«Αγγλία» το πρώτο ημίχρονο... Ελλάδα το δεύτερο και 2-2 για Αστέρα και ΠΑΣ Γιάννινα στην Τρίπολη

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα

©Intime

Άγγελος Φραγκισκάτος 17:00 - 17.09.2023 / Ανανεώθηκε: 19:31 - 17.09.2023

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ολοκληρώθηκε με τέσσερα γκολ, Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα πήραν από έναν βαθμό, μετά το μεταξύ τους 2-2.

Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα πήραν από έναν βαθμό στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», με τη μεταξύ τους αναμέτρηση, για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Super League να ολοκληρώνεται έχοντας τέσσερα τέρματα (2-2).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία των Ηπειρωτών. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Αστέρας να χάσει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Άλβαρες. Ύστερα από γύρισμα του Μπαρτόλο, η μπάλα πέρασε από τον Σίτο και έφτασε στον Άλβαρες, το σουτ του οποίου κόντραρε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Μετά από τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Παναγιώτη Τζίμα. Μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά του Σόρια, ο Τζίμας με ωραία προσποίηση, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Ηπειρώτες. Ο Έλληνας εξτρέμ δεν πανηγύρισε, αφού προέρχεται από τις ακαδημίες του Αστέρα.

Στο 21ο λεπτό η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες. Έξυπνη εκτέλεση από τον Αργεντίνο, χαμηλά, με το τείχος να ανοίγει και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ βγήκε στην αντεπίθεση και κατάφερε εκ νέου να πάρει το προβάδισμα με τον Μπάλαν. Με την άμυνα του Αρκάδων να είναι αρκετά ψηλά, ο Παμλίδης βρήκε τον Μπάλαν με κάθετη πάσα και ο επιθετικός των «κυανόλευκων», πλάσαρε από κοντινή απόσταση διαμορφώνοντας το 1-2. Η φάση εξετάστηκε για από το VAR για πιθανό οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ρεγκίς. Στο 48ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Μπαρτόλο, ο Ζουκάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά και ουσιαστικά έδωσε την ασίστ στον Ρεγκίς, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο (60' Ντιάρα), Γκρόζντανιτς (77' Μάντζης), Ρίτζις, Σίτο (60' Βίκο), Μπαρτόλο (77' Καλτσάς), Μιριτέλο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (70' Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης (54' Ροσέρο), Τζίμας(54' Γκάρο), Μπάλαν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ SUPER LEAGUE:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (5η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Δείτε το live του αγώνα

• Τέλος στο ματς.
  • Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 84' Ο Παντελάκης πήρε τη κεφαλιά αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά.
  • 81' Ο Τζουκάνοβιτς εκτέλεσε, όμως ο Κλέιμαν έδιωξε με τις γροθιές.
  • 77' Διπλή αλλαγή για τους Αρκάδες. Μάντζης, Καλτσάς μέσα, έξω οι Γκρόζντανιτς, Μπαρτόλο.
  • 70' Ο Ριένστρα βρίσκεται στο έδαφος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχίσει στο ματς. Τη θέση του πήρε ο Λιάσος.
  • Ο διαιτητής της αναμέτρησης διέκοψε το ματς για να δροσιστούν οι παίκτες.
  • 60' Μαζεμένες αλλαγές για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Μουνάφο και Σίτο εκτός, Βίκο και Ντιάρα μέσα.
  • 59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Κρεσπί έκανε τη σέντρα, αλλά ο Μιριτέλο δεν κατάφερε από θέση τετ-α- τετ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
©Intime
  • 55' Ο Κρεσπί έκανε μία δυνατή σέντρα, όμως ο Σίτο δεν πρόλαβε την μπάλα.
  • 54' Αλλαγές για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ροσέρο και Γκάρο μέσα, Παμλίδης και Τζίμας.
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
  • Τέλος ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-2, έπειτα από ένα συναρπαστικό πρώτο μέρος.
  • 48' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα με τον Ρεκίς και εκ νέου ισοφάριση. Έπειτα από κόρνερ του Μπαρτόλο, ο Ζουκάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά και ουσιαστικά έδωσε την ασίστ στον Ρεγκίς, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά, έκανε το 2-2.
  • 46' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 41' Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.
  • 36' Ο Αστέρας έχει πάρει την πρωτοβουλία κινήσεων και πιέζει για την ισοφάριση.
  • 32' Μετά από λανθασμένο διώξιμο του Παπαδόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Τζίμα, ο οποίος επιχείρησε να διπλασιάσει τα τέρματα του με λόμπα, ωστόσο ο Έλληνας κίπερ κατάλαβε την πρόθεση του και απέκρουσε.
©Intime
  • 28' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ με τον Μπάλαν! Με την άμυνα του Αστέρα να είναι αρκετά ψηλά, ο Παμλίδης βρήκε τον Μπάλαν με κάθετη πάσα και ο επιθετικός του ΠΑΣ, πλάσαρε από κοντινή απόσταση διαμορφώνοντας το 1-2. Η φάση εξετάστηκε για από το VAR για πιθανό οφσάιντ.
  • 24' Οι δύο ομάδες παίρνουν μερικές ανάσες, καθώς έχουμε cooling break.
  • 21' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα με τον Άλβαρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Έξυπνη εκτέλεσε από τον Αργεντίνο, χαμηλά, με το τείχος να ανοίγει και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κλέιμαν.
  • 16' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκόρερ τον Παναγιώτη Τζίμα, κάνοντας το 0-1. Μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά του Σόρια, ο Τζίμας με ωραία προσποίηση, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Ηπειρώτες. Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε, αφού προέρχεται από τις ακαδημίες του Αστέρα.
  • 13' Μεγάλη φάση για τον Αστέρα! Ύστερα από γύρισμα του Μπαρτόλο, η μπάλα πέρασε από τον Σίτο και έφτασε στον Άλβαρες, το σουτ του οποίου κόντραρε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.
©Intime
  • 10' Έπειτα από σέντρα του Σίτο, ο Τσαούσης έκοψε προ του Μπαρτόλο και έδιωξε σε κόρνερ.
  • 8' Ο Αστέρας έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχει την κατοχή και προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του ΠΑΣ.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι διαιτητές της αναμέτρησης: Ανδρέας Γκάμαρης, Χασάν Κούλα, Βασίλειος Μωυσιάδης και 4ος ο Αριστείδης Βάτσιος
  • Η ενδεκάδα του ΠΑΣ: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο, Παμλίδης, Μπάλαν
  • Η ενδεκάδα του Αστέρα: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ζουκάνοβιτς, Καστάνiο, Άλβαρες, Μουνάφο, Γκρόσντανιτς, Ρεγκίς, Μπαρτόλο, Σίτο, Μιριτέλο
  • Ο Αστέρας προέρχεται από την ήττα στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη (3-2) ενώ ο ΠΑΣ επίσης ηττήθηκε εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό (0-1).
  • Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα.