Με δυο γκολ στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1

©Photo by Shaun Botterill/Getty Images

Sportal newsroom 20:37 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:48 - 03.09.2023

Η Άρσεναλ «χτύπησε στις καθυστερήσεις, αφού έβαλε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και επικράτησε με 3-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Άρσεναλ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Φούλαμ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε πρώτη γκολ. Στο 25' οι παίκτες του Τεν Χαχ έφυγαν στην κόντρα, ο Ράσφορντ μπήκε στην περιοχή και με ένα ξερό σουτ «νίκησε» τον Ράμσντεϊλ, που ακούμπησε την μπάλα.

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως η Άρσεναλ βρήκε γκολ. Οι παίκτες του Αρτέτα «έκρυψαν» την μπάλα και ο Έντεγκααρντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι βρήκε ρυθμό, ωστόσο οι δύο ομάδες δεν απειλούσαν τις αντίπαλες εστίες, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ είχε στην αρχή τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ ισορρόπησε. Στο 58ο λεπτό όμως οι «κανονιέρηδες» κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαν-Μπισάκα στον Μαρτινέλι.

Ωστόσο η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Τέιλορ πήρε πίσω την απόφασή του. Τρία λεπτά μετά από αυτή τη φάση, ο Βραζιλιάνος εξτρέμ της Άρσεναλ είχε σημαντική ευκαιρία. Έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 80' η Άρσεναλ είχε μια ακόμα μεγάλη φάση με τον Σακά. Ο Άγγλος βρέθηκε μόνος του μπροστά στον Ονάνα, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω του

Στο 88' η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόραρε με τον Γκαρνάτσο. Ωστόσο ο Αργεντινός ήταν οφσάιντ στην πάσα του Χόιλουντ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, η Άρσεναλ βρήκε γκολ στο 90+6'. Μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Ράις, του οποίου το σουτ κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά οι «κανονιέρηδες» βγήκαν στην κόντρα ο Ζεσούς «άδειασε» τον Νταλότ και έκανε το 3-1.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (5ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Τέλος αγώνα
  • 90+10' ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΑΡΣΕΝΑΛ. Οι παίκτες του Αρτέτα βγήκαν στην κόντρα, ο Ζεσούς «άδειασε» τον Νταλότ και έκανε το 3-1.
  • 90+6' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΑΡΣΕΝΑΛ 2-1. Μετά από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Ράις, ο οποίος σούταρε η μπάλα, ο Ονάνα δεν κατάφερε να το βγάλει και κατέληξε στα δίχτυα.
  • Οχτώ λεπτά καθυστερήσεις
  • Το ακύρωσε ο διαιτητής. Ο Γκαρνάτσο στην πάσα του Χόιλουντ ήταν οφσάιντ.
  • 88' ΓΚΟΟΟΛ Η ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ
  • 80'  Ο Σάκα ήταν μόνος του μπροστά από το τέρμα, πλάσαρε, αλλά την έστειλε πάνω στον Ονάνα.
  • 78' Ο Ράσφορντ έκανε ένα σουτ και η μπάλα κόντραρε σε σώματα.
  • 74' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ
  • 67' Σουτ του Μαρτινέλι πέρασε λίγο έξω
  • 64' Σουτ του Έντεγκαρντ, μπλόκαρε εύκολα ο Ονάνα
  • Δεν υπάρχει πέναλτι. Το παίρνει πίσω ο Τέιλορ.
  • 58'  Πέναλτι για την Άρσεναλ. Ο Βαν-Μπισάκα ανέτρεψε τον Μαρτινέλι και ο διαιτητής έδειξε την «άσπρη βούλα». Η φάση όμως ελέγχεται από το VAR.
  • 55' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Ο Ράσφορντ έκανε ένα σουτ, με τον Ράμσντεϊλ στο πάτωμα, αλλά ο Σαλιμπά έδιωξε
  • 67' Σουτ του Μαρτινέλι, πέρασε λίγο έξω
  • 54' Νέο σουτ του Ενκέτια, πάλι κόντραρε η μπάλα
  • 51' Σουτ του Έντεγκααρντ, κόντραρε πάνω στα σώματα
  • 47' Σέντρα του Ζιτσένκο, μπλόκαρε ο Ονάνα
  • Έναρξη ημιχρόνου
  • Τέλος ημιχρόνου
  • 47' Σουτ του Σάκα, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ
  • 39'  Σουτ του Ράσφορντ εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε τον Ράμσντεϊλ
  • Το παιχνίδι μετά τα δύο γκολ έχει αποκτήσει υψηλό ρυθμό
  • 34'  Ο Έρικσεν  έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και πήγε κόρνερ
  • 28' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Οι παίκτες της Άρσεναλ «έκρυψαν» την μπάλα και ο Έντεγκααρντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-1.
  • 25'  ΓΚΟΟΟΛ Η ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ. Οι παίκτες του Τεν Χαχ έφυγαν στην κόντρα, ο Ράσφορντ μπήκε στην περιοχή και με ένα ξερό σουτ «νίκησε» τον Ράμσντεϊλ, που ακούμπησε την μπάλα
  • 18'  Ο Ράις έπιασε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σάκα, η μπάλα πέρασε αρκετά έξω
  • 15' Νέο κόρνερ για την Άρσεναλ
  • 11' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Λισάντρο έκανε τσαφ μέσα στην περιοχή και μετά λίγο πριν σουτάρει ο Σάκα, έδιωξε σε κόρνερ
  • 10'  Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, χωρίς καμία μεγάλη ευκαιρία.
  • 3'  Ωραία συνεργασία των παικτών της Άρσεναλ , ο Μαρτινέλι σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στους παίκτες της Γιουνάιτεντ
  • 2' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για την Άρσεναλ
  • Έναρξη αγώνα
  • Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με τη Φούλαμ. Από την άλλη οι «κόκκινοι διάβολοι» την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησαν δύσκολα της Νότιγχαμ με 3-2.
  • Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Άρσεναλ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την τέταρτη αγωνιστική της Premier League.