρισε στην καρδιά της περιοχής και ο Φριντζόνσον πλάσαρε εύστοχα από κοντινή απόσταση, δίνοντας έτσι προβάδισμα στους Περιστεριώτες.
  • 24' Μακρινό σουτ του Παναγίδη, άουτ η μπάλα.
  • 21' Απαντάει ο Ατρόμητος με μεγάλη ευκαιρία τώρα! Ο Καμαρά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ρομπάιγ, του οποίου το τελείωμα ήταν κάκιστο.
  • 19' Ευκαιρία για τον Άρη! Μετά από λάθος του Ασεβέδο, ο Μοντόγια «σέρβιρε» στον Σουλεϊμάνοφ κι εκείνος έκανε ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Τσιντώτας.
  • 16' Ο Ατρόμητος έφερε την μπάλα στην περιοχή του Άρη από στατική φάση του Κούντε, στην αγκαλιά του Κουέστα η μπάλα.
  • 9' Κίτρινη κάρτα στον Βαλένσια για μαρκάρισμα πάνω στον Βερστράτε.
  • 4' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μορόν να μην νικά τον Τσιντώτα από κοντινή απόσταση. Δεν καταγράφεται ωστόσο η φάση, διότι ήταν εκτεθειμένος ο Ισπανός.
  • 4' Έχει μπει δυνατά ο Άρης και μόλις κέρδισε και το πρώτο κόρνερ στο ματς.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Σπυρίδων Ζαμπαλάς.
  • Η ενδεκάδα του Ατρόμητου: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Μαξίμ, Ασεβέδο, Έντερ, Κούντε, Καμαρά, Ρομπάιγ, Φριτζόνσον, Βαλένσια.
  • Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Μενέντες, Παναγίδης, Μορόν.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 20:15, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.
  • Ο Άρης προέρχεται από τις δύο διαδοχικές νίκες με Πανσερραϊκό και ΠΑΣ Γιάννινα και θέλει να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί του, ενώ ο Ατρόμητος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη την περασμένη αγωνιστική κόντρα στον Παναιτωλικό και με καλή ψυχολογία θα κυνηγήσει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το «Κλ. Βικελίδης».
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εντός έδρας αναμέτρησης του Άρη με τον Ατρόμητο για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Super League.