Άσος... απειλή για την Παρί Σεν Ζερμέν από την Λανς

printscreen

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:15 - 08.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:16 - 08.04.2023

Η Λανς πήρε το τρίποντο κόντρα στο Στρασβούργο (2-1) και με αυτόν τον τρόπο έφτασε ακόμα πιο κοντά στην κορυφή της Ligue 1, εκεί που βρίσκεται η Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Λανς έκανε το καθήκον της και επικράτησε του Στρασβούργου με σκορ 2-1, πλησιάζοντας με αυτόν τον τρόπο στο -3 από την κορυφή, εκεί όπου βρίσκεται με ματς λιγότερο η Παρί Σεν Ζερμέν. Μάλιστα, στην επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες αγωνίζονται μεταξύ τους, σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά.

Μόλις στο 10 λεπτό ο Φρανκόβσκι βρήκε χώρο και έκανε το 1-0 υπερ των γηπεδούχων. Οι πανηγυρισμοί του ωστόσο πήραν μία μικρή… παράταση λόγω VAR, με τον ρέφερι τελικά να μην καταλογίζει οφσάιντ και να μετράει το γκολ.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τον Μεντίνα να κάνει το 2-0 στο 65’. Ο Αργεντίνος βρήκε χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή και με ένα πολύ ωραίο σουτ «κλείδωσε» το τρίποντο της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε ο Νιαμσί ήταν να μειώσει με ένα ασταμάτητο σουτ στην πάνω δεξιά γωνία.